HABERLER
Jokey Plastik Grevi Devam Ediyor

04.06.2015Sendikamızda örgütlü bulunan Jokey Plastik San. A.Ş. işyerinde devam eden toplu sözleşme sürecinde yol alınamaması üzerine 7 Mayıs 2015 tarihinde grev uygulama kararı alındı. Ancak işveren toplu sözleşme imzalanması konusunda uzlaşmacı bir tutum sergilememesi üzerine devam etmekte olan grev kararıyla beraber bir basın açıklaması yapıldı.
Alman sermayeli Jokey Plastik işyerinde işveren tarafından yetki tespiti başvurumuza itiraz edildi ve işyerinde çalışan üyelerimiz bir yılı aşkın süredir anayasal hakları olan toplu sözleşme hakkına kavuşamadılar. 16.01.2015 tarihinde yetki belgesinin alınmasından sonra işverenle görüşmelere başlamak için yaptığımız bütün çağrılar karşılıksız bırakıldı. Hiçbir yasal yükümlülüğünü yerine getirmeyen Jokey işvereni uyuşmazlık aşamasında da gerekli adımları atmadı ve toplu sözleşme görüşmelerine başlanamadı. 7 Mayıs’ta başlayan grev işyerinde halen daha devam etmektedir.

Tüm bu yaşananlara üzerine ikinci kez 4 Haziran 2015 tarihinde saat 16:30’da işyeri  önünde basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasına Genel Merkez Toplu sözleşme ve Örgütlenme Başkanımız Muharrem Özen, Mali İşler Dairesi Başkanımız İhsan Malkoç, Gebze Şube Başkanı Ziya Ünal ve işyeri temsilcilerimiz katıldılar.

Gebze Şube Başkanımız Ziya Ünal yaptığı basın açıklamasında;
“Jokey işvereni toplu sözleşme görüşmelerinin hiçbirine katılmayarak kanunu ve hukuku tanımadığını göstererek defalarca yapılan toplu sözleşme müzekeresi çağrılarımıza kapılarını kapatmıştır.  Bunun üzerine sendikamız grev karar almıştır.  Jokey işvereni grev uygulamaya geçtikten sonra özel istihdam bürolarından yevmiyeli ve taşeron elamanlarını işe alarak hukuksuz, kanunsuz, adaletsiz grev kırıcılığa soyunmuştur ve bu tavrı devam etmektedir. Dolayısıyla sendikamız hakim tespiti yaptırmış ve Çalışma Bakanlığı’na başvurumuz sonucunda  işeyrine müfettiş gönderilmiştir. Jokey işvereninin grev kırıcılığı ve kanunsuzluğu tutanaklarla tespit edilmiştir.
….
Burada Jokey plastik yönetilerine sesleniyoruz;  Bir an önce sendikamızla masaya oturup çalışanların anayasal haklarına saygı gösterilmesini istiyoruz.   Ayrıca  sendika üyesi olmayan jokey çalışanlarına da sesleniyoruz. Çalışma arkadaşlarınız onurlu sendikal hak mücadelesini sürdürürken sizlerin de bu arkadaşlara destek olmanızı istiyoruz. Sizleri de bu onurlu mücadelemize katılmaya ve sendikamıza üye olmaya davet ediyoruz.  Sendikamız üyelerinin gücü ile onurlu hak arama mücadelesini sonuna kadar dimdik sürdürecektir.”

Sendikamızın ve tüm üyelerimizin Jokey işçilerinin mücadelesinin başarıya ulaşması için her türlü özveriyi göstereceği açıkça bilinmelidir. Zafer, anayasal haklarının ve yaşam standartlarını iyileştirmenin mücadelesini veren Jokey Plastik işçilerinin olacaktır. 

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr