HABERLER
GENEL BAŞKANIMIZ ALAADDİN SARI'NIN SENDİKAMIZ LASTİK-İŞ'İN 70. KURULUŞ YILI MESAJI

03.04.2019            Ülkemizdeki Lastik, Kimya ve Plastik Fabrikaları işçilerinin bir araya gelerek 4 Nisan 1949 tarihinde temellerini attığı ve Türkiye işçi sınıfının mücadele tarihine adını altın harflerle yazdıran Lastik-İş Sendikası, onurlu mücadelesinin 70. yılını gururla kutluyor.

            Lastik-İş, kurulduğu günden bu yana, üyelerinin ve tüm çalışanların çıkarlarını kararlılıkla sonuna kadar savunmuş, onların hak arama mücadelesine önderlik etmiş, sınıf ve kitle sendikacılığı anlayışıyla hareket ederek sendikal yaşama yepyeni bir soluk getirmiştir.

           Hiç kuşkusuz ki Lastik-İş tarihini yazanlar, yüzlerce fabrikadan, hak arama  mücadelelerinden süzülüp gelen onurlu üyelerimizdir. Onların tek yürek ve tek yumruk olarak 70 yıldır bin bir güçlükle, yoksullukla ve çeşitli baskılara karşı mücadele ederek kazandıkları başarılar, sendikamız aracılığıyla geçmişten geleceğe bir köprü oluşturmuştur.

            Lastik-İş, ülkemizde birçok hak ve özgürlüğün kazanılmasında öncülük yapmıştır. İnsanlık onuruna yaraşır bir muamele görmek adına başlatılan “Üstünü Aratma!”  kampanyası buna en güzel örnektir. Onursal Genel Başkanımız Rıza Kuas’ın imzasıyla Türkiye işçi sınıfına, “İşçi arkadaş, İnsanlık onuruna, yani anayasaya aykırı hareketlere engel ol. Fabrikaya giriş ve çıkışlarda üstünüzü aratmak isteyen işverenlere üstünü aratma.” çağrısı yapılarak kalıcı bir değişimin temelleri atılmıştır.  

                 Sendikamız mücadelesiyle Türkiye Sendikal Hareketi içinde kendine özgü bir kimlik kazandı ve geleneklerini oluşturarak bugüne kadar ulaştırmayı bildi. Lastik-İş Sendikası maddi alt yapısını güçlendirmek için attığı adımlarda da önemli başarılar elde etti. Sendikamız, bugün, Genel Merkezi ile tüm şubeleri kendi malı binalarına taşınmış olan, üyeleri için güçlü bir güvence sağlayan gerçek bir işçi örgütüdür. 2002 yılında Kocaeli şube binası satın alınmıştır. Daha sonra, 2004 yılında, sendikamızın Onursal Genel Başkanı Rıza Kuas’ın adını verdiğimiz Genel Merkez binamızı hizmete soktuk. 2008 yılından başlayarak sırasıyla Gebze, İstanbul, Çerkezköy, İzmir ve Adapazarı bölgelerinde yeni hizmet binalarımıza yerleştik. Kocaeli’de Lastik-İş Sosyal Tesislerimizi de üyelerimizin yararlanmasına sunduk. Ama geldiğimiz noktayla yetinmiyor sendikamızı geleceğe daha sağlam bir biçimde hazırlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çerçevede son olarak İzmit’te LASTİK-İŞ OTELİ’ni sendikamıza kazandırdık. Bu otelle, lastik fabrikalarındaki üyelerimiz ve aileleri için olduğu kadar, tüm üyelerimiz için de sosyal faaliyet ve eğitim amaçlı kullanılacak olan mükemmel bir yer edinmiş bulunuyoruz.

            Sendikamız Lastik-İş, ülkemizin en köklü demokratik kurumlarından birisi olarak, tarihi boyunca yaptığı gibi, önümüzdeki dönemlerde de ülkemizin bütünlüğünden yana, demokratik ve barış içinde bir Türkiye yaratma mücadelesi içinde en aktif şekilde yerini alacaktır.

            Sendikamızın 70. Yıl dönümünü sendikal bilincimizi yükseltecek ve örgütlülüğümüzü güçlendirecek bir kampanya ile kutlamak istiyoruz. Bu çerçevede 2019 yılının Nisan ve Mayıs aylarını Lastik-İş ayları ilan edip, sergiler, toplantılar, belgeseller ve kamuya açık etkinlikler düzenlemeyi ön görüyoruz.

            İnanıyorum ki bu gelişmeleri sağlayabildiğimiz sürece sendikamız dinamik, güçlü ve öncü değişimler yaratmış bir güç olarak varlığını sürdürecektir.

            Hiç kuşkunuz olmasın ki Lastik-İş Türkiye sendikal hareketinin yüz akı olarak ve sendikacılığın onurunu koruyarak yoluna devam edecektir. Bizler, Lastik-İş Sendikası’nın tüm üyeleri ve yetkili organları olarak, sendikamızı bizden sonraki kuşaklara, bütünlüğünü sağlamış ve üyelerinin haklarını sonuna kadar korumuş bir sendika olarak devretme mücadelemizi sürdüreceğiz.

            Bu duygu ve düşüncelerle, başta sendikamızın onursal genel başkanları ve yiğit işçi önderleri Rıza Kuas ve Abdullah Karacan olmak üzere; bu mücadeleye omuz veren ve bugün aramızda olmayan tüm arkadaşlarımızı saygıyla ve rahmetle anıyoruz. Kaybettiklerimizin bize bıraktığı mirası en iyi şekilde koruyarak Lastik-İş’in onurlu yürüyüşünü sonsuza kadar sürdüreceğiz.

             70. kuruluş yıldönümümüz, bizimle birlikte aynı heyecanı paylaşan hak arama mücadelesine destek veren herkese, üyelerimize ve sendikamıza kutlu olsun.

 

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr