HABERLER
Industriall Yönetim Kurulu Toplantısı

06.12.2013Industriall Global (Küresel Sanayi İşçileri Sendikası)’ın 2013 yılı yönetim kurulu toplantısı 4-5 Aralık 2013 tarihlerinde Cenevre’de gerçekleşti. Toplantıya yönetim kurulu üyesi olarak sendikamızın Genel Başkanı Abdullah Karacan katıldı.

Bütün dünyada sanayi işçilerinin temsilcisi olarak 50 milyondan fazla üyeye sahip olan küresel sanayi işçileri sendikası 2012 yılında 3 işkolu federasyonunun birleşmesiyle kuruldu. Kimya, enerji ve maden işçilerinin uluslar arası federasyonu (ICEM), Uluslar arası Metal İşçileri Federasyonu (IMF) ve Uluslar arası Tekstil işçileri Federasyonu ( ITG) birleşerek Industriall Küresel Sendikasını oluşturdular. Genel Başkanımız Abdullah Karacan’ da bu sendikanın yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

Industriall’in Yönetim Kurulu toplantısı dünya çapında çalışanların sorunlarının ve çözüm yollarının tartışıldığı büyük bir foruma dönüştü. Toplantıda Bangladeş’te binden fazla işçinin ölümüne yol açan büyük işyeri kazasından başlayarak Meksika’daki sendikal baskılara kadar uzanan çok çeşitli konular değerlendirildi. Industriall’in bütün yıl boyunca sürdürdüğü güvencesiz işçiliğe son kampanyası konusundaki gelişmeler değerlendirildi. Her yıl 7 Ekim tarihinde düzenlenen uluslar arası eylem gününün daha etkin bir biçimde gerçekleştirilmesi için yapılması gerekenler tartışıldı.

Çok uluslu kuruluşlarla sürdürülen küresel çerçeve anlaşmaları değerlendirildi. Ulusal sendikaların örgütlenmesine güç kazandırmak için yapılabilecekler görüşüldü.

Industriall’in kuruluş aşamasının tamamlandığı belirtilerek 2016 yılında yapılacak yeni Genel Kurul’a kadar dünya çapında daha etkili ve güçlü bir örgütsel yapının nasıl gerçekleştirileceği tartışıldı.

Industriall’in mali durumuyla çeşitli örgütsel sorunlarının görüşüldüğü toplantı iki gün sürdü. Toplantıda söz alan Genel Başkanımız Karacan çeşitli konulardaki görüşlerini belirterek Industriall’in daha güçlü bir sendikal hareket yaratmak için alacağı kararlarda destek olunacağını vurguladı.

 
 

 

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr