HABERLER
Konfederasyonumuz DİSK 48. Yıldönümünü Görkemli Bir Mitingle Kutladı

15.02.2015Konfederasyonumuz DİSK 48. Kuruluş Yıldönümünü Görkemli Bir Mitingle Kutladı

15.02.2015

Konfederasyonumuz DİSK kuruluşunun 48. Yıldönümünü, sendikamız Lastik-İş, DİSK ve bağlı sendikalardaki binlerce işçinin katıldığı coşkulu bir mitingle Kocaeli’de kutladı. Yaklaşık 5 bin kişinin katılım gösterdiği mitinge birçok sendika ve siyasi parti temsilcileri de hazır bulundu. Sabri Yalım Park’ında toplanan işçiler kortej halinde Perşembe pazarına yürüdü. İşçilerin yoğun ilgi gösterdiği mitinge DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Genel Başkanımız Abdullah Karacan ve Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyelerimiz, siyasiler ve sivil toplum örgütleri, DİSK’e bağlı sendikalar, Kocaeli Şubemiz ve Kocaeli ve Adapazarı’ndan sendikamıza bağlı işyerlerinde çalışan üyelerimiz katıldı.

 

5 BİN KİŞİ TEK SES OLDU

DİSK’in 48. Kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen miting Kocaeli tarihinde en geniş katılımlı, en coşkulu işçi eylemlerinden birine sahne oldu. Yaklaşık 5 bin işçinin ailesi ile katıldığı mitingde sloganlar hep bir ağızdan tek ses oldu; "Emeğe saygı insana saygı" pankartları açılırken, sık sık "Dünya yerinden oynar işçiler birlik olsa", "Yaşasın örgütlü mücadelemiz" ve "Fabrikalar MESS'e mezar olacak" sloganları atıldı. Daha sonra Perşembe pazarı alanına yürüyen işçiler emniyet güçleri tarafından kurulan arama noktalarından geçerek Perşembe pazarı alanına girdi.

Sendikamız Lastik-İş’in coşkulu ve büyük bir katılımla başı çektiği DİSK’in kuruluş yıldönümü mitinginde, katılımcıların halaylar çekerek, sloganlar atarak mücadelemize sahip çıktığı görüldü. Özellikle Goodyear, Brisa ve Pirelli işyerlerinde çalışan Lastik işçisi üyelerimiz mitingde yoğun bir şekilde yer aldılar.

 

TAŞERONU KADROYA GEÇİRDİ

Mitingde konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, sendikamızın taşıt lastikleri sektöründe taşerondan ana işveren kadrosuna geçirilmesi başarısına da değinerek “Son günlerde Lastik-İş Sendikası taşeron olarak çalışan işçileri asıl işverenin kadrosuna geçirdi. Bin 200 işçiyi kadroya alarak toplu iş sözleşmesi imzaladı. Sevgili DİSK’liler, artık bu arkadaşlarımız sendikalı, işte patronlar ve hükümet bu yüzden DİSK’ten korkuyor. Ülkeyi örümcek ağı gibi saran taşeron cumhuriyetini, biz omuz omuza yıkacağız. Bugün zorlu bir mücadeleden geçiyoruz. Bugün 100 işçiden sadece onu sendikalı yine sadece yüzde 5’inin toplu sözleşme ve grev hakkı var. Hükümet cunta yasalarından umut bekliyor.

 

İÇ GÜVENLİK YASASINI ELEŞTİRDİ

Beko, “Bugün işçi sınıfının zorlu bir mücadele sürecinin içinde olduğunu, Türkiye'de her 100 işçiden sadece 10'nun sendikalı olduğunu belirten Beko, "AKP iktidarı dünyanın hiçbir yerinde olmayan baraj sistemi ile işçi sınıfının en temel haklarını yok sayıyor, grevleri yasaklıyor. 12 Eylül darbecilerinin mirasına sahip çıkıyor" dedi. AKP tarafından hazırlanan İç Güvenlik paketinin adı konulmamış bir sıkıyönetim yasası olduğunu da belirten Beko, "Bu yasa ile birlikte direniş çadırlarındaki işçi kardeşlerimiz makul şüpheli olacak. Bu yasa ile grev yaptığımız için, direniş yaptığımız için, hakkımızı arayıp sorduğumuz için 'şüpheli' olacağız. Bu nedenle iç güvenlik yasasına karşı mücadele etmek zorundayız" ifadelerini kullandı.

Kani Beko’nun konuşmasının ardından DİSK’e bağlı sendikaların Başkanları işçileri selamladılar. Genel Başkanımız Abdullah Karacan’ın işçileri selamlaması sırasında büyük bir coşku yaşandı. Genel Başkanımızın lehine tezahuratlar yapılarak sloganlar atıldı.

Kutlamalara yurdun dört bir yanında, çeşitli nedenlerden dolayı mağdur edilen ve de işten atılan DİSK’e bağlı emekçiler de geldi. Kutlamalar, Yasemin Göksu konseri ile devam etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr