HABERLER
Dünya Goodyear Sendikal Ağı Konferansı Yapıldı

05.09.2014Sendikamızın Kocaeli Sosyal Tesislerinde Dünya Goodyear Sendikal Ağı Genişletilmiş Yürütme Komitesi Toplantısı (4-5 Eylül) yapıldı.

Dünya Goodyear Sendikal Ağı Genişletilmiş Yürütme Komitesi Toplantısına Genel Başkanımız Abdullah Karacan başkanlığında Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri, Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri, Adapazarı Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri ve işyeri sendika temsilcilerinin yanı sıra Tayland, Malezya, Hindistan, ABD ve Hollanda sendikalarının temsilcileri ile IndustriALL Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan ve IndustriALL Otomotiv ve Lastik Sektörü Direktörü Helmut Lense katıldı.

İlk gününde toplantı Genel Başkanımız Abdullah Karacan’ın açılış konuşması ile başladı. Genel Başkanımız, yaptığı konuşmada sendikalaşma önündeki engelleri anlattı. Ayrıca sendikalaşmanın önündeki engeller nedeniyle sendikalaşma oranının düştüğünü ifade etti. Esnek çalışmanın yayıldığını belirtti. Dünya işçilerinin %40’nın 1 dolardan aşağı bir ücret ile çalıştığına değinen Genel Başkanımız bu gibi küresel saldırılara karşı ancak uluslar arası işçi dayanışmasının durabileceğini belirtti. Bu olayın bir benzerini de Hakan Plastik’te kendilerinin yaşadığını belirtip IndustriALL Küresel Sanayi İşçileri Sendikaları’na bu konuda verdiği destek için teşekkür etti. Bu konferansın bu mücadele için hayırlı olmasını diledi.

Daha sonra IndustriALL Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan ve IndustriALL Otomotiv ve Lastik Sektörü Direktörü Helmut Lense, Dünya Lastik Pazarı ve Global hareket hakkında sunumlar yaptılar. Sendikamızın Eğitim ve TİS Dairesi Müdürü Üzeyir Ataman ise Türkiye’deki Lastik Sektörü ve Goodyear konulu sunum yaptı. Daha sonra yabancı sendika temsilcileri de kendi ülkelerindeki Goodyear faaliyetleri ve Pazar konusunda sunumlar yaptılar. Akşam ise konuklarımızın onuruna verilen akşam yemeği ile ilk gün programı sona erdi.

İkinci gün ise Dünya Goodyear Küresel Sendikal ağı çerçevesinde nelerin yapılabileceği konusunda sendika temsilcileri sunumlarını yaptıktan sonra programın öğleden sonraki kısmında Goodyear İzmit Fabrikasını ziyaret ettiler. Delegeler fabrika hakkında hazırlanan bilgilendirme filmlerini izleyip bilgilendirildiler. Daha sonra üretim sahasını gezen delegeler İzmit Goodyear hakkında bilgi aldılar. Bu programdan sonra Dünya Goodyear Sendikal Ağı Genişletilmiş Yürütme Komitesi Toplantısı sona ermiş oldu.

Genel Başkanımız Abdullah Karacan'ın açılış konuşmasını aşağıda bulabilirsiniz;

INDUSTRİ-ALL ULUSLARARASI GOODYEAR TOPLANTISI AÇILIŞ KONUŞMASI

04-05 EYLÜL 2014 LASTİK-İŞ SENDİKASI KOCAELİ SOSYAL TESİSLERİ

 

Sevgili Kardeşlerim,

Sizleri sendikamız Lastik- İş adına saygı ve sevgiyle selamlıyor, hepinize hoş geldiniz diyorum.

Sevgili Arkadaşlarım,

Burada Küresel Sanayi İşçileri Sendikasına bağlı ve Goodyear işyerlerinde örgütlü sendikalar olarak toplanmış bulunuyoruz. Öncelikle bizleri bir araya getirerek birlikte bir değerlendirme ve görüş alışverişi fırsatı yarattığı için küresel sendikamız Industri-All’a çok teşekkür ediyorum.

Bilindiği gibi küreselleşme ile tüm dünyada işçilerin hakları üzerindeki baskılar giderek artmış bulunuyor. Çok uluslu sermaye ulusal sınırları aşarak yatırımlarını dünya çapında genişletiyor. Bu durum çalışanların hakları ve özgürlükleri üzerinde olumsuz sonuçlar doğuruyor. Nitekim son dönemlerde bütün dünyada sendikalaşma oranlarının düştüğünü görmekteyiz. Ayrıca güvencesiz ve kayıt dışı çalışmanın da yaygınlaştığını gözlemliyoruz. Olumsuz gelişmelerin en çarpıcı örneği olarak dünyada ortalama sendikalaşma oranının %7’ye gerilemesini görebiliriz. Küreselleşme ile birlikte dünyanın belli bölgeleri ‘ucuz işçilik cenneti’ olarak ortaya çıkmış bulunuyor. Üstelik bu durum hastalıklı bir ur gibi tüm ülkelere yayılıyor. Dünyada toplam olarak 3 milyara yakın işçinin çalıştığını biliyoruz. Bu 3 milyar işçinin %40’ı günde 1 dolardan daha az ücretlerle yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Yine dünyadaki işçilerin önemli bir bölümü güvencesiz ve esnek üretim koşullarında istihdam ediliyorlar. Bu gerçekler günümüzde tüm işçiler için dünya çapında büyük olumsuzların var olduğunu açıkça gösteriyor.  

Sevgili Kardeşlerim,

Bu ortam içinde doğal olarak çalışanların uluslararası örgütlenmesi büyük önem taşıyor. Çünkü küresel çapta işçilerin haklarına saldıranlara karşı ancak yine küresel çapta işçi hareketini birleştirerek çözüm üretebiliriz. Sendikamız Lastik-İş bütün tarihi boyunca böyle bir anlayışla uluslar arası ilişkilerini sürdürmüştür. Sendikamız Türkiye’nin uluslararası kuruluşlara üye olan ilk sendikalarındandır. Bugün de Industri-All içinde sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirmek için çapa göstermektedir.

Sevgili Kardeşlerim,

Tüm dünya’daki işçilerin güvencesiz çalışma ile haklarının elinden alınmasına karşı Industri-All kurulduğu günden başlayarak etkili bir mücadele sürdürüyor. Industri-All’un güvencesiz çalışma konusundaki uluslararası kampanyasını gönülden destekliyoruz.

Türkiye’de genel olarak işverenler sendikalaşmaya karşı olumsuz bir tutum takınıyorlar. Sendika üyesi olan işçileri işten çıkarıyorlar. Sendikadan istifa ettirmek için çeşitli baskılar uyguluyorlar. İşyerlerinde sürdürdüğümüz örgütlenme çalışmalarının başarılı olması için de uluslararası dayanışmayı güçlendirmemiz gerekiyor. Bu çerçevede başarılı bir sendikal örgütlenme örneğini İsviçre merkezli Georg Fischer Hakan Plastik’te yaşadık. Küresel sendikamız örgütlenme süreci boyunca bize destek oldu. Georg Fisher işverenine karşı uluslararası mücadeleyi yükselttiler. Sonuç olarak Georg Fischer Hakan Plastik’teki mücadelemizde başarılı olduk. Ben sendikam Lastik-İş adına bu konuda gösterdikleri ilgi ve destekten dolayı Industri-All’a teşekkürlerimi sunuyorum.

Sevgili Arkadaşlarım,

Bildiğiniz gibi Goodyear dünyada taşıt lastiği üreten en büyük çok uluslu kuruluşlardan birisidir. Yetmiş bini aşkın çalışanı ile dünyanın 3. büyük taşıt lastiği üreticisidir. Bu toplantımızda Goodyear lastikleri için dünya çapında yaşadığımız sorunları ve sendikal deneyimleri paylaşacağız. İnanıyorum ki bu toplantıdan ayrıldıktan sonra her birimiz sendikal mücadelemizi daha etkili ve daha başarılı bir şekilde sürdüreceğiz. 

Ben Lastik-İş sendikasının Genel Başkanı olarak sizleri Türkiye’de görmekten duyduğum mutluluğu ifade ediyor; küresel sendikamız Industri-All’a bir kez daha bu toplantı için teşekkür ediyor ve toplantınızın başarılı olmasını diliyorum.

Hepinize çok teşekkür ederim.

 

 

Dünya Goodyear Sendikal Ağı Genişletilmiş Yürütme Komitesi Toplantısı programını da aşağıda bulabirsiniz;

 

 INDUSTRIALL KÜRESEL SENDİKA GOODYEAR KÜRESEL SENDİKAL AĞI

GENİŞLETİLMİŞ YÖNLENDİRME KOMİTESİ

4-5 EYLÜL 2014

İZMİT-TÜRKİYE

3 EYLÜL 2014,ÇARŞAMBA

Katılımcıların gelişi ve İzmit’e transferi

4 EYLÜL 2014,PERŞEMBE

09:00-10:00 Basın Konferansı ile Beraber Açılış ve Hoş geldiniz Programı

Abdullah Karacan, Genel Başkan, Lastik-İş

Kemal Özkan, Genel Sekreter Yardımcısı, IndustriALL Küresel Sendikası

Katılımcıların Sunumu

10:00-10:30 IndustriALL Küresel Sendikası: Ana stratejiler ve Sendikal Ağlar

Kemal Özkan, Genel Sekreter Yardımcısı, IndustriALL Küresel Sendikası

Tartışmalar

10:30-11:00 Kahve/Çay Arası

11:00-12:30 Lastik Endüstrisinde Küresel Eğilimler

Helmut Lense, Otomobil ve Lastik Sektörleri Direktörü, IndustriALL Küresel Sendikası

Tartışmalar

12:30-14:00 Öğle Yemeği Arası

14:00-15:30: Goodyear: Ekonomik durum, yatırımlar ve istihdam ile küresel görünüm

Birleşik Çelik İşçileri Sendikası (ABD)/ IndustriALL Küresel Sendikası

15:00- 15:30 Kahve/Çay Arası

15:30-17:00 Dünya Çapındaki Goodyear Faaliyetlerinde Sendikal Durum

Lastik-İş tarafından Türkiye Penceresi

Bölgesel Temsilciler tarafından izlenimler

Tartışmalar

19:00 Akşam Yemeği

5 EYLÜL 2014,CUMA

09:00-10:30 Goodyear Küresel Sendika Ağı: Yapılanma, Eylemler ve Gelişmeler

IndustriALL

Tartışmalar

10:30-11:00 Kahve/Çay Arası

11:00-12:30 Gelecekteki Çalışma Planı hakkında görüşmeler

Ağın nasıl genişletilip devam etmesi konusunda

Görüşmelerin sonucu ve sonuçlar

12:00-14:00 Öğle Yemeği Arası

14:00-17:00 Yerel sendika işyeri temsilcileri ile toplantı ve fabrika ziyareti

Toplantının sonu

Katılımcıların transferi

6 EYLÜL 2014, Cumartesi

Katılımcıların ayrılışları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Goodyear İzmit Fabrikasında Bilgilendirme Toplantısı

 

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr