HABERLER
Nereden Gelirse Gelsin Demokratik Düzeni Ve Temel Hak Ve Özgürlüklerimizi Yok Etmeyi Amaçlayan Hiçbir Girişimi Kabul Etmiyoruz!

16.07.2016Sendikamız Lastik-İş, 1949 yılında kurulmuş ülkemizin en köklü demokratik kurumlarından birisidir. Tarihi boyunca 1960-1971 ve 1980 darbelerini yaşamış; demokrasi mücadelesini karşılaştığı bütün baskılara, göz altılara, ölüm ve kapatma tehditlerine rağmen kararlılıkla sürdürmüştür. Sendikamız genel kurullarında aldığı karar ile her türlü baskı yönetimine ve askeri darbelere karşı olduğunu da açıklamıştır.

Ne yazık ki ülkemiz 15 Temmuz 2016 günü yeni bir askeri darbe girişimiyle karşı karşıya kalmıştır. Bu darbe girişimi de daha öncekilerde olduğu gibi demokratik toplum düzeniyle evrensel hak ve özgürlükleri hedef almıştır. Darbeciler televizyon aracılığıyla yaptıkları duyurularda tüm ülkede sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini ve tüm siyasi partilerin kapatıldığını açıklamışlardır. Başarılı olması halinde bu darbenin de yalnızca siyasal iktidara değil tüm demokratik kurumlarla temel hak ve özgürlükleri yok edeceği açıkça ortadadır.

Tarihi boyunca işçi sınıfının hak ve özgürlüklerini savunan sendikamız ülkemizi karanlık bir döneme sürükleyecek bu türden askeri darbe girişimlerine kesinlikle karşıdır.  Aynı zamanda askeri darbeyi geriletmek adına temel hak ve özgürlüklerimizi yasaklayacak ya da sınırlayacak her türlü girişime de karşı çıkacaktır. Ülkemizin ve çocuklarımızın aydınlık geleceği baskıcı uygulamalardan değil, demokratik toplum yapısının güçlendirilmesinden geçmektedir. Sendikamız ülkemizin mutlu ve huzurlu yarınları için bu yöndeki mücadelesine kararlılıkla devam edecektir. Siyasal iktidar başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşları da sorumluluklarının gereğini yerine getirerek demokrasinin güçlendirilmesi ve toplumsal barışın sağlanması yönünde adımlar atmaya ve iş birliğine davet etmektedir. 

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr