HABERLER
IndustriAll Küresel Sendika'nın İkinci Olağan Genel Kurulu Rıo'da Toplandı

10.10.2016IndustriAll Küresel Sendika’ nın İkinci Olağan Genel Kurulu Rıo’ da toplandı. Genel Kurul’da yapılan seçimler sonucunda Genel Başkanımız Abdullah Karacan yeniden IndustriAll Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. 

Merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan IndustriAll Global Unıon’ın ( Küresel Sanayi İşçileri Sendikası) ikinci Olağan Genel Kurulu 3-7 Ekim 2016 tarihlerinde Brezilya’nın Rıo de Jenarıo kentinde toplandı. Yaklaşık 160 ülkeden 350 sendikanın katıldığı genel kurulda 4 gün boyunca dünyadaki çalışma yaşamı sorunları, sendikalaşma, güvencesizlik ve geleceğe dönük politikalar tartışıldı. Genel kurulda ayrıca 2016-2020 yılları arasında görev yapacak IndustriAll yönetim organlarıda seçildi.

Tüm dünyada 50 milyondan fazla işçiyi temsil eden IndustıAll  2012 yılında Danimarka ‘nın başkenti Kopenhag kentinde yapılan kuruluş genel kurulu ile çalışma yaşamına adım atmıştı. IndustriAll kimya, metal ve tekstil işkollarında kurulu küresel federasyonların birleşmesi ile ortaya çıkmıştı.

Genel kurul gerek Brezilya’da gerekse tüm dünyada yaşanan gelişmelerin ayrıntılı biçimde tartışıldığı bir platform olarak gerçekleşti. Genel kurulun öncelikleri tüm dünyada işçilerin sendikalaşmasının sağlanması, temel sendikal hakların güvenceye kavuşturulması, yaşanabilir bir ücret düzeyinin tüm işçiler için elde edilmesi, bütün dünyada işçi sağlığı ve güvenliğinin geliştirilmesi, güvencesiz işçiliğe karşı mücadelenin yükseltilmesi ve gelecek dönem için uygulanacak sendikal politikalarla eylem planının saptanması olarak belirlenmişti. Genel kurulda bu konular ayrı başlıklar halinde ve tüm dünya düzeyinde ele alınarak tartışıldı.

IndustriAll Başkanı Berthold Huber’in açılış konuşmasıyla başlayan genel kurulda eski Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva, Uluslararası Çalışma Örgütü(ILO) Genel Müdürü Guy Raider ve Uluslararası İşçi Sendikalar  Konfederasyonu (ITUC) Genel Sekreteri Sharan Burrow birer konuşma yaptılar.

Genel kurulda yapılan seçimler sonucunda 2016-2020 döneminde görev yapacak IndustriAll yönetim kurulu üyeleri, başkan ve başkan yardımcıları,  genel sekreter ve genel sekreter yardımcıları seçildi. Buna göre Jörg Hofmann  başkan, Valter Sanches  genel sekreter seçildi. Sendikamızda uzun yıllar dış ilişkiler dairesi müdürlüğü görevini sürdüren ve daha sonra IndustıAll genel sekreter yardımcısı olarak görev yapan Kemal Özkan yeniden IndustriAll Genel Sekreter yardımcılığına getirildi.

IndustriAll Yönetim Kurulu üyeliği için yapılan seçimler sonucunda Türkiye’den Tes-İş Genel Başkanı Mustafa Şahin’le birlikte Genel Başkanımız Abdullah Karacan ikinci kez IndustriAll yönetim kurulu üyeliğine seçildi. 

 

 

 

 

 

 

 

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr