HABERLER
INDUSTRIALL GLOBAL YÖNETİM KURULU TOPLANTISINA KATILDIK

22.11.2019Sendikamızın üyesi olduğu ve merkezi İsviçre’de bulunan IndustriALL Global Union (Küresel Sanayi İşçileri Sendikası) Yönetim Kurulu 21-22 Kasım 2019 tarihlerinde Cenevre’de toplandı. 2012 yılında Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da Kuruluş Genel Kurulu yapılan IndustriALL tüm dünyada 150’ye yakın ülkede 50 milyonu aşkın işçiyi temsil ediyor.

 

IndustriALL, Sendikamızın uluslararası kuruluşu olan Uluslararası Kimya İşçileri Federasyonu (ICEM) ile Uluslararası Metal İşçileri ve Uluslararası Tekstil İşçileri Sendikalarının 2012 yılında birleşmesiyle kuruldu. Türkiye’den 19 sendikanın üye olduğu IndustriALL’un yönetiminde 13 Kasım 2018’de menfur bir saldırı sonucu kaybettiğimiz sendikamızın Genel Başkanı Abdullah Karacan da görev yapıyordu.

 

Toplantıya sendikamız adına Genel Başkanımız Alaaddin Sarı, Örgütlenme Dairesi Başkanı Alperen Şakacı ve Toplu Sözleşme ve Eğitim Dairesi Müdürü Üzeyir Ataman katıldı. 20 Kasım 2019 günü Kadın Komisyonu çalışmaları ile başlayan toplantılar, 21 ve 22 Kasım günlerinde yapılan Yönetim Kurulu Toplantısı ile devam etti. Komisyon toplantılarında IndustriALL’un eylem planı, tüzük değişiklikleri ele alındı.

 

Genel Başkanımız Alaaddin Sarı toplantıda yaptığı değerlendirmede; IndustriALL’un Küresel İşçi Hareketi açısından önemine değinerek uluslararası dayanışmanın gerekliliğini vurguladı. 2020 yılının Ekim ayında Güney Afrika’da yapılacak olan IndustriALL 3. Genel Kurulu’nun tüm dünyadaki üretim işçileri için büyük önem taşıyacağını belirtti. Dünya çapında güvencesiz işçilikle mücadelenin, kadın işçilerin taciz ve saldırılara karşı korunmasının, çalışanların ücretlerinin ve satın alma güçlerinin geliştirilmesinin, tüm işçilerin birlik ve dayanışmasının güçlendirilmesini, IndustriALL’ un temel amaçları olarak gördüğünü vurguladı. Ülkemizde ise özellikle sendika üyeliği ve toplu sözleşme hakkına ulaşma konularında büyük sorunlar yaşandığını belirtti.

 

IndustriALL Yönetim Kurulu’nda, eylem planı görüşülerek küresel dayanışmanın sağlanması için sendikal kampanyalar düzenlenmesi ve dünya çapında güvencesiz işçiliğe karşı mücadelenin kesintisiz sürdürülmesi kabul edildi.

 

 

 

 

 

 

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr