HABERLER
Genel Başkanımız Abdullah Karacan'ın Sendikamızın 67. Kuruluş Yıldönümü Konusundaki Basın Açıklaması

04.04.2016SENDİKAMIZ LASTİK-İŞ’İN 67. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUZ        

                      

            Ülkemizdeki Lastik, Kimya ve Plastik Fabrikaları işçilerinin bir araya gelerek 4 Nisan 1949 tarihinde temellerini attığı ve Türkiye işçi sınıfının mücadele tarihine adını altın harflerle yazdıran Lastik-İş Sendikası, onurlu mücadelesinin 67. yılını gururla kutluyor.

            Lastik-İş, kurulduğu günden bu yana, üyelerinin ve tüm çalışanların çıkarlarını kararlılıkla sonuna kadar savunmuş, onların hak arama mücadelesine önderlik ederek sınıf ve kitle sendikacılığı anlayışıyla hareket ederek sendikal yaşama yepyeni bir soluk getirmiştir.

           Hiç kuşkusuz ki Lastik-İş tarihini yazanlar, yüzlerce fabrikadan, hak arama  mücadelelerinden süzülüp gelen onurlu üyelerimizdir. Onların tek yürek ve tek yumruk olarak 67 yıldır bin bir güçlükle, yoksullukla ve çeşitli baskılara karşı mücadele ederek kazandıkları başarılar, sendikamız aracılığıyla geçmişten geleceğe bir köprü oluşturmuştur.

            Lastik-İş, ülkemizde bir çok hak ve özgürlüğün kazanılmasında öncülük yapmıştır. İnsanlık onuruna yaraşır bir muamele görmek adına başlatılan “Üstünü Aratma!”  kampanyası buna en güzel örnektir. Onursal Genel Başkanımız Rıza Kuas’ın imzasıyla Türkiye işçi sınıfına, “İşçi arkadaş, İnsanlık onuruna, yani anayasaya aykırı hareketlere engel ol. Fabrikaya giriş ve çıkışlarda üstünüzü aratmak isteyen işverenlere üstünü aratma.” çağrısı yapılarak kalıcı bir dönüşümün temelleri atılmıştır.  

            Sendikamız Lastik-İş mücadelesiyle Türkiye Sendikal Hareketi içinde kendine özgü bir kimlik kazandı ve geleneklerini oluşturarak bugüne kadar ulaştırmayı bildi. Bu birikimler 67 yıllık mücadele tarihinde, bir yandan sermayenin yoğun saldırılarına, öte yandan askeri darbelerin yasak ve baskılarla dolu uygulamalarına karşı direnme gücünü oluşturdu.

Sendikamız Lastik-İş, ülkemizin yaşadığı toplumsal olaylara ve gelişmelere de sessiz kalmamış; her zaman tepkisini net olarak koymuştur. Ülkemiz son zamanlarda çok zor ve karmaşık bir dönemden geçmektedir. Ard arda gelen şehit haberlerinin şoku atlatılamamışken canlı bombalarla yüzlerce vatandaşımızı kaybetmekteyiz. 13 Mart 2016 günü Ankara’da gerçekleşen bombalı saldırıda en az 37 vatandaşımızı kaybettik. Başkentimiz Ankara’da son altı ay içinde üçüncü kez gerçekleşen bu katliamlar insanlığa ve demokrasiye yapılmış haince saldırılardır.

Ankara Kızılay’da Güven Park Otobüs duraklarında akşam saatlerinde gerçekleşen facia ülkemizin nasıl bir tehlike ve kaosun içerisinde bulunduğunu tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.   Daha önce yine Ankara’da 103 kişinin katledildiği canlı bomba saldırısı, İstanbul Sultanahmet’te 11 kişinin öldürüldüğü canlı bomba saldırısı, son olarak Taksim’de meydana gelen canlı bomba saldırısı… Tüm bu insanlık dışı katliamlarla korku ve yılgınlık yaratarak toplumsal barışımızı yok etmeye çalışanlara amaçlarına ulaşamayacaklarını göstermeli, terörün her türlüsüne karşı sesimizi yükseltmeliyiz.  Hep birlikte ulusal bütünlüğümüzü ve iç barışımızı tehdit edenlere karşı ortak bir duruş sergilemeliyiz.

            Lastik-İş Sendikası’nın Onursal Genel Başkanı ve DİSK kurucusu Rıza Kuas’ın “Bu Bitmeyen Bir Kavgadır Sürer Gider” sözü Lastik-İş üyelerinin mücadelelerine güç katmış ve ışık tutmuştur;  tutmaya da devam etmektedir.

            Bugün Lastik-İş gerek sendikal mücadele çizgisi ve toplu sözleşme politikaları, gerekse kurumsal gelişme ve alt yapı çalışmaları açısından tarihinin en başarılı dönemini yaşamaktadır. Sendikamız Genel Merkez ve tüm şubeleri dahil olmak üzere kendi binalarına yerleşmiş; Kocaeli’de bir sosyal tesis sahibi olmuştur. Tüm bunlara ek olarak yine Kocaeli’de temelleri atılan beş yıldızlı otelimiz ve ikinci sosyal tesisimizin yapımı devam etmektedir.  Geldiğimiz son noktada sendikamız tarihi boyunca sahip olduğu en yüksek üye sayısına ulaşmış bulunmaktadır. Artık sendikamızın üyelerinin sayısı on binlerle ifade edilmektedir.

            Sendikamız Lastik-İş, ülkemizin en köklü demokratik kurumlarından birisi olarak, tarihi boyunca yaptığı gibi, önümüzdeki dönemde de ülkemizin bütünlüğünden yana, demokratik ve barış içinde bir Türkiye yaratma mücadelesi içinde en aktif şekilde yerini alacaktır.

            Bu duygu ve düşüncelerle, başta sendikamızın eski yöneticileri ve yiğit işçi önderleri Rıza Kuas ve Talip Topçu olmak üzere; bu mücadeleye omuz veren ve bugün aramızda olmayan tüm arkadaşlarımızı saygıyla ve rahmetle anıyoruz. Kaybettiklerimizin bize bıraktığı mirası en iyi şekilde koruyarak Lastik-İş’in onurlu yürüyüşünü sonsuza kadar sürdüreceğiz.

               Görevimiz ve temel hedefimiz sendikamızı geleceğin sendikası yapmaktır.

       67. kuruluş yıldönümümüz, bizimle birlikte aynı heyecanı paylaşan hak arama mücadelesine destek veren herkese, üyelerimize ve sendikamız camiasına kutlu olsun.

 

Lastik-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu Adına
Genel Başkan
Abdullah KARACAN                                                                                   

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr