HABERLER
1 Mayıs İşçi Bayramı Kutlamaları

01.05.20131 Mayıs 2013 Türkiye’de ve dünyada coşku ile kutlandı. 1 Mayıs İşçilerin Uluslar arası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü Türkiye’de ve dünyada coşkuyla kutlandı. Ülkemizin birçok il ve ilçesinde 1 Mayıs 2013 günü törenler ve yürüyüşler düzenlendi. Çalışanlar meydanlarda ekonomik ve demokratik taleplerini dile getirdiler.

 1 Mayıs’ın İstanbul’da Taksim alanında kutlanmasına izin verilmedi. DİSK’in önderliğinde 1976’dan günümüze kadar zaman zaman engellemeler yapılmasına karşın kutlanan 1 Mayıs, 2013 yılında İstanbul’da yasaklandı. DİSK, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve KESK’in de aralarında olduğu sendikal örgütlerin 1 Mayıs günü Taksim’e çıkmalarına izin verilmedi. 1 Mayıs günü sabahın erken saatlerinden itibaren İstanbul’un Avrupa yakasına ve Taksim’e çıkan bütün yollar ve ulaşım kanalları kesildi. İstanbullular hiçbir yere gidemedi. Vapur seferleri iptal edildi. Metrobüs seferleri kaldırıldı. Otoyollardan İstanbul’a girişler yasaklandı. Taksim’e çıkan bütün yollara barikat kuruldu. İstanbul Polisine takviye olarak çevre illerden polis gücü getirildi. Gaz bombaları, tazyikli su ve polis barikatları ile işçiler dağıtılmaya çalışıldı. DİSK merkezine sığınan işçilere gaz bombardımanı altında kaldı. Polis saldırısında ağır yaralananlar oldu. Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) Genel Sekreteri Sharan Burrow’da İstanbul’a 1 Mayıs kutlamasına katılmak için gelmişti ama karşılaştığı manzara karşısında “olamaz böyle bir şey “ diyerek tepkisini dile getirdi.

Anadolu’da İzmir ve Ankara başta olmak üzere birçok il ve ilçelerde işçiler gösteri, toplantı ve yürüyüşler düzenleyerek kutladı.

Dünyada 1 Mayıs çeşitli etkinliklere sahne oldu. Bangladeş’te yüzlerce işçinin iş kazasında ölümü ve ardından ortaya çıkan öfke 1 Mayıs gösterilerine damgasını vururken, Avrupa’da ekonomik krizi aşma politikalarına karşı tepkilerin yoğunlaştığı görüldü.

 

 

1 Mayıs Sakarya Şubesi

 

1 Mayıs İzmir Şubesi

1 Mayıs İzmir Şubesi
 
1Mayıs İzmir Şubesi
 
 

 

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr