HABERLER
Sendikamız Kocaeli'de Bir Başarıya Daha İmza Attı

03.02.2017SENDİKAMIZ KOCAELİ’DE BİR BAŞARIYA DAHA İMZA ATTI:

PALMİYE KAUÇUK VE MAMÜLLERİ SANAYİ TİC. A.Ş. İŞYERİNDE SENDİKAL ÖRGÜTLENME TAMAMLANARAK

İLK TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

 

          Sendikamız Lastik-İş’in yaklaşık 8 ay önce örgütlenme çalışmalarına başladığı Kocaeli’de kurulu PALMİYE KAUÇUK VE MAMÜLLERİ SANAYİ TİC. A.Ş. işyerinde örgütlenme çalışmaları başarıyla tamamlanarak 1 Şubat 2017 tarihinde uzlaşma sağlandı ve toplu iş sözleşmesi imzalandı. Kocaeli’de kurulu ÖZKA LASTİK işyerine bağlı olarak faaliyet gösteren ve yaklaşık 500 işçinin çalıştığı PALMİYE KAUÇUK ’da işçiler sendikamıza 2016 yılının 2.  yarısında üye olmaya başladılar ve sendikamız tarafından Çalışma Bakanlığı’na 2016 yılının Ağustos ayında yetki tespit başvurusu yapıldı. İşverenin yetki tespitine itiraz etmesiyle uzayan süreç üyelerimizin kararlı duruşu ve sendikamızın yürüttüğü etkili mücadeleyle başarıya ulaştı. İşyerinde üyelerimizin katıldığı toplantıda, toplu iş sözleşmesinde gelinen yerler Genel Başkanımız Abdullah KARACAN tarafından üyelerimize anlatıldı ve üyelerimizce alkışlarla benimsendi.

 

          1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe giren toplu iş sözleşmesi ile ücretlere 1. yıl ek olarak getirilen ikramiye ve diğer sosyal yardımlarla birlikte yaklaşık %30 artış yapılmış oldu.

 

          Toplu iş sözleşmesi ile daha önce işyerinde var olmayan yeni ikramiye ve sosyal yardım ödemeleri getirildi ve fazla çalışma ücreti arttırıldı. Her ay işçilere, ücretlerine ek olarak 1 günlük yevmiye ödenmesi kararlaştırıldı.  Birçoğu daha önce olmayan ve sözleşme ile yeni getirilen ödemeler şöyle sıralanabilir; ikramiye, vardiya primi, yemek, evlenme, doğum, öğrenim, ölüm, yakacak yardımı, yıllık izin harçlığı, bayram harçlığı. Sosyal yardımların tümünün sözleşmenin 2. Yılında 12 aylık enflasyon oranında arttırılması kararlaştırıldı.

 

          Yapılan toplu iş sözleşmesi ile işçilerin iş güvencesini sağlayacak hükümler geliştirildi. Toplu iş sözleşmesine işyerinde taşeron işçi çalıştırılmasını engelleyen hüküm konuldu. Ayrıca toplu iş sözleşmesinde yer alan bir başka düzenlemeye göre işyerinde kiralık işçi adıyla anılan özel istihdam bürolarına bağlı işçi çalıştırılması da engellenmiş bulunuyor.

 

 

 

Basında çıkan haberleri aşağıda bulabilirsiniz:

04.02.2017/ Kocaeli Gazetesi

 

 

04.02.2017/ Çağdaş Kocaeli Gazetesi:

 

 

04.02.2017/ Mavi Kocaeli Gazetesi:

 

04.02.2017/ Gölcük Haber:

 

 

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr