HABERLER
Embil İlaç Sanayi Ltd.Şti. İşyerinde Mücadelemiz Sürüyor

19.06.2015Embil İlaç Sanayi Ltd.Şti  işyerinde çalışan üyelerimiz için toplu sözleşme mücadelemiz sürüyor. İstanbul ve Tekirdağ'da kurulu bulunan Embil İlaç Sanayi Ltd.Şti işletmesinde yapılan örgütlenme çalışmaları sonucunda işyerlerinde çalışan üyelerin çoğunluğu sendikamıza üye oldular. Bakanlık tarafından, işyerlerinde çoğunluğu sağladığımıza dair yazı 01.06.2015 tarihinde sendikamıza ulaştı. Ancak işverenin olumsuz tavrı sonucunda toplu iş sözleşmesi imzalanması için gerekli adımlar atılamadı. Bunun üzerine 19 Haziran 2015 tarihinde fabrika önünde İstanbul Şubemiz tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklaması metnini aşağıda bulabilrsiniz

Embil İlaç Sanayi Ltd.Şti Basın Açıklaması Metni

Değerli Embil İlaç çalışanları;

 Sendikamız Lastik işe 18 Mayıs itibari ile üye oldunuz.İnsanca yaşamak koşullarına bir ilk adım attınız.En temel anayasal haklarınızı kullandınız.Bu anlamda Embil İlaç çalışan kardeşlerimi yürekten kutluyorum.Aramıza hoş geldiniz.

Kardeşlerim;

Emekçilerin en temel hakkı olan sendikalaşma konusunda işvereniniz başlangıçta yumuşak bir tutum alsa da, iş ciddiyete geldiği zaman işçilerin sendikalaşma hakkını yok saydılar. 6 emekçi kardeşlerimizin tek taraflı olarak iş hakkını fesih ettiler. Bu anlayışı kabul etmemiz mümkün değildir.

Bizler Lastik-İş Sendikası olarak işten çıkartılan arkadaşlarımızın daima yanında ve bu arkadaşlarımızın geri döneceği günün takipçisi olacağız.

Şu çok iyi bilinmelidirki; Lastik-İş her zaman Embil’de çalışan üyelerinin hangi koşullarda olursa olsun yanında ve hizmetinde olacaktır.Bu anlamda Embil işvereninin artık bu dolambaçlı yolları bırakıp en kısa sürede işçilerin en temel hakkı olan sendikalaşma hakkını tanıyıp, sendikayla masaya oturması gerekir.

Emekçi kardeşlerim;

Bakanlığın bizlere ve Embil İlaç işverenine yasal yetki tespitini gönderdiği yazıda Lastik-İş’in yasal çoğunluğunun olduğu açık açık bellidir.Bu anlamda işverenin sendikaya üye olan 6 kardeşimizi işten çıkarması kabul edilemez. Bu yaklaşım doğru bir yaklaşım değildir.Bizler bu yaklaşımın tam karşısında olacağız.Bu anlamda Embil işverenini uyarıyoruz.İşçilerin en temel anayasal hakkı olan sendikalaşma hakkını tanımalıdır.

Sevgili kardeşlerim;

Embilİlaç’da sürdürdüğümüz örgütlü mücadelenin başarıya ulaşacağından hiç kimsenin, ama hiç kimsenin kuşkusu olmamalıdır.Sendikamız Lasti-İş’in tarihi ve mücadele geleneği ile Embil İlaç emekçilerinin birlik, beraberlik ve dayanışması mücadelemizi başarıya ulaştıracak en temel güvencemizdir.

 

 

Sevgili arkadaşlar;

İşverene çağrımız şudur: İşçilerin en temel hakkı olan sendikalaşma hakkını kabullenip tek taraflı olarak işten çıkarttığı arkadaşlarımızı işe geri almalıdır. Lastik-İş olarak üzerimize düşen bütün yükümlülüğü yerine getirmekle beraber bu olumsuzlukların takipçisi olacağımız çok ama çok iyi bilinmelidir. Bu mücadelemizi üyesi olduğumuz, dünya işçi sınıfının bağlı bulunduğu, merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan ve genel başkanımızsayın Abdullah Karacan’ında yönetiminde olduğu, dünyada 55 milyon üyesi olanIndustri-All’a taşıdığımızı ve bu mücadelenin yaygınlaşarak süreceğini belirtmek isterim.

Emekçi kardeşlerim;

Embil İlaçta çalışan kardeşlerimiz şunu çok iyi bilmelidir ki, beş yıldır çalışana zam vermeyen bir anlayış, ne olduda, başına taşmı düştü de şimdi bu kardeşlerimizin ücretlerine zam yapmaktadır.Bir yandan işçi çıkaracaksın, bir yandan alavaredalavare yapıp insanları kandırmaya yönelik tavırlar sergileyeceksin.Lastik-İş sendikası ve Embil’de çalışan kardeşlerimiz bunun bir kandırmacadan ibaret olduğunu çok iyi bilmektedir.

Direne direne kazanacağız.Bu daha başlangıç mücadeleye devam.

 

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr