HABERLER
Genel Başkanımız Abdullah Karacan Kocaeli'nin En Etkili On İsmi Arasında

30.12.2011Özgür Kocaeli Gazetesi'nin 31 Ekim 2011 tarihli yayınında, İlker Akşit tarafından kaleme alınan köşe yazısında Genel Başkanımız Abdullah KARACAN Kocaeli'nin en etkili 10 ismi arasında yer aldı. Yazıya aşağıda ulaşabilirsiniz.

İŞTE KOCAELİ’NİN EN ETKİLİ 10 İSMİ!
Yazar İlker AKŞİT
KOCAELI 31 Ekim 2011

Time dergisi, her yıl dünyanın en etkili 100 kişisini sıralayan bir liste yapıyor.

Türkiye’nin dört önemli gazetecisi Ertuğrul Özkök, Ahmet Hakan, Enis Berberoğlu ve Sedat Ergin de Time dergisine öykünerek, “Türkiye’nin en etkili 10 ismi”ni belirlediler.

Bu liste Türkiye medyasının amiral gemisi Hürriyet Gazetesi’nde yayınlandı.

Bugün ben de Hürriyet yazarlarına öykünüyor ve “Kocaeli’nin en etkili 10 ismi”ni ilan ediyorum!...

Ahmet Hakan, “Lütfen unutmayalım: Türkiye’de herkes ‘En etkili 10’ listesini yapsa, hepsi de birbirinden farklı olur” demişti.

İşte benim Kocaeli için hazırladığım “En etkili 10 kişi listesi”

                                                            
1) İBRAHİM KARAOSMANOĞLU: Büyükşehir Belediye Başkanı. Karaosmanoğlu’nun kişisel öyküsü, kuşkusuz tam bir başarı öyküsü. Endüstri Meslek Lisesi’nde kendi halinde bir din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olan İbrahim Karaosmanoğlu, bugün bu kentin en önemli siyasetçisi ve kuşkusuz en etkili ismi. Karaosmanoğlu, 1989 ve 1994’te iki dönem Yuvacık Belediye Başkanlığı yaptı. Siyasi kariyeri boyunca hep yukarı tırmanan, hep yükselen Karaosmanoğlu, iktidar partisinin kurucularındandı. AK Parti’de il başkanlığı yapan Karaosmanoğlu, CHP’nin kalesi İzmit Büyükşehir Belediyesi’ni, Hikmet Erenkaya’nın elinden aldı. 2004 yılında başkanlık görevini üstlenen Karaosmanoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ilk başkanı oldu. Bugün eksiklikleri, yanlışları olsa da çevresi tarafından çok sevilen, saygı duyulan bir isim. Kocaeli siyasetine damgasını vuran isimlerin başında gelen Karaosmanoğlu, bir araştırmaya göre Kocaelililerin yüzde 56’sı tarafından başarılı bulunuyor. AK Parti’ye oy vermeyenlerin bir bölümü bile Karaosmanoğlu’nu başarılı bulduğunu söylüyor.

 
 
 
 
 
2) MEHMET SEFA SİRMEN: Eski Milletvekili. Belki bu kentte Sefa Sirmen dönemi sonsuza kadar kapandı. Belki bir daha asla bu kentte belediye başkanı olamayacak. Belki siyasette yolun sonuna geldi. Ama bu bile, onun bu kente damgasını vurduğu gerçeğini değiştirebilir mi? Kocaeli denilince, İzmit denilince Türkiye’nin her yerinde akla ilk gelen siyasetçinin Sefa Sirmen olduğu gerçeğini kim, nasıl inkar edebilir? “İhsaniyeli Tüpçü Sefa”nın hayatı da tam bir yükseliş öyküsüdür. Belki de gelebileceği en yüksek makamlara geldi, en iyi koltuklara oturdu. CHP’de Genel Başkan adaylığına bile soyundu. 3 dönem belediye başkanlığı yaptı, milletvekilliği yaptı. Kocaelispor Başkanıydı. Bu kente imzasını attı, damgasını vurdu. Türkiye siyasi tarihinde en ağır eleştirilen politikacılardan biri oldu. Başbakan’ın hedefindeki belediye başkan adayıydı. 2009 yerel seçimlerini kaybetti. 2011 genel seçimlerinde 11 kişilik milletvekili aday listesine alınmadı. CHP’de onun gibi başarılı bir siyasetçi de yetişmedi!..

 
 
 
 
 
 
 
 
3) CEMAAT’İN KOCAELİ İMAMI- Fethullah Gülen Hareketi’nin Türkiye’de son dönemde nasıl bir güç haline geldiği hepimizin bildiği bir gerçek. Öyle ki artık Gülen Hareketi eleştirilemiyor bile. Hareketin lideri Fethullah Gülen’e yapılan en küçük bir eleştiri bile “saygısızlık” olarak değerlendiriliyor. Merkez Medya’da bile Gülen Hareketi övülüyor. “En katı Laikler” bile bu hareketin gücü karşısında yapacak bir şey olmadığını kabul etmiş durumda. Hakkında çok fazla şey yazılsa da, Türkiye’nin en büyük İslami Cemaati olan Gülen Hareketi hala kapalı bir kutu. Kamuoyu bir tek hareketin lideri olan “Hocaefendi”yi tanıyor. Bu hareketin alt kadrosuysa çok fazla tanınmıyor. Cemaat hiyerarşisinde her mahallenin, semtin hatta Türkiye’nin bir “imamı” var. Bu kentin de “imamı” olduğu bilinen bir gerçek. Elbette az sayıda insanın tanıdığı bu “imamı” ben de tanımıyorum. Tanımayı çok isterim ama kendisi hakkında bilinen hiçbir şey yok! Elbette bu durum, Cemaat’in Kocaeli İmamı’nın bu kentin en etkili, en güçlü kişilerinden biri olduğu gerçeğini değiştirmiyor!...

                                                                                       
 
4) NİHAT ERGÜN: Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı. Bu kentte yetişip de son dönemde en üst düzey makama gelen siyasetçi. Eski Derince Belediye Başkanı, Çınarlı’dan Nihat Ergün, kuşkusuz AK Partili Kocaelililer için bir gurur kaynağı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                                                      
5) AYHAN ZEYTİNOĞLU: Kocaeli Sanayi Odası Başkanı. İlimizin başarılı işadamlarından, en büyük işadamlarından biri. Gölcüklü Ayhan Zeytinoğlu, 2009 yılında girdiği seçimde Vefa Küçük’ü mağlup edip, Kocaeli Sanayi Odası’nın Başkanı olmuştu. Ekonomi gündemini kent kamuoyu için yorumlayan tek aktör. Hükümeti zaman zaman eleştiren, doğru yapılan işleri de çekinmeden öven biri.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                                                                     
6) ABDULLAH KARACAN: Lastik İş Sendikası Genel Başkanı. Onun hayatı da bir yükseliş öyküsü. Seveni var, sevmeyeni var… Dostu var, düşmanı var… Ama hiçbir şey onun bu kentin en etkili sendikacısı, en güçlü sendikacısı olduğu gerçeğini değiştirmiyor!...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                                           
7) ERCAN TOPACA: Kocaeli Valisi. Bu kentin Valisi olması nedeniyle elbette “En etkili 10 kişi” listesinde kendisine yer buluyor. Çok fazla tebessüm etmemesiyle tanınıyor.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                                                 
8) NEVZAT DOĞAN: İzmit Belediye Başkanı. Bir taraftan okurken, bir taraftan su satarak harçlığını çıkaran bir çocuktu. 42 Evler’de doğan, “alt sınıfa” mensup bir ailenin çocuğunun “üst sınıfa” yükseliş öyküsü onun hayatı. Okudu, doktor oldu, işadamı oldu, milletvekili, belediye başkanı oldu. Doğru bildiği yoldan dönmeyen, kolay kolay eğilip bükülmeyen bir adam. Bu kentin gelecek vaat eden, vizyoner siyasetçilerinden biri olduğunu yakın tarih kayıtlarına geçiyoruz.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  9) ÖMER POLAT: Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı. Bu kentin en büyük kurumunda ikinci adam. Büyükşehir Belediyesi’nde birçok şeye karar veren, birçok işe olur veren, herkesin bir gün kapısını çalabileceği perde arkasındaki güç!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                                                                   
10) PROF. DR. SEZER KOMSUOĞLU: Kocaeli Üniversitesi Rektörü. Üniversitedeki yönetim tarzı eleştirilse de, aynı soyadı 16 yıl KOÜ’yü yönetecek olsa da bu listedeki tek kadın. Çünkü bu kentteki en başarılı kadın…
     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr