HABERLER
Lastik İşyerlerinde Yeni Toplu İş Sözleşmesi Bağıtlandı

03.03.2014Lastik İşyerlerinde Yeni Toplu İş Sözleşmesi Bağıtlandı FOTOĞRAF ALBÜMÜ İÇİN TIKLAYINIZ

 

2013-2014 yıllarını kapsayan Goodyear, Brisa ve Pirelli işyerlerinde uygulanacak olan Lastik işkolu toplu sözleşmeleri 3 Mart 2014 tarihinde, beşinci oturumda, anlaşmayla sonuçlanarak imza altına alındı. Toplu iş sözleşmesi tüm işyerlerinde üyelerimizin büyük bir coşku seli ve sevinç gösterileriyle onaylandı.

 

 

Sendikamızın uzun yıllardır örgütlü bulunduğu Goodyear, Brisa, Pirelli işyerlerinde yaklaşık 4 bin üyemizi ilgilendiren toplu iş sözleşmelerinin ilk toplantısı 17 Ocak 2014 tarihinde yapıldı. Toplu iş sözleşmesi hazırlık çalışmaları 2013 Ekim -Kasım aylarında üyelerimizin görüşleri alınarak ve çeşitli toplantılar yapılarak tamamlanmıştı. Bu toplantılar ve hazırlık çalışmalarında üyelerimizin toplu sözleşmeye ilişkin talepleri en geniş şekilde belirlenmeye çalışılmıştı. Yapılan tüm bu çalışmalar sonucunda hazırlanan toplu iş sözleşmesi teklif tasarıları Goodyear, Brisa, Pirelli işverenliklerine 6 Ocak tarihinde gönderildi.

 

 

Derbent Uygulama Oteli’nde gerçekleşen ve 59 maddeden oluşan toplu sözleşmenin imzalanması sonucunda üyelerimizin çıplak brüt ücreti 4030 liraya yükseldi. İşçilerin ikramiye ve sürekli aylık ödemelerle giydirilmiş ücretleri de (yıllık sürekli sosyal yardımlar hariç) aylık 6 bin TL seviyesine ulaşmış oldu. Birinci ve ikinci altı ay ücret zamları ile net olarak alınan toplu para birlikte değerlendirildiğinde ücretlerde birinci yıl için yaklaşık yüzde 12 oranında bir artış gerçekleşmiş bulunuyor.

 

50 Bin TL Ölüm Yardımı Ödeneği

Yürürlük süresi iki yıl olan ve 01.01.2014-31.12.2015 dönemini kapsayan toplu sözleşmede üyelerimizin ücretlerine sözleşme dönemi boyunca her altı ayda bir enflasyon oranında zam yapılacak. Sosyal yardımlar ise yüzde 7,5 ile yüzde 20 arasında arttırıldı. Bu yıl ilk defa gündeme gelen Ölüm Sigortası maddesi de teklifimiz doğrultusunda gerçekleşti. Ölüm yardımı mevcut 500LTL/Net iken 50 bin TL/Net’e yükseltildi. Böylece, bu sözleşme döneminden başlayarak bir işçinin ölümü halinde işçinin ailesine 50 bin TL Ölüm Yardımı yapılacak. Ayrıca her yıl ek protokollerle uzatılan özel sağlık sigortası da bu toplu sözleşmeyle bireysel emeklilik sistemi gibi toplu sözleşme metnine alındı.

 

“Eşit İşe Eşit Ücret” İlkemizi Sürdürüyoruz

Her sözleşme döneminde en önemli konuyu oluşturan ve işverenlerin yeni işçi alındıkça ücretleri düşürebilmek için sürekli talep ettikleri yeni işçinin ücreti maddesi bu sözleşmenin de en önemli müzakere konularından birisi oldu. Bütün bir müzakere süreci, bu madde görüşülsün ya da görüşülmesin, maddenin yarattığı gerginlik ve patlamaya hazır bir sessizlik içinde yaşandı. Sonuç olarak Genel Başkanımız Abdullah Karacan’ın önderliğinde kararlı bir duruş sergilenerek bu konudaki ilkelerimizden taviz verilmedi ve kazanılmış haklarımız korunarak toplu iş sözleşmesi bağıtlandı.

 

5 Bin TL Toplu Para Alındı

Sendikamız tarafından ücret ve sosyal yardım taleplerine ek olarak tüm üyelerimiz için toplu para talep edildi. Genel Başkanımızın ısrarları ile işverenlerin direnci kırıldı ve 5 bin TL/Net tutarında anlaşma sağlandı. İmzalanan toplu iş sözleşmesi, bütün işyerlerinde büyük bir coşkuyla, hava fişek gösterileriyle, alkışlarla, Genel Başkanımızın fabrika ziyaretlerinde omuzlara alınmasıyla adeta bir bayram havasında kutlandı. Büyük bir sevgi seliyle işyerlerinde karşılanan Genel Başkanımız Abdullah Karacan, konuşmasında“Bu sözleşmede kazanılmış haklarımızdan taviz vermeden yeni kazanımlar elde ederek imzayı attık. Yine 4857 sayılı iş yasasının maddelerini sözleşmeye koydurmadık. “Eşit İşe Eşit Ücret” maddemizi koruduk. Ayrıca üyelerimize bin beş yüz TL’si karşılıksız olmak üzere 5 bin TL toplu para aldık. Mart ayında üyelerimizin alacakları ücretler, ikramiyelerle birleşince yaklaşık bir işçi 12-13 bin lira para alacak.” dedi.

 

Lastik İşyerlerinde Yeni Toplu İş Sözleşmesinin imzalanmasıyla ilgili olarak basında çıkan video haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

 

ATV

04.03.2014

Kocaeli'nde Lastik İş sendikası ile Brisa, Goodyear, Pirelli fabrikalarında çalışan işçiler toplu sözleşme bayramı yaşadı.

ANA HABER

 

19:35

 

 

http://www.ajanspress.com.tr/customer/basic/LogoPath/14390.jpg

TGRT Haber 04.03.2014 Kocaeli'de, Lastik-İş Sendikası ile Brisa, Goodyear ve Pirelli Lastik Fabrikaları arasında yürütülen toplu sözleşme görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. YENİGÜN   08:48
 
http://www.ajanspress.com.tr/customer/basic/LogoPath/14390.jpg

TGRT Haber

04.03.2014

Kocaeli'de, Lastik-İş Sendikası ile Brisa, Goodyear ve Pirelli Lastik Fabrikaları arasında yürütülen toplu sözleşme görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı.

 

YENİGÜN

 

 

09:43

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İmzalanan toplu sözleşmeleri ile ilgili basında çıkan haberleri aşağıda bulabilirsiniz:

Kocaeli Manşet/05.03.2014

Tek gerçek sendikacı Abdullah Karacan

Sendikalı olmanın çalışanlar açısından önemi oldukça fazla. 
Her şeyden önce sendikalı çalışanların ücretleri sendikalı olmayanlara göre yüzde 30-40 daha fazla, ayrıca iş yaşamından kaynaklanan demokratik hakları kullanma konusunda sendikalar üyelerine önemli imkanlar da sunuyor. 

 Türkiye’de örgütlenme kültürü her geçen gün eriyor. İşverenler, işyerlerinde örgütlü işçi istemiyor, sendika istemiyor...
2013 verilerine göre Türkiye’de toplam işçi sayısı 11 milyon civarında; toplam sendikalı işçi sayısı ise sadece 1 milyon.

 Sendikalaşma oranı sadece yüzde 9.21. Avrupa’nın, dünyanın, hatta Afrika’nın birçok ülkesindeki sendikal örgütlülüğün alt sıralarında bulunuyoruz.

 Peki ülkemizdeki sendikalaşma oranı yüzde 9.21 ise bu oranı yükselten hangi sendika ve kimdir? Gerçekler ortada...

 Bugün Türkiye’de adam gibi sendikacılık yapan, kendi üyesinin haklarını sonuna kadar koruyan, kollayan; toplu sözleşme görüşmelerinde işverenlerle kıran kırana mücadele eden tek sendikacı Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan’dır...

 Lastik-İş Sendikası toplu sözleşme görüşmeleri başladığında İzmit’in gözü, bu pazarlığın üzerinde. 
Hükümetin, siyasetin, iş dünyasının, bütün işverenlerin, Türkiye’deki bütün çalışanların, bütün sendikaların gözü bu pazarlığın üzerine çevriliyor.

 Lastik-İş sözleşmesinden ortaya çıkacak sonuç, çok büyük önem taşıyor.
4 binin üzerinde çalışan ve 20 binden fazla insanın geçimi söz konusu... 
Bu nüfus, Karacan’ın dirençli ve gayretli duruşu sayesinde ekmek yiyor, geçimini sağlıyor, yaşamlarını sürdürüyor.

 Lastik sektöründe 2 yılda bir yapılan toplu sözleşme pazarlığı, her zaman biraz gergin geçmiştir. 
Çünkü Lastik-İş Sendikası, özellikle Genel Başkan Abdullah Karacan, çok iyi pazarlık adamıdır. 
Her biri uluslararası kuruluş, birer dünya devi olan lastik fabrikalarının yöneticileri de işlerini çok iyi bilen, kurum menfaatlerini dikkatle kollayan insanlardır.

 Geçtiğimiz yıllarda yapılan görüşmeler kıran kırana geçmişti, sıkıntılar yaşanmıştı. Görüşmeler ve pazarlıklar uyuşmazlıkla sonuçlanmış ve “tarafsız arabulucu” sürecine kadar gidişmişti. 
Sıkıntıların yaşandığı geçmiş dönemlerdeki  görüşmeleri yerinde takip etmiştim. 
Görüşme toplantısından her çıkışında Karacan’ın yüz ifadesindeki kızgınlık, gerginlik ve kararlı duruşuna tanık olmuştum.

 Derdi, sendika üyesi çalışanlarının haklarını yedirtmemek, korumaktı.
Masada uyuşmazlıkla kalkıyorsa fabrika sahasında mücadeleyi işçisiyle birlikte kazanıyordu. O dönemlerde karşılarına çıkan her türlü sıkıntıya rağmen kararı kendi lehine çevirmeyi başarıyordu. Hiç bir dönem üyelerinin haklarını yedirtmedi.
Ne istediyse, ne dediyse onu gerçekleştirdi... Geçen dönemlerdeki görüşmelerde yaşanan sıkıntılar bu kez yaşanmadı. Yaklaşık bir buçuk aydır süren görüşmelerin beşinci oturumu önceki gün Derbent Uygulama Oteli’nde yapıldı.

 Taraflar ücret maddeleri üzerinde görüşmeler yapacaktı. Ya anlaşıp, el sıkışıp kalkacaklar ya da masadan kalkacaktı... Sıkı bir tartışmanın ardından Karacan, istediğini alarak masadan kalktı.
Masadan istediğini alarak kalkan Karacan, kararı açıklamak için gittiği Goodyear fabrikası bahçesinde toplanan binlerce işçi tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı.
Omuzlara alındı.
Kazandığı zaferi üyelerine anlattı.
Abdullah Karacan, bu kentin çocuğudur. 

Lastik fabrikasında işçilikten, genel başkanlığa yükseldi. 
30 yıla yakındır sendikacılık yapıyor.
Lastik-İş’i devraldığında, sendika kayyuma gitmek üzereydi. Sendika genel merkez binası yoktu, şubeler kiralarını ödeyemez durumdaydı. Sendikanın kuruş parası yoktu.
Lastik-İş bugün Karacan sayesinde Türkiye’de en varlıklı, mali açıdan en güçlü sendikası konumuna gelmiştir.

 

Sendikacılıkta kendisini çok iyi geliştirmiş, yetiştirmiştir. Karacan bugün sektörde dünyanın tanıdığı, lastik alanında dünya devi firmaların zaman zaman bilgisine başvurduğu önemli bir lider durumundadır.

 Bu makama tırnaklarıyla kazıyarak geldi.
İşinde titiz, kararlı, disiplinli ve kavgacıdır.
Kafasına koyduğunu alır.

Gecenin bir yarısında fabrikada bir çalışan aradığında kalkar gider, yarın gelirim demez.
Çalışanlar işte bu nedenle Karacan’ı tutuyor, seviyor ve tapıyorlar...
Ama siz onu bir de özel yaşamında görün, tanıyın. Babacan, yüzü güleç, mütevazı, ilgili.

İki yıl önce yine zorlu bir toplu sözleşme görüşmenin ardından bir grup gazeteciyi İstanbul’daki genel merkez binasına davet etmişti.
Beni özel olarak istemişti. O davete katıldım. 
Karacan’ın çok iyi bir sendikacı olduğunu biliyordum, tanıyordum ama ilk kez bu kadar yakın sohbetimiz olmuştu.
Benim için unutulmaz bir gündü.

 Dünya sendikacılık alanında tanınan, sözü senet olan Karacan’a çok klasik bir soru yöneltmiştim.
Ünlü birisiniz, her istediğinizi gerçekleştirecek maddi ve manevi bütün imkanlara sahipsiniz. Yaşamda keyif aldığınız, mutlu olduğunuz şey nedir?” demiştim.

 Şu yanıtı vermişti, “Ailem ve çocuklarım benim en büyük mutluluklarım, varlığım, servetimdir. Yaşamda en keyif aldığım şey ise eşimle birlikte elimize file alarak İzmit’te halk pazarında alış veriş yapmaktır” dedi.

 Bu cevap karşısında çok etkilenmiştim... Hani bazı varlıklı görgüsüz insanlarımız 
var ya sabah özel jetle Paris’e giderek kahvaltı yaptıktan sonra geri gelenlerin sahip olduğu bütün olanak ve imkana sahiptir Karacan, ama o her gün İzmit’ten İstanbul’daki işine gider akşam aracıyla İzmit’teki evine döner.

 Yorgunluğunu gidermek için de eşiyle halk pazarında alış veriş yapar..
Avrupa’da, Amerika’nın bilmem hangi kentinde düzenlenen sendika konulu konferanslarda dünya sendikacılarına ders veren Karacan’ın özel yaşamı bu kadar mütevazıdır işte...
Karacan, bunun için çok seviliyor, saygı görüyor...
Başka tarife gerek var mı?

 Lastik-İş Sendikası’na üye olan, Karacan’ın şemsiyesi altında bulunan her insan çok şanslıdır.
Örgütlülüğün tehlikeli, sendikacılığın bitirilmeye çalışıldığı günümüzde Abdullah Karacan, bu değerleri diri tutan, ayakta tutan tek sendikacıdır...
Lastik işçisine kazandırılan bütün haklar değerlidir, helaldir...

 

 

 

     Özgür Kocaeli Gazetesi/05.03.2014 tarihli köşe yazısı

      

Kocaeli Demokrat/04.03.2014

 

 

 

Kocaeli Demokrat/04.03.2014

 

 

 

Kocaeli Gazetesi/04.03.2014

 

 

Mavi Kocaeli/04.03.2014

 

 

Özgür Kocaeli/04.03.2014

 

Sakarya Yenigün/05.03.2014

 

Ada Gazetesi/05.03.2014

Kocaeli Manşet/05.03.2014

 

Sakarya Halk Gazetesi/06.03.2014

Gebze YeniGün/06.03.2014

 

Hürses/06.03.2014

 

 

 

 

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr