HABERLER
Lastik'te Pazarlık Sert Geçecek

08.01.2014Özgür Kocaeli gazetesinin 8 Ocak 2014 tarihli sayısında yeni dönem taşıt lastiği işyerleriyle yapılacak olan toplu sözleşme süreci ile ilgili Nahit Çiğit imzalı makaleyi bulabilirsiniz.

Lastik'te Pazarlık Sert Geçecek

İki yıl daha çok hızlı biçimde akıp geçti. Ülke üretiminin hemen hemen tamamının ilimizde gerçekleştiği lastik sektöründe yeni toplu sözleşme süreci 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle başladı.

Lastik sektöründeki toplu sözleşme, Türkiye'de özel sektördeki en önemli işveren-sendika pazarlığıdır. Çok daha fazla işçiyi kapsamasına rağmen, metal sektöründeki pazarlık bile sonucu önceden belli olduğu, işverenin verdiği kadarına rıza gösterildiği için lastikteki pazarlığın gerisinde kalır.

Lastik-İş Sendikası, çok ağır bir işte çalışan üyeleri için, yıllardır sadece ücret artış pazarlığı yapmaz. Lastik işverenlerinin, maliyeti yükselen işçiyi çıkartıp, ucuz işçi almasını engellemek adına “İşe giriş ücreti” kavramını hep ön planda tutar. İşverenler de özellikle son yıllarda bu hükmün kaldırılması için son ana kadar direnirler.

Şimdi, yeni sözleşme pazarlığı dönemi başlıyor. Abdullah Karacan liderliğindeki Lastik-İş Sendikası taslağını hazırladı. Karacan, yine çok mantıklı, ayakları yere sağlam basan bir taslak hazırlamış. Lastik fabrikalarında çalışan işçiler için, geçen yılın fiili enflasyonunun altında, ilk altı ay için sadece yüzde 7 zam talep ediyor. Başka sendikalar sözleşme pazarlığına girerken, üyelerini tatmin etmek adına, “Bakın biz istedik, ama onlar vermedi” demek için taslaklarına afaki zam talepleri koyarlar. Yüzde 30-35 zam talebiyle masaya oturur, sonra yüzde 5 zamla yetinirler. Lastik-İş öyle yapmıyor. Bu pazarlık döneminde de “İşe giriş ücreti” ve “Eşit işe eşit ücret” taleplerinin arkasında daha sağlam durabilmek için, ilk altı ayda yüzde 7, sonraki aylarda da enflasyon oranları kadar zam istiyor. Yani sendika “Benim önceliğim yüksek zam değil. Kazanılmış hakları korumak” mesajını, daha masaya otururken veriyor.

Brisa, Goodyear ve Pirelli temsilcileri, pazarlık masasında yine “İşe başlangıç ücreti” maddesini kaldırtmak isteyecektir. İşçinin daha az tatil yapması, daha çok üretmesi yönünde talepleri olacaktır. Bu pazarlık döneminin de yasal sürenin sonuna kadar devam edeceğini, önce uzlaşmazlık zaptı tutulacağını, tarafsız arabulucuya gidileceğini, hatta sendika tarafından zamanı gelince grev kararı alınacağını ve anlaşmanın son anda imzalanacağını öngörebiliriz. Bu pazarlık döneminde lastik işverenleri yine, “Bakın şartlarımızı kabul etmezseniz, buradaki fabrikaları yurt dışına ya da ülkenin başka bölgelerine taşırız. Herkes işsiz kalır “ kozunu da ortaya koyacaklardır.

Lastik işçileri için zor ve uzun bir süreç başlıyor. Ama çok önemli bir kozları var. Ülkenin en güçlü sendikacılarından biri konumuna gelen Lastik-İş Başkanı Abdullah Karacan üyesini işverene ezdirmeyecektir.

......


     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr