HABERLER
Onursal Genel Başkanımız Rıza Kuas Ölümünün 25. Yılında Anıldı

08.11.2006Sendikamızın başkanlarından unutulmaz işçi önderi Rıza Kuas’ı, ölümünün 25. yıl dönümünde, 30 Ekim 2006 tarihinde mezarı başında andık. Edirnekapı Hava Şehitliği Mezarlığında yapılan anma töreninde, Genel Başkanımız Abdullah Karacan, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve Rıza Kuas’ın gazeteci arkadaşı Tanju Cılızoğlu yaptıkları konuşmalarda, Kuas'ın mücadele hayatından kesitler anlattılar.Genel Merkez Yönetimimiz tarafından düzenlenen anma törenine, ölümünün 25. yılında Kuas’ı mezarı başında yalnız bırakmayan işçilerin yanı sıra DİSK ve Lastik-İş sendikasından birçok önemli isim katıldı. DİSK Genel Sekreteri Musa Çam, DİSK genel başkanlarından Kemal Türkler'in eşi Sabahat Türkler, Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Seren, Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Tümka-İş Genel Başkanı Kemal Yılmaz, DİSK'e bağlı sendikaların Genel Başkanları ve yöneticileri, Lastik-İş Sendikası Adapazarı, Kocaeli, Kartal, İstanbul Şubelerinin Başkan ve yönetim kurulları ve bu şubelere bağlı temsilcileri törende hazır bulundu.

Karacan, “Büyük ve Saygın Bir İşçi Lideri”
Anma töreninde konuşma yapan Genel Başkanımız Abdullah Karacan, Rıza Kuas’ın Lastik-İş Sendikası’nın bugünlere gelmesinde çok büyük emeği olduğunu vurgulayarak, “Rıza Kuas sendikamız Lastik-İş’in toplumsal mücadelede var oluşunu sağlayan büyük ve saygın bir işçi lideri olarak tarihteki yerini aldı. Rıza Kuas önderliği, sendikamız Lastik-İş’in toplumsal mücadele içinde işçi sınıfının hak ve çıkarlarının korunması temelinde kararlı bir örgüt olarak var olmasını sağlamıştır” dedi.
Karacan yaptığı konuşmasında, “Sendikamız Lastik-İş’in Onursal Genel Başkanı büyük işçi önderlerinden Rıza Kuas’ın aramızdan ayrılışının 25. yıldönümü. 25 yıl kişilerin, toplumların ve ulusların yaşantılarında önemli sayılabilecek bir tarih dilimidir. Özellikle ülkemizin yurttaşları ve çalışanları olarak geride bıraktığımız 25 yılda yaşadıklarımızı hatırladığımızda, bu önemli tarih diliminden gerekli dersleri çıkartarak, değerlendirerek, geleceğe daha örgütlü ve güvenli adımlar atma zorunluluğumuz önümüzde duran önemli ve kaçınılmaz bir görevdir. İlk sendikalar yasası’nın 1947’te çıkarıldığı ülkemizde, sendikamız Lastik-İş 1949’da kurulmuş olmakla beraber toplu sözleşme yapabilme hakkının ancak 1960’lı yıllarda yerleşebildiğini görüyoruz.” dedi. Yapılan konuşmaların ardından kırmızı karanfiller Kuas’ın kabrine atıldı. Anma töreninin bitiminde dağıtılan Rıza Kuas’ın hayatının anlatıldığı “Bir İşçi Liderinin Hikâyesi” kitabı büyük bir ilgi gördü.

Rıza Kuas (1926–1981)
Sendikal yaşamına, 1949 yılında Derby Lastik fabrikasında çalışırken işyeri sendika temsilciliği ile başlayan işçi lideri Rıza Kuas, 1952 yılında Lastik İşçileri Sendikası, Kazlıçeşme Şube Başkanlığı’na seçildi. 1954 yılında yapılan seçimlerde sendika Genel Başkanlığı’na seçilen Rıza Kuas, bu görevini çeyrek yüzyılı aşkın bir süre sürdürdü.
Rıza Kuas, “işçi sınıfını siyasal alanda da mutlaka mücadele etmelidir” diyerek 13 Şubat 1961 yılında, Kemal Türkler ve 12 arkadaşı ile birlikte Türkiye İşçi Partisi’ni kurdu. 1965 yılında İzmir’de toplanan Genel Kurul’da TİP(Türkiye İşçi Partisi) Genel Sekreterliği görevini üstlendi. 1965 yılında TİP’ten Ankara, 1969 seçimlerinde ise İstanbul Milletvekili olarak T.B.M.M’ ye girdi.

“Üstünü Aratma, Gerisini Sendikana Bırak”
İşçiyi “hırsız” gibi gören zihniyetle mücadele amacıyla başlattığı “Üstünü Aratma” kampanyası tüm ülkede geniş yankı buldu. Kuas’ın, “Yalnız biz işçilerin üstü aranıyor. Demek ki bizi kendilerinden ayırıyorlar. Çoluk çocuk sahibi, temiz Türk işçisinin üstü bir hırsız gibi aranamaz. İşçi hırsız değildir. İşçi, emeği çalınan Türk vatandaşıdır. İşçi arkadaş sen üstünü aratma, gerisini sendikana bırak” sözleri belleklere kazındı.  İşçiler onurlarına sahip çıkan bu kampanyaya aktif bir biçimde katıldı. Royal fabrikasında işçiler bu haklarını savunmak için toplu direniş yaptı. Yıllarca verdiği sendikal ve siyasal mücadele ile işçi sınıfına büyük kazanımlar sağlayan efsane işçi önderi ve Onursal Genel Başkanımız Rıza Kuas, 1981 yılında hayata veda etti.

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr