HABERLER
Taşıt Lastiği İşyerlerinde Toplu İş Sözleşmesi Görüşmeleri Başladı

24.11.2015Sendikamıza bağlı Goodyear, Brisa ve Pirelli işyerlerinde yeni dönem için toplu sözleşme görüşmelerinin ilk oturumu 24 Kasım 2015 tarihinde Kocaeli’de Derbente Uygulama Oteli’nde gerçekleştirildi. Toplu sözleşme görüşmelerine sendikamızdan Genel Başkanımız Abdullah Karacan, Genel Merkez Yönetim Kurulu üyelerimiz, Kocaeli ve Sakarya Şube Yönetim Kurulu üyeleri ve işyeri sendika temsilcilerimiz katıldılar. İşverenler adına ise İnsan Kaynakları ve Personel Müdürleri katıldılar.


Karacan, “Grevi En Son Araç Olarak Düşünüyoruz”
Yaklaşık 5 bin kişiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinin ilk toplantısında 59 maddeden oluşan toplu sözleşme teklifinin 26 idari maddesi konusunda anlaşmaya varıldı. Toplu sözleşme teklifimiz 2 yıllık bir süreyi kapsamakta olup 1 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girecek. Toplu sözleşmesi teklifimiz, işçilerin ücretlerine ilk altı ay 6 aylık enflasyonun iki katı oranında zam yapılması geri kalan 3’er 6 aylık dilimlerde ise Enflasyon+1 puan oranında zam yapılması; aile yardımı hariç sosyal yardımlara yüzde 14 ile 26 oranında zam yapılması içeriyor. 


Toplantının ardından Genel Başkanımız Abdullah Karacan basın mensuplarına açıklama yaptı. Karacan, “Süreç sıkıntılı bir süreç. Ama birikim ve tecrübelerimizle arkadaşlarımızın beklentilerine cevap vermek için en iyi şekilde çalışacağız. Bugün idari maddeler geçti, ileri görüşmelerde parasal maddeler de görüşülecektir. Önemli olan masada bunun bitmesidir, grevi en son araç olarak düşünüyoruz. Umarım uyuşmazlık aşamalarına gelinmeden toplu iş sözleşmesini bağıtlarız ancak uyuşmazlık halinde greve gitmekten çekinmeyeceğimizi de herkes bilmelidir.” Asgari ücretler konusuna da dikkat çeken Genel Başkanımız, “…Bugün fabrikalar asgari ücretin altında işçi çalıştırıyor. Asgari ücret açlık sınırının dahi altında bir ücrettir. Bu noktada işçilerin alım gücünden bahsetmek mümkün değildir. Bizim ücretlerimiz ise normal yaşam standartlarının üstünde değil. Biz işçilerimizin alım gücünü yükseltme noktasında kararlı davranacağız.”dedi.
Bir sonraki toplantının 8 Aralık 2015 tarihinde Derbent Uygulama Oteli’nde yapılmasına karar verildi.

 

 

 

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr