HABERLER
ILO Genel Kurulu Toplandı

14.06.2013Her yıl Haziran ayında toplanan ILO Genel Kurulu’na 2013 yılında DİSK Genel Başkanı Kani Beko ile birlikte sendikamızın Genel Sekreteri ve DİSK’in Genel Yönetim Kurulu Üyesi Alaaddin Sarı ile Genel Başkan Yardımcımız Nejdet Ulusoy katıldı. Heyetimiz 11 Haziran -14 Haziran 2013 arasında Cenevre’deki toplantılara katıldı.  

Bilindiği gibi Uluslar arası Çalışma Örgütü (ILO) her yıl Haziran ayında genel kurulunu topluyor. Tüm dünya ülkelerinden sendikacıların, işveren örgütleri temsilcilerinin ve devlet yöneticilerinin katıldığı genel kurulda çalışma yaşamına ilişkin sorunlar değerlendiriliyor. Üye ülkelerde yaşanan gelişmeler ele alınarak sendikal özgürlükler, toplu sözleşme ve grev hakkı konusunda baskı ve yasak uygulayan ülkeler uyarılıyor.

ILO’nun 2013 yılında toplanan genel kurulunda Türkiye 98 sayılı örgütlenme ve toplu sözleşmesine aykırılıktan dolayı tartışma gündemine alındı. Gezi Parkı olaylarının yarattığı yankılarla şekillenen Türkiye üzerindeki tartışmalar daha özgür bir toplu sözleşme düzeni ve grev hakkı talepleriyle karşılandı.

Sendikamızın yöneticilerinin de içinde bulunduğu DİSK temsilcileri ILO Genel Merkezi’nin yer aldığı Cenevre’de çeşitli toplantılara katıldılar. Dünya İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ITUC) tarafından düzenlenen sendikal hak ihlalleri konulu toplantıya katıldılar. Bu toplantıda Türkiye’de içinde olmak üzere bütün dünyada sendikacılara ve sendikal haklara yönelik saldırılar değerlendirildi. Kani Beko, Alaaddin Sarı ve beraberindeki DİSK temsilcileri ayrıca sendikamızın da üyesi olduğu Küresel Sanayi İşçileri Sendikası (Industriall Global)’nın Cenevre’deki genel merkezini de ziyaret ederek Genel Sekreter Jyrki Raina ve Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan’la birer görüşme yaptılar. Birleşmiş Milletler Genel Kurul Salonunda ve ILO Merkezinde düzenlenen çeşitli etkinliklere katılan sendikamız temsilcileri, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen sendikacılarla da görüş alışverişinde bulundular.

 
 
 
 
 

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr