HABERLER
IndustriALL Küresel Sendika’dan Hakan Plastik Açıklaması

03.04.2014Georg Fischer Sürekli Türkiye’deki Sendikal Hakları İhlal Ediyor

IndustriALL Küresel Sanayi İşçileri Sendikaları, İsviçre merkezli çok uluslu şirket olan Georg Fischer’i Türkiye’deki sendikal hakların ihlaline son verilmesi ve işten çıkarılan 37 işçinin derhal işe iadesi için tekrardan çağrıda bulundu.

Lastik-İş, Türkiye Petrol, Kimya ve Lastik İşçileri Sendikası, DİSK ve IndustriALL üyesi, birkaç ay önce Türkiye’de GF Hakan Plastik adlı şirketin operasyonlarında örgütlenme çalışması başlattı.

Georg Fischer 1802’de İsviçre’de kurulmuş olan, 32 ülkede çok uluslu ortaklık yapısı olan, 48’i makineler, otomotiv ve borulama sistemleri için üretim yapan tesisler olmak üzere 124 şirket ile faaliyette olan çok uluslu bir şirkettir.

Örgütlenme kampanyasına Georg Fischer’in cevabı sert oldu, yerel yönetim tarafından Lastik-İş üyesi 37 işçi işten çıkarıldı. Basitçe nedeni şu ki işçiler Ulusal Sendikal Düzenlemesi ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının yanı sıra ILO’nun Uluslar arası İş Sözleşmeleri tarafından da güvence altına alınan örgütlenme özgürlüğünün yasal olarak kullanılmasıdır.

Bununla birlikte, fabrikalarda barış dolu iş ilişkileri kurmak yerine Georg Fischer yönetimi Lastik-İş üyeliklerini sona erdirmek için sendika üyeleri üstünde baskı kurarak gözdağı vermeye devam ediyor. Bu genelde sendika üyeleri ile orta seviyede yapılan bire bir toplantılarla yapılıyor.

Bu sırada, Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ilgili kurumlara Lastik-İş’in Toplu Sözleşme görüşmelerini başlatmak için işgücünde yeterli çoğunluğa sahip olduğunu belirten resmi tespit yazısını gönderdi. Yine de Georg Fischer ulusal ve uluslar arası seviyede toplantı tekliflerini geri çevirerek sendika karşıtı davranışlarını sürdürüyor.

IndustriALL Küresel Sanayi İşçileri Sendikaları ve İsviçreli üyesi UNIA birkaç kez şirketin yerel ve merkezi yönetimi ile diyalog kurmaya çalışsa da, cevap hep olumsuz oldu.

Georg Fischer Türkiye’de Toplu Sözleşme ve Sendikalar Kanunun ve Türk Ceza Kanunun belirli hükümlerini ihlal ediyor. Şirket ayrıca çok uluslu şirketler için OECD yönergesinde yer alan işçilerin toplu sözleşme görüşmelerine katılma ve sendika üyesi olmak hakkını tanıyan maddeyi de tanımıyor.

IndustriALL Küresel Sanayi İşçileri Sendikaları Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan yaptığı açıklamada “ Georg Fischer’in Türkiye’de yaptığı kabul edilemez. Eğer durum şimdiki gibi çözümsüz kalırsa, diğer üye organizasyonlar ve İsviçreli üyemiz UNIA ile Hakan Plastik’teki sendika üyelerine ve Lastik-İş için desteğimizi arttıracak kampanyalar düzenleyeceğiz.”

03.04.2014 IndustriALL Küresel Sanayi İşçileri Sendikaları Web sitesi  
 

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr