HABERLER
27. Olağan Genel Kurulumuz Toplandı

01.06.2015Sendikamızın 27. Olağan Genel Kurul’unu, 30-31 Mayıs 2015 tarihlerinde The Greenpark Pendik Hotel’de gerçekleştirdik.  Genel Kurul,  Konfederasyonumuz DİSK’in Genel Başkanı Kani Beko,  DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Uluslararası Sendika Konfederasyonu Industriall Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan, Nakliyat İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, DİSK Yönetim Kurulu , işyerlerinden üyelerimiz ve işyeri temsilcilerimiz katıldılar.

Üyelerimizin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen Genel Kurul coşkulu bir havada gerçekleşti. Genel Kurul programı 30 Mayıs 2015 Cumartesi günü saat 10:00’da başladı. Sendikamızın tarihini anlatan belgeselin izlenmesinin ardından açılış konuşması yapıldı. Sonrasında Divan kurulu oluşturuldu. Divan Başkanlığı’na Sakarya Şube Başkanı Suat Güzel, yardımcılığa Kocaeli Şube Başkanı Tezcan Ay, Gebze Şube Başkanı Ziya Ünal, İzmir Şube Başkanı Zedin Yumli, İstanbul Şube Başkanı Ali Öztürk seçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Divan Heyeti Genel Kurul gündemini gerçekleştirdi. 

Genel Başkanımız Abdullah Karacan Genel Kurul konuşmasını yapmak için kürsüye çıktığında tüm salondan, “İnadına Lastik-İş, İnadına Karacan”, “Bu işçi seninle gurur duyuyor”, “ Karacan nerede biz oradayız” sloganları yükseldi.  Genel Başkanımız Abdullah Karacan’ın konuşmasından bazı kesitler şöyle:
…..
Geçtiğimiz 4 yıl içinde Ülkemizde çalışma ilişkilerinin, işçilerin yaşamının ve sendikal mücadelenin olumlu bir şekilde geliştiğini söylemek ne yazık ki mümkün değil. Bu dönem ülkemizde kayıt dışı işçiliğin tüm çarpık sonuçları ile birlikte varlığını devam ettirdiği bir dönem oldu. Taşeron işçiliği başta olmak üzere güvencesiz çalışma aldı başını gitti.  Türkiye gelir dağılımı en bozuk ülkelerden birisi olarak Dünya’da yerini aldı. Bir genel seçim, bir yerel seçim, bir halk oylaması ve bir cumhurbaşkanlığı seçimi yaşanmasına rağmen temel hak ve özgürlüklerin geliştiğini söyleyemiyoruz. 12 Eylül darbesinin siyasal yapıda ve sendikal alanda var ettiği yasakçı düzen bugün de sürüyor. Sendikaların toplumda etkisizleştirilmesi için egemen güçler büyük bir çaba gösteriyorlar. Devletin yasama-yürütme ve yargı erkleri arasındaki çelişkiler iyice su yüzüne çıkarak büyük bir kargaşanın yaşanmasına yol açmış durumda.
…..
2011’den bugüne kadar başlattığımız örgütlenme kampanyası ile lastik iş kolunda çalışan taşeron işçilerinin yanı sıra Çerkezköy ve Urfa’da kuruluHakan Plastik’te, Gebze’de kurulu ColgatePalmolive işyerinde, Adana,Trabzon ve Gebze’de BasfYapı Kimyasallarında, ProcterÇayırova Sıvı Deterjanda, Tuzla’da kurulu Türk Henkel’de, Çerkezköy’de kurulu Tristone fabrikasında, Adana’da kurulu PetkaKalıp’ta, Gebze’de kurulu Corning Optik işyerinde, İzmir Kemalpaşa’da kurulu Rultrans işyerinde, yine İzmir Torbalı’da kurulu Japar Plastik’te ve Aktiv Akrilik işyerinde, Ankara’da kurulu Turktıpsan işyerinde örgütlenme çalışmalarımızı tamamlayarak toplu sözleşme yetkilerimizi almış ve bazılarında toplu sözleşme imzalamış bulunuyoruz. Gebze’de kuruluRoma Plastik ile Düzce’de faaliyet gösteren Nobel İlaç Sanayi işyerlerinde de işçilerin çoğunluğu sendikamızda örgütlenmiş bulunmaktadır. İzmir Kemalpaşa’da kuruluAkdeniz Kimya işyeri ile İzmir ve Urfa’da kurulu Erze Ambalaj işyerinde örgütlenme çalışmalarımız devam etmektedir. Ayrıca son olarak Çankırı'da yeni kurulan Japon kökenli SumitomoAkolastik Sanayi işyerinde de çoğunluğu sağlayarak örgütlenmiş bulunuyoruz. Bu örgütlenmeye bağlı olarak sendikamızın Çankırı Bölge Temsilciliği de kurulmuştur.
….
Lastik-İş Sendikası maddi alt yapısını güçlendirmek için attığı adımlarda da önemli başarılar elde etmiştir. Sendikamız, bugün, Genel Merkezi ile tüm şubeleri kendi malı binalarına taşınmış olan, üyeleri için güçlü bir güvence sağlayan gerçek bir işçi örgütüdür. Sendikamızda göreve başladıktan hemen sonra 2002 yılında Kocaeli şube binası satın alınmıştır. Daha sonra, 2004 yılında, sendikamızın Onursal Genel Başkanı Rıza Kuas’ın adını verdiğimiz genel merkez binamızı hizmete soktuk. 2008 yılından başlayarak sırasıyla Gebze, İstanbul, Çerkezköy, İzmir ve Adapazarı bölgelerinde yeni hizmet binalarımıza yerleştik. Arkasından 2012 yılında, İzmit’te LASTİK-İŞ SOSYAL TESİSLERİ’ni sendikamıza kazandırdık.Bu tesisle, lastik fabrikalarındaki üyelerimiz ve aileleri için olduğu kadar, tüm üyelerimiz için de sosyal faaliyet ve eğitim amaçlı kullanılan mükemmel bir yer edinmiş bulunuyoruz. 
Ama geldiğimiz noktayla yetinmiyor, sendikamızı geleceğe daha sağlam bir biçimde hazırlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.Bu çalışmalarımızın bir sonucu olarak bugün sizlere sendikamızın YENİ OTELİ’NİN açılışını yaptığımızı; ayrıca YENİ BİR SOSYAL TESİSİdaha faaliyete geçirmek için temel attığımızı sevinçle ifade ediyor ve “hepimize hayırlı olsun” diyorum.
 ….
Gerek örgütlü olduğumuz işyeri sayısı, gerekse sendikamızın üye sayısı açısından 66 yıllık tarihinin en yüksek düzeyindeyiz. Bugün üye sayımız 10 yıl öncesine göre yaklaşık 3 kat artışla 15 binlere doğru yükselmektedir. Ulaştığımız bu başarı, sendikamızın örgütlü gücünün, bu gücün belirlenmiş hedefler için yerinde ve zamanında kullanmasını sağlayan doğru önderliğin ve sendikal anlayışın kararlı bir şekilde savunulması sonucunda ortaya çıkmıştır. Hepinize önümüzdeki Genel Kurul döneminde üye sayımızı 20 binlerin üzerine çıkarmayı hedeflediğimizi buradan bildirmek istiyorum.Bu sonuçlara, sendikamızda birlik ve bütünlük içerisinde sürdüreceğimiz mücadele ile ulaşacağımızdan hiç bir kuşkum yoktur.

27. Olağan Genel Kurulumuzun sonucunda  Genel Başkanlığa  dördüncü kez Abdullah KARACAN seçilirken, Alaaddin Sarı Genel Sekreter, Nejdet Ulusoy Eğitim, Basın-Yayın, Hukuk ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı, Muharrem Özen Toplu İş Sözleşmesi ve Örgütlenme Dairesi Başkanı, İhsan Malkoç Mali İşler Dairesi Başkanı oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Genel Kurulumuz ile ilgili basından yansımaları aşağıda bulabilirsiniz.

Derince Ekspres / 01.06.2015

Mavi Kocaeli / 01.06.2015

Bizim Yaka / 01.06.2015

 

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr