HABERLER
SENDİKAMIZ LASTİK-İŞ'İN 68. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUZ

04.04.2017DİSK/LASTİK-İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI ABDULLAH KARACAN’IN
LASTİK-İŞ’İN 68. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ KONUSUNDAKİ BASIN AÇIKLAMASI

 

                 SENDİKAMIZ LASTİK-İŞ’İN 68. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUZ                               

            Ülkemizdeki Lastik, Kimya ve Plastik Fabrikaları işçilerinin bir araya gelerek 4 Nisan 1949 tarihinde temellerini attığı ve Türkiye işçi sınıfının mücadele tarihine adını altın harflerle yazdıran Lastik-İş Sendikası, onurlu mücadelesinin 68. yılını gururla kutluyor.

            Lastik-İş, kurulduğu günden bu yana, üyelerinin ve tüm çalışanların çıkarlarını kararlılıkla sonuna kadar savunmuş, onların hak arama mücadelesine önderlik etmiş, sınıf ve kitle sendikacılığı anlayışıyla hareket ederek sendikal yaşama yepyeni bir soluk getirmiştir.

           Hiç kuşkusuz ki Lastik-İş tarihini yazanlar, yüzlerce fabrikadan, hak arama  mücadelelerinden süzülüp gelen onurlu üyelerimizdir. Onların tek yürek ve tek yumruk olarak 68 yıldır bin bir güçlükle, yoksullukla ve çeşitli baskılara karşı mücadele ederek kazandıkları başarılar, sendikamız aracılığıyla geçmişten geleceğe bir köprü oluşturmuştur.

            Lastik-İş, ülkemizde bir çok hak ve özgürlüğün kazanılmasında öncülük yapmıştır. İnsanlık onuruna yaraşır bir muamele görmek adına başlatılan “Üstünü Aratma!”  kampanyası buna en güzel örnektir. Onursal Genel Başkanımız Rıza Kuas’ın imzasıyla Türkiye işçi sınıfına, “İşçi arkadaş, İnsanlık onuruna, yani anayasaya aykırı hareketlere engel ol. Fabrikaya giriş ve çıkışlarda üstünüzü aratmak isteyen işverenlere üstünü aratma.” çağrısı yapılarak kalıcı bir değişimin temelleri atılmıştır.  

Sendikamız Lastik-İş, ülkemizin yaşadığı toplumsal olaylara ve gelişmelere sessiz kalmamış; her zaman tepkisini ortaya koymuştur. Ülkemiz son zamanlarda çok zor ve karmaşık bir dönemden geçmektedir. Suriye’deki savaşta kaybettiğimiz şehitlerimizin yanı sıra canlı bombalarla yüzlerce vatandaşımızı kaybetmekteyiz. 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan askeri darbe dolayısıyla ilan edilen olağanüstü hal de devam etmektedir. Tarihimizde görülmedik bir vahşet sergileyen, sivil halkın üzerine yaylım ateşi açarak 270 yurtdaşımızı katleden, Türkiye Büyük Millet Meclisini bombalayan darbeciler, ülkemizdeki bütün dengelerin alt üst olmasına yol açmışlardır. Bu darbe girişiminin başarısız olmasıyla ülkemiz gerçekten de bir uçurumun kenarından dönmüştür.  

            Sendikamız Lastik-İş mücadelesiyle Türkiye Sendikal Hareketi içinde kendine özgü bir kimlik kazandı ve geleneklerini oluşturarak bugüne kadar ulaştırmayı bildi. Bu birikimler 68 yıllık mücadele tarihinde, bir yandan sermayenin yoğun saldırılarına, öte yandan askeri darbelerin yasak ve baskılarla dolu uygulamalarına karşı direnme gücünü oluşturdu. Bütün darbelere olduğu gibi sendikamız 15 temmuz darbe girişime karşı da direnmiştir.

Tüm bu insanlık dışı katliamlarla ve darbe girişimleriyle korku ve yılgınlık yaratarak toplumsal barışımızı yok etmeye çalışanlara amaçlarına ulaşamayacaklarını göstermeli, terörün her türlüsüne karşı sesimizi yükseltmeliyiz.  Hep birlikte ulusal bütünlüğümüzü ve iç barışımızı tehdit edenlere karşı ortak bir duruş sergilemeliyiz.

            Lastik-İş Sendikası’nın Onursal Genel Başkanı ve DİSK kurucusu Rıza Kuas’ın “Bu Bitmeyen Bir Kavgadır Sürer Gider” sözü Lastik-İş üyelerinin mücadelelerine güç katmış ve ışık tutmuştur;  tutmaya da devam etmektedir.

            Bugün Lastik-İş gerek sendikal mücadele çizgisi ve toplu sözleşme politikaları, gerekse kurumsal gelişme ve alt yapı çalışmaları açısından tarihinin en başarılı dönemini yaşamaktadır. Sendikamız Genel Merkez ve tüm şubeleri dahil olmak üzere kendi binalarına yerleşmiş; Kocaeli’de iki sosyal tesis sahibi olmuştur. Tüm bunlara ek olarak yine Kocaeli’de temelleri atılan beş yıldızlı otelimizin yapımı devam etmektedir.  Geldiğimiz son noktada sendikamız tarihi boyunca sahip olduğu en yüksek üye sayısına ulaşmış bulunmaktadır. Artık sendikamızın üyelerinin sayısı on binlerle ifade edilmektedir.

            Sendikamız Lastik-İş, ülkemizin en köklü demokratik kurumlarından birisi olarak, tarihi boyunca yaptığı gibi, önümüzdeki dönemde de ülkemizin bütünlüğünden yana, demokratik ve barış içinde bir Türkiye yaratma mücadelesi içinde en aktif şekilde yerini alacaktır.

            Bu duygu ve düşüncelerle, başta sendikamızın eski yöneticisi ve yiğit işçi önderi Rıza Kuas olmak üzere; bu mücadeleye omuz veren ve bugün aramızda olmayan tüm arkadaşlarımızı saygıyla ve rahmetle anıyoruz. Kaybettiklerimizin bize bıraktığı mirası en iyi şekilde koruyarak Lastik-İş’in onurlu yürüyüşünü sonsuza kadar sürdüreceğiz.

             Görevimiz ve temel hedefimiz sendikamızı geleceğin sendikası yapmaktır.

            68. kuruluş yıldönümümüz, bizimle birlikte aynı heyecanı paylaşan hak arama mücadelesine destek veren herkese, üyelerimize ve sendikamız camiasına kutlu olsun.

 

                                                                                                              Lastik-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu Adına

                                                                                                                                        Genel Başkan
                                                                                                                                   Abdullah KARACAN
                                                                                   

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr