HABERLER
SENDİKAMIZIN 28. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

25.02.2019                Sendikamızın 28. Olağan Genel Kurul’unu, 23-24 Şubat 2019 tarihlerinde The Greenpark Pendik Hotel’de gerçekleştirdik.  Genel Kurulumuza,  Konfederasyonumuz DİSK’in Genel Başkanı Arzu ÇERKEZOĞLU, DİSK Yönetim Kurulu, Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan SERDAROĞLU,  Nakliyat İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza KÜÇÜKOSMANOĞLU, Sosyal-İş Sendikası Genel Başkanı Metin EBETÜRK, Tekstil İşçileri Sendikası Genel Başkanı Kazım DOĞAN, Tümka-İş Sendikası Genel Başkanı Muammer ÇİFTÇİLER, Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi ÇALIŞKAN ve yönetim kurulu üyeleri, Süleyman ÇELEBİ, DİSK’in eski Genel Başkanı Kani BEKO, işyerlerinden üyelerimiz ve işyeri temsilcilerimiz katıldılar.

                Genel Kurul programı 23 Şubat 2019 Cumartesi günü saat 10:00’da başladı. Sendikamızın tarihini anlatan belgeselin izlenmesinin ardından açılış konuşması yapıldı. Sonrasında Divan Kurulu DİSK’in eski Genel Başkanı Süleyman ÇELEBİ başkanlığında oluşturuldu.         

                Genel Başkanımız Alaaddin SARI Genel Kurul konuşmasını yapmak için kürsüye çıktığında tüm salondan, “Bu işçi seninle gurur duyuyor”, ‘Sendikal hareket SARI’ya emanet’, ‘İnadına sendika, inadına DİSK’ , ‘KARACAN onurumuzdur, ekibi onurumuzdur’ sloganları yükseldi.  Genel Başkanımız Alaaddin SARI’nın ve yönetim kurulu üyelerimizin Divan’a sunduğu öneri ile Abdullah KARACAN oy birliğiyle sendikamızın Onursal Genel Başkanı seçildi.

                Genel Başkanımız Alaaddin SARI’nın konuşmasından bazı kesitler şöyle:

                ‘Sözlerime başlarken karmaşık duygular içinde olduğumu belirtmek istiyorum. Bugün bir yandan sendikamız için dönüm noktası olacak yeni bir genel kurula ulaşmanın mutluluğu içindeyken, öte yandan çok kısa süre önce, değerli çalışma arkadaşım, sendikamızın Genel Başkanı Abdullah Karacan’ı kaybetmenin hüznünü yaşıyorum.

                13 Kasım 2018’de ebediyete uğurladığımız Abdullah Karacan örnek bir insandı. Sendika yöneticisi olarak kararlı ve mücadeleci bir kişiliğe sahipti. Sendikal mücadeleyi sahip olduğu geniş deneyimle ve bilinçle sürdürdü.

                Genel Başkanımız Abdullah Karacan’ın sendikamızın içinde bulunduğu sorunları aşarak bugüne ulaşmasında büyük katkıları olmuştur. Aramızdan çok erken ayrılışının bizlere verdiği acıyı ve yarattığı eksiklik duygusunu tarif etmek mümkün değildir. Arkadaşımızın aramızdan ayrılmasıyla Lastik-İş yerini dolduramayacağı çok değerli bir varlığını kaybetmiştir.

…….

                Uğruna hayatını verdiğin, gelişmesi ve güçlenmesi için her türlü özveriyi gösterdiğin Lastik-İş Sendikası seni unutmayacak. Lastik-İş var oldukça sen de aramızda yaşayacaksın. Nur içinde yat…

……..

                Hepinizin çok yakından izlediği ve gördüğü gibi bugün Dünyada ve ülkemizde karmaşık gelişmelerin yaşandığı bir ortam içindeyiz. Dünya, siyasal ve sosyal açıdan büyük çalkantılar geçiriyor. Savaşlar, işgaller, milyonlarca insanın yurtlarını terk etmesi, yine milyonlarca insanın ölümü günümüzün acı gerçekleri durumunda. Öte yandan ekonomik değerler de Dünya çapında eşitsizliklerin ve dengesizliklerin arttığını gösteriyor. Örneğin Dünya ekonomisi oldukça yüksek büyüme oranları yakaladığı dönemlerde bile, işsizlik sorununu çözememektedir. Bunun nedeni; uluslararası sermayenin çıkarlarına dayalı küreselleşmenin, hiçbir sosyal amacının olmamasıdır. Bu nedenle dünya çapında her yıl iş bulunması gereken 40 milyon kişiye yeni işler yaratılamamaktadır. Dünya’da resmi işsiz sayısı yaklaşık 250 milyon kişidir. Ayrıca 3 milyar dolayındaki çalışan insanın yaklaşık yarısı yani 1,5 milyarı da günde 2 dolarlık yoksulluk sınırının altında bir gelirle yaşamaktadır.

                Geniş insan kitlelerinin örgütsüz oluşu ve pazarlık gücünün bulunmayışı, artan işsizlikle birlikte, ücretlerde sürekli bir gerileme sonucunu doğurmaktadır.

                Ücretlerin üretim maliyetleri içindeki payının sürekli olarak azalması da artık uluslararası sermayeyi tatmin etmemektedir. Azaltılamayan işsizlik ve kayıt dışı çalışma dolayısıyla, kitlelerin mutlak yoksullaşması gerçekleşmektedir. Maliyetler içindeki öteki kalemlerle oynayamayacağını kabul eden şirketler, yalnızca işçilik maliyetini ucuzlatmaya çalışmaktadırlar.

                Aynı şekilde ülkemizde 2018 krizi ile sermaye ile çalışanlar arasındaki denge de yeniden kurulmaktadır. Bu denge yalnızca gelir dağılımı açısından kurulmaya çalışılan bir denge değildir. Aynı zamanda işgücünün esnek kullanımını yaygınlaştıran, dolayısıyla çok boyutlu sosyal sorunlara yol açan yeni bir değişim süreciyle karşı karşıyayız.

                Ülkemizde son dönemde varlığına işaret edilen dönüşüm, sanayi kesiminin istihdam artışı sağlayamadığı, yapay ve sefalet üreten bir dönüşümdür.

                Böyle bir dönüşüme izin vermeyeceğiz!

                Kazanılmış haklarımızın ortadan kaldırılmasını kabul etmeyeceğiz!’

                DİSK Genel Başkanı Arzu ÇERKEZOĞLU başta olmak üzere konuklar Genel Kurula hitap etti. Daha sonra Genel Kurul gündemi tamamlanarak seçimlere geçildi.

                Yapılan seçimler sonucunda Genel Başkanlığa Alaaddin SARI seçilirken, Genel Sekreter İhsan MALKOÇ, TİS Dairesi Başkanı Ziya ÜNAL, Eğitim, Basın Yayın Dairesi Başkanı Salih GÜR, Örgütlenme Dairesi Başkanı Alperen ŞAKACI, Hukuk Dairesi Başkanı Ali ÖZTÜRK, Mali İşler Dairsi Başkanı Nejdet ULUSOY oldu.

 

 

   Genel Kurulumuz ile ilgili basından yansımaları aşağıda bulabilirsiniz.

Çağdaş Kocaeli Gazetesi- 24.02.2019Kocaeli Gazetesi- 24.02.2019Kocaeli Demokrat Gazetesi- 24.02.2019     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr