HABERLER
Soma için El Ele

16.05.2014Soma’da 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen faciayı protesto etmek için DİSK, Türk-İş, KESK, TTB ve TMMOB’nin ortaklaşa yaptığı iş bırakma eylemi Türkiye’nin gündemine oturdu. Faciada hayatını kaybeden 284 işçi kardeşimizi anan emekçiler gün içinde iş bırakma eylemi yaptılar. Konfederasyonumuz DİSK örgütlü olduğu işyerlerinde iki saat iş bırakma eylemi ile herkesi siyah kurdele takmaya davet etti. Aynı şekilde sendikamız Lastik-İş kaybettiğimiz işçi kardeşlerimiz için örgütlü olduğu işyerlerinde iki saat iş bırakma eylemi yaptıktan sonra üyelerimiz siyah elbise ve siyah kurdele ile üretime devam etti. DİSK’in bildirgesi okundu.

Bu ortak eylem yapılırken aynı zamanda İzmir, İstanbul, Ankara’nın yanı sıra diğer illerde Soma faciasını protesto etmek için meydanlara inenlere polis tarafından müdahale edildi. İzmir’de yapılan protesto gösterisinde konfederasyonumuz DİSK’in Genel Başkanı Kani Beko fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. İzmir’deki gösteriye 20.000 kişi katıldı. İstanbul’da bireysel ve metroda yapılan toplu protestolar oldu. Bunların dışında tüm sivil toplum örgütlerinin ve sendikaların ortak toplanma yeri Soma oldu. Soma’da yaşanan acıyı paylaşan tüm kurumlar ve sivil toplum örgütleri çeşitli kampanyalar ile acılı ailelere destek olmaya çalışıyor.

Sendikamıza bağlı işyerlerinde çalışan üyelerimiz kaybettiğimiz işçi kardeşlerimiz için saygı duruşu yaptı;

 

 

 

 

 

 

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr