HABERLER
ILO'nun 105. Yıllık Konferansı Cenevre'de Toplandı

05.06.2016Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün 105. yıllık toplantısı Haziran 2016’nın ilk yarısında İsviçre’nin Cenevre kentinden toplandı. Tüm dünya ülkelerinden hükümet, işçi ve işveren kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan katılımcılarla gerçekleştirilen yıllık konferans çeşitli yan faaliyetlerle de desteklenerek sürdürüldü.

ILO 20. Yüzyılın başlarında kurulan ve tüm dünyadan hükümet, işçi ve işveren kuruluşlarının katılımıyla faaliyet gösteren en üst üçlü danışma kurulu niteliğini taşıyan bir organ olarak faaliyet gösteriyor. Her yıl dünyadaki çalışma yaşamındaki gelişmeleri değerlendiren ILO genel kurulu işçi haklarına saldırının olduğu ülkeler için de zaman zaman uyarıcı kararlar alıyor. Çeşitli alt komite toplantılarıyla birlikte yürütülen faaliyetler uluslar arası düzeyde çalışma ilişkilerinin belli bir çerçeve içinde sürdürülmesine katkıda bulunuyor.

2016 yılında yapılan ILO Konferansı toplantısına ülkemizden çalışma bakanlığı yetkilileri ile TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ yetkilileri yanında DİSK temsilcileri de katıldı. DİSK’i temsilen genel sekreter Arzu Çerkezoğlu, sendikamızın Genel Başkanı Abdullah Karacan, DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve Sendikamızın Genel Sekreteri Alaaddin Sarı, sendikamızın Toplu Sözleşme ve Eğitim Dairesi Müdürü Üzeyir Ataman ile DİSK Uluslar arası İlişkiler Dairesi Müdürü Kıvanç Eliaçık katıldılar.

Çalışma Bakanı Süleyman Soylu’nun ve TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’ın ILO prosedürü gereği birer konuşma yaptıkları toplantı Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Genel Kurul salonunda gerçekleşti. Türkiye’den gelen ILO delegasyonu ayrıca Türkiye’nin Cenevre Büyükelçiliğinde verilen bir kokteyle de katıldılar.

ILO Konferansı için Cenevre’ye giden DİSK temsilcileri bu toplantılarda dünyanın çeşitli ülkelerinden gelmiş olan sendikacılarla da görüş alışverişinde de bulunma fırsatını yakaladılar. 

 

 

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr