HABERLER
SUMITOMO YETKİ TESPİTİ DAVASI SONUÇLANDI: MAHKEME SENDİKAMIZIN GEREKLİ ÇOĞUNLUĞU SAĞLADIĞINA KARAR VERDİ

04.04.2018                Çankırı’da kurulu SUMİTOMO RUBBER AKOLASTİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. işyerinde Sendikamız işçilerin çoğunluğunu üye yaparak 17 Nisan 2015 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yetki başvurusu yapmıştı. Bu başvurumuza işveren tarafından üyesi bulunduğu KİPLAS İşveren Sendikası aracılığıyla itiraz edilmiş ve Sendikamızın çoğunluğa sahip olmadığı iddia edilmişti. Sumitomo işvereninin itirazı üzerine açılan bu dava 3 Nisan 2018 tarihinde sonuçlandı ve mahkeme tarafından işverenin iddiaları reddedilerek, Sendikamızın işyerinde gereken çoğunluğu sağladığına karar verildi. Böylece Sumitomo işçileri ne kadar haklı bir mücadele sürdürdüklerini Yasal açıdan da kanıtlamış oldular.

                Başvuru tarihi itibariyle işyerinde çalışanlarının çoğunluğunun Sendikamıza üye olduğu mahkeme kararıyla ortaya çıkmışken, bugünden sonra hangi nedenle olursa olsun, başka bir sendika tarafından bu kararı tanımayan bir tutum alınması, açıkça, bencil ve Sumıtomo işçilerine zarar verecek bir sendikal politikayı sürdürmek anlamına gelecektir. Biz, işçi sınıfına, tek tek işçilere, kendisine ve geçmişine saygısı olan hiçbir gerçek işçi sendikasının, işçilerin büyük hak kayıplarına yol açacak böyle davranışlara yönelmeyeceğine inanıyoruz.

                İşveren sendikasından, işverenden ve hala işçiler arasında üye yapma faaliyeti sürdüren sendikadan beklediğimiz işçilerin iradelerine, yasal haklarına ve mahkeme kararına saygı duyarak bunun gereğini yapmalarıdır. Sumitomo işvereni ve işverenin temsilcisi işveren sendikası, 3 yıla yakın bir süredir devam eden olumsuz tutumlarını terk etmeli ve Sumitomo işçileri adına Sendikamız Lastik-İş’i yetkili sendika olarak tanımalıdır. Sumitomo, iş barışının sağlandığı, verimli ve kaliteli üretimin yapıldığı ve çalışanların insanca yaşama koşullarına kavuştuğu bir işyeri olarak faaliyetlerini sürdürmelidir. İşveren ve işveren sendikası KİPLAS, bu aşamadan sonra birtakım gerekçeler öne sürerek süreci uzatacak adımlar atmamalıdır. Sendikamızla bir araya gelerek huzurlu ve verimli bir işyeri ortamı içinde faaliyetlerin devamını sağlayacak görüşmeleri başlatmalıdır.

                Bu aşamadan sonra hiç kimse Sumitomo işçilerinin yasal olarak sahip olduğu sendikalaşma ve toplu sözleşme hakkından vazgeçmesini bekleyemez. Herkes sorumluluğunu bilerek davranmalı ve Sumitomo işçilerinin büyük hak kayıplarına uğramasına yol açacak adımlar atmaktan kaçınmalıdır. Üstelik söz konusu olan bir işçi sendikası ise, işverenin ekmeğine yağ sürecek, işçilerin hak ve zaman kayıplarına yol açacak adımları atmamak zaten var oluş nedenidir.

                Bütün bu gerekçelerle Sumitomo işverenini ve üyesi olduğu işveren sendikası Kiplas’ı, işyerinin koşullarına uygun ve işçilerin haklarını geliştirecek bir toplu sözleşme bağıtlamak üzere sendikamız Lastik-İş’le görüşmeye çağırıyoruz. İnanıyoruz ki sağduyu galip gelecek ve Sumitomo işçileri Sendikamızın örgütlülüğü arlında, huzur içinde çalışarak hayatlarını geçirebilecekleri bir işyeri ortamına kavuşacaktır.

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr