HABERLER
Özgür Kocaeli Gazetesi / Karacan: ''Bir adım bekliyoruz''

13.02.2012Genel Başkanımız Abdullah Karacan Kocaeli’de yayınlanan Özgür Kocaeli Gazetesi ile lastik sözleşmeleri süreciyle ilgili bir röpörtaj gerçekleştirdi. Gazetenin 12 Şubat 2012 tarihli sayısında “Karacan: ‘Bir Adım Bekliyoruz’ “ başlığıyla yayınlanan açıklama aşağıda yer almaktadır:

 
Türkiye’nin ve ilimizin gözü, bugün bir kez daha lastik sektöründe devam eden toplu sözleşme pazarlığı ile ilgili toplantıya çevrilecek. Lastik-İş Sendikası yöneticileri ile, Goodyear, Pirelli ve Brisa işveren temsilcileri, toplu sözleşme pazarlığının 4 ncü oturumu için bugün saat 14. 00’de Derbent’te KOÜ Uygulama Otelinde bir kez daha masaya oturacaklar.
 
Türkiye'de neredeyse tamamen biten gerçek sendikacılığın son örneği olan Lastik-İş Genel Başkanı, birkez daha çok zorlu bir sözleşme pazarlığı sürecini yönetiyor.Karacan, lastik fabrikaları ile devam eden pazarlığın bugün yapılacak 4 ncü oturumda  işverenlerenden olumlu yönde bir adım beklediğini söyledi. Pazarlıkta 3 ncü oturum çok sert geçmişti. Taraflar bugün anlaşma sağlayamazsa, mart ayı başında uyuşmazlık zaptı tutulacak,tarafsız arabulucu sürecine geçilecek.
 
 
SON TOPLANTI SIKINTILIYDI
 

1 Ocak 2012’den geçerli olacak, lastik fabrikalarında çalışan yaklaşık 4 bin işçiyi kapsayan toplu sözleşme pazarlığının ilk iki turunda taslaktaki idari maddeler anlaşma ile geçilmişti. 3 ncü oturum ise bir hayli sert geçmişti. Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah Karacan bugünkü 4 ncü toplantı öncesinde gazetemize önemli açıklamalar yaptı.

 

İKİ KONU ÇOK ÖNEMLİ

 
Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah Karacan, toplu sözleşme masasında iki konunun kendileri için çok önemli olduğunu söyledi. Bunların biri “İşe giriş ücreti”, diğeri ise, sendikanın ilk kez bu dönem masaya getirdiği “Özel emeklilik” talebi. Genel Başkan Karacan şunları söyledi: “İşe giriş ücreti maddesi, dünyada ve Türkiye’de sadece bizim sözleşmemizde yer alan maddedir. Lastik işçisi için çok önemlidir. Her dönem işverenler bu maddenin kaldırılmasını istedi. Yine aynı şeyi yapıyorlar. Ama biz bu maddeden taviz veremeyiz.”
 
 
65 YAŞA KADAR ÇALIŞILMAZ
 
 
Karacan bu dönem sözleşmeye “Özel emeklilik” konusunu ısrarla sokmak istediklerini de belirterek şunları söyledi: “Lastik fabrikalarında insanların 65 yaşına kadar çalışması mümkün değil. Ama ülkemizde emeklilik yaşı 65’e çıktı. Biz, işverenlerin her işçi için özel emeklilik sigortası primi yatırmasını istiyoruz. Bu prim, yüzde 7 civarında olacak. İşçi, 25 yıl sonra özel emeklilikten emekli olma hakkı kazanacak. Bu talebimiz aslında işverenlerin de lehinedir.”
 
 
ÜLKE ŞARTLARINI BİLİYORUZ
 
 
 
Lastik-İş Genel Başkanı Karacan, toplu sözleşme masasında pazarlık yaparken, hem ülke koşullarını, hem sektörün durumunu çok iyi bildiklerini de belirtti şöyle devam etti: “Dünyayı sarsan kriz ortamındayız. Önümüzü göremiyoruz. Bu toplu sözleşme sürecinin fazla uzamadan, haziran ayına kalmadan karşılıklı anlaşma ile bitmesini samimiyetle diliyoruz. Üretimden gelen gücümüzü kullanmak gibi bir saplantı içinde değiliz. Pazarlıkta anlaşma sağlanamazsa, mart ayında tarafsız arabulucu dönemi başlayacak. Ben, muhataplarımızın olumlu yönde bir adım atmasını ve bu sözleşmenin tarafsız arabulucuya bile kalmadan bağıtlanmasını bekliyorum. Ancak işveren tarafı beklediğimiz adımı atmaz, dayatmayı sürdürürse, biz sonuna kadar üyelerimizin haklarını savunmaya devam ederiz.”

 

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr