HABERLER
SUMİTOMO İŞÇİLERİ HAKLARI VE İŞTEN ATILAN ARKADAŞLARI İÇİN DİRENİYOR

13.12.2017Yiğit ve çilekeş Sumitomo işçileri 8 işçi kardeşlerinin işten atılmasına, işyerinde sendikamıza üye oldukları için uygulanan baskılara ve insanlık onuruna yakışmayan çalışma koşullarına karşı tepkilerini üretimden gelen güçlerini kullanarak gösteriyor. Sumitomo işçilerinin kararlı mücadelesi işten atılan işçi kardeşlerimiz geri alınana kadar devam edecektir.

Sumitomo’da çalışan yaklaşık 900 işçi karşı karşıya kaldıkları bütün baskılara rağmen sendikamıza üye olarak onurlu bir çıkış yaptılar. Buna karşılık işveren ve işveren yandaşı çeşitli kurum ve kişiler işçiler üzerinde yasalara aykırı baskılar uygulamaya ve işçileri sendikamız Lastik-İş’ten istifa etmek için zorlamaya başladı. Önce sendikamıza üye olan işçileri işten çıkaracağı tehdidini savuran bu çevreler, işçilerin kararlı duruşu karşısında bu defa sendikamızı asılsız söylentilerle karalamaya başladılar. İşveren yetkililerinin, insan kaynakları görevlilerinin, bazı müdür, formen ve vardiya amirlerinin işçiler üzerinde tehdit ve baskıları aralıksız uyguladığı görüldü. Bununla da kalmadı; üyelerimizin aile bireyleri, anne-babaları ve nişanlılarına varana kadar rahatsız edilerek işçiler istifaya zorlandı. Bu arada iki buçuk yıl önce sahneye çıkmış bulunan bazı siyasi kimlikler ve mahalle muhtarları da yeniden ortaya çıktı ve işçi üzerinde uygulanan bu baskıyı arttırmak için devreye sokuldu.

Bütün bu çabalarla sonuç alamayanlar en çok bildikleri yönteme başvurarak 8 işçi kardeşimizi işten çıkardılar. Bu adım her şeyin bittiği noktayı ifade ediyordu. Ama aynı zamanda yiğit Sumitomo işçileri için her şeyin yeniden başlaması anlamına geliyordu. İşçiler onurlarını korumak ve atılan arkadaşlarına sahip çıkmak için üretimden gelen güçlerini kullanmaktan başka çare kalmadığını görerek gerekeni yaptılar.

Sumitomo işverenine sorumlu davranması ve işçilerin en temel hakkı olan sendikalaşma hakkına müdahale etmemesi için çağrı yapıyoruz. Sumitomo işçileri yalnızca kendilerini savunuyor. İşveren ve yandaşları ise açıkça suç işliyorlar. İşledikleri bu suçun hesabını yargı önünde er geç verecekler.

Sumitomo işverenini bir kez daha akılcı tutum almaya, işyerini kendi eliyle karıştıracak ve iş barışını yok edecek adımlar atmaktan kaçınmaya davet ediyoruz.

Aklı başında olan bir işverenin yapacağı tek şey var: İşçisi ile kavga etmeyi bırakıp işten çıkardığı işçileri geri alarak işçilerin sendikası ile görüşmelere başlamak.

İşveren artık bir anlamı kalmayan yetki tespitine itiraz davasını itirazını geri çekerek düşürmeli ve işçileri ile barış içinde verimli ve kaliteli bir üretimi gerçekleştirmenin yollarını aramalıdır.

Sumitomo işverenini sağduyuya ve işçilerin haklarına saygı göstermeye davet ediyoruz. Sumitomo işçileri ve Lastik-İş Sendikası olarak işyerinde huzurlu ve güvenceli bir ortamda çalışmaktan başka bir amacımız yoktur. Bu amaca ulaşana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

Hiçbir güç Sumitomo işçilerinin anayasal haklarını kullanmasını engelleyemeyecektir.

İşçilere saldırarak ve baskı altına alarak onları yıldıracaklarını düşünenler yanıldıklarını göreceklerdir.

İşçiyi düşman olarak görenler kaybedecektir.

Kazanan, bin bir türlü zorluk içinde yaşam mücadelesi veren yiğit Sumitomo işçileri olacaktır.

 

Basında çıkan haberleri aşağıda bulabilirsiniz:

 

12.12.2017/ Çankırı Sözcü Gazetesi:


‘’SUMİTOMO'DA JANDARMA VE POLİS FABRİKAYI KUŞATMIŞ DURUMDA!

Çankırı'da faaliyet gösteren Sumitomo lastik fabrikasında sendikalarını değiştiren yaklaşık 900 işçi, AKP'li siyasetçilerin kendilerine ve ailelerine baskı yaparak üyesi oldukları Lastik-İş'ten istifa etmeleri yönünde baskıda bulunduklarını iddia ediyor.

Çankırı'da faaliyet gösteren Japon yatırımı Sumitomo'da çalışan yaklaşık 900 işçinin sendika değiştirmesi büyük olay haline geldi.

Sözcü18 Haber Merkezi'nin elde ettiği ilk bilgilere göre jandarma birlikleri son üç gündür fabrikayı kuşatmış durumda. Şu saatlerde Çankırı Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı özel bir ekibin de fabrika sahasında bulunduğu öğrenildi.

Fabrika yönetiminin sendika değiştiren işçilerden bazılarının iş akitlerini de fesettiği yönünde bilgiler gelmekte.

NİŞANLI İŞÇİNİN BAŞINA GELENLER!
Sumitomo'da çalışan yaklaşık 900 işçinin Lastik-İş Sendikası'na geçiş yapması ile birlikte iktidar partisi AK Parti'nin başta Çankırı milletvekilleri Hüseyin Filiz ve M. Emin Akbaşoğlu'nun danışmanları ile, partinin il yönetim kurulu üyeleri ve partili bazı muhtarların çalışanların ailelerini arayarak "Sendikadan istifa etmelerini, aksi takdirde iş akitlerinin sonlandırılacağı" şeklinde telkinlerde bulunması bazı çalışanların geri adım atmasına neden oldu.

NİŞANLI İŞÇİNİN KAYINPEDERİ ARANMIŞ VE...
Sözcü18 Haber merkezine ulaşan bir başka örnek ise hayli ilginç!

Fabrikada çalışan ve yeni nişanlanan işçinin çiçeği burnunda kayınpederi parti il yönetiminde bulunan bir isim tarafından aranıyor. Bu aramadan sonra çiçeği burnunda kayınpeder yeni damat adayını kenara çekiyor ve "Sendikadan istifa etmezsen sana kız yok" (!) şeklinde cümleler kurunca, ismine ulaşamadığımız işçi de çaresizlik içerisinde yeni üye olduğu Lastik-İş Sendikası'ndan istifa ediyor.

İŞÇİLERİN SLOGANI
Sumitomo fabrikasında çalışanlara işten atılma tehditleri fabrikada slogan haline geldi. Çalışan işçiler; "Nişanlımı arama ekmeğimle oynama" dedikten sonra "Anamı - babamı karıştırma, bizi Tayyibimizden soğutma" şeklinde sloganlar atıyor.

FABRİKADA SICAK SAATLER
Sözcü18.com Haber Merkezi'nin saat 00.10 dolaylarında fabrika önünde eylem yapan işçilerden aldığı bilgiye göre üç gündür fabrika önünde önlem alan jandarmanın gerekli techizatla donatılarak fabrikaya giriş yaptığı ve içeride grev yapan işçilere müdahale ettiği öğrenildi.

FABRİKADA ÜRETİM DURMA NOKTASINA GELDİ
İsmini açıklamayan bir işçi ile yaptığımız görüşmede Sumitomo lastik fabrikasında yaşanılanlar şu şekilde gelişmiş:

"Fabrika açıldığından bu yana yaklaşık 3 yıldır insanlar zorla Petrol-İş'e üye yapıldı. Lastik-İş buranın yetki belgesini almasına karşın itiraz edildi. Bundan 3-4 ay önce örgütlenme çalışmalarına başladık ve 900 çalışan arkadaşımızla birlikte Lastik-İş'e geçtik. Ne olduysa bu geçiş sonrası oldu ve fabrikada tehdit edilmeye başlandık. Sonrasında işin içine siyaset de girdi. Muhtarından milletvekili danışmanına kadar isimler ailelerimizi aradılar. Bütün bu baskılara rağmen arkadaşlarımız büyük bir direnç göstererek dik durmasını bildik. Bugün sabahtan bu yana yaklaşık 250-300 kişi dışardayız. Çalışan 2 vardiya içeride grevde. Dışarıda çalışmayan 2 vardiya da eylemde.

Geride bıraktığımız cumartesi günü işçi arkadaşlarla biraraya geldik ve durum değerlendirmesi yaptık. Sendika başkanımız bir konuşma yaptı. Cumartesi gününden bu yana jandarmayı getirdiler.
Bugün sabah saatlerinnde 8 arkadaşımızın iş akti feshedildi. Bu fesihten sonra bizler de işi bırakma eylemine geçtik." ''

 

 

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr