HABERLER
Corning Kablo Önünde Basın Açıklaması

22.05.2014Sendikamızın Gebze Şubesi tarafından organize edilen basın açıklaması Corning Kablo fabrikası önünde 22 Mayıs 2014 tarihinde yapıldı.

Gebze Şubemiz tarafından yapılan basın açıklaması 13 Mayıs 2014 tarihinde Soma’da meydana gelen maden ocağı kazasında hayatını kaybeden işçi kardeşlerimizi anarak başladı. Kazada yaşamlarını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu yapıldıktan sonra iş kollarında iş sağlığı ve güvenliğinin gözden geçirilip ILO standartlarına getirilmesi iktidardan talep edildi. İş kollarında iş güvenliği denetimlerinin daha sıkı ve gerçekçi bir şekilde yapılması gerektiği vurgulanarak taşeronluk ve sendikasız işçi çalıştırmanın işçi kayıplarını devam ettireceği bu nedenle bu uygulamalara son verilmesi talep edildi.

Açıklamada daha sonra sendikamızın Corning Kablo’da 21 Şubat 2014 tarihi itibariyle çoğunluğu sağladığı, bu nedenle Çalışma Bakanlığına başvuru yapıldığı belirtildi. Yönetimin ise boş ve net bir sebebi olmadan itiraz yaptığı belirtilerek bunun tamamen sendikal örgütlenmeyi kırmak amacıyla zaman kazanmak için yapıldığı vurgulanarak üye işlemlerinin anında e-devlet ile Çalışma Bakanlığınca güncel olarak yapıldığı belirtildi. Ayrıca işyerinde iki arkadaşımızın iş akitleri “verimsizlik” sebebiyle feshedildi. Bu iki arkadaşımızın işe iade davası açtıkları ve iki arkadaşımız işlerine dönene ve işverenin sendikal örgütlenmeyi tanıyana kadar mücadelenin ve eylemlerin devam edeceği kamuoyuna duyuruldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr