HABERLER
Demokrat Kocaeli Gazetesi/ İşveren Yüzde 3.4 Zam Önerdi

14.02.2012Bugüne kadar yapılan tüm toplu iş sözleşmeleri enflasyon oranını üzerinde bitirilirken, lastik işvereni işçilere enflasyon oranının yarısı olan yüzde 3,4 oranında zam yapmayı teklif etti. Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah Karacan, tekliflerin kabul edilemeyeceğini söyledi.

 
LASTİK-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu İzmit-Adapazarı Goodyear, Pirelli, Brisa’da çalışan 4 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin dördüncü oturumu dün Derbent Uygulama Oteli’nde gerçekleştirildi. İşçilere ilk 6 aylık dönemde enflasyon oranının yarısı olan yüzde 3,4 oranında zam teklif eden işveren, sosyal haklara da yıllık enflasyonun yarısı olan yüzde 5,5 oranında zam yapabileceğini söyledi. Lastik-İş Sendikası ise ilk 6 aylık dilimde maaşlara yüzde 14, sosyal haklara ise yıllık yüzde 23 ile 30 arasında zam yapılmasını istemişti. Sözleşmenin beşinci oturumu 21 Şubat’a yapılacak. 

KABUL EDEMEYİZ
 

İşveren ayrıca masada eşit işe eşit ücret noktasındaki talebini de yeniledi. İşe giriş ücretlerinin aşağı çekilmesinin can alıcı olduğunu vurgulayan işveren temsilcileri, bu maddeden sendikanın taviz vermesini istedi. Sendika Genel Başkanı Abdullah Karacan, işverenin eşit işe eşit ücret noktasında talebinin asla kabul edilebilir olmadığını kaydetti. Verilen zam teklifinin de beklentilerinin altında olduğunu kaydeden Karacan, işverenin bireysel emeklilik taleplerine de hiç olumlu bakmadığını kaydetti. İşverenin işçi maliyetlerinin sürekli düşürülmesi ile ilgili taleplerinin sözleşmeleri sabote etmek amacında olduğunu vurgulayan Karacan, işverenin bireysel emeklilik ile ilgili düzenlemeyi yapmaya yanaşmadığını ve böyle bir ilke imza atmak istemediğini kaydetti. Taleplerinde ısrarcı olduklarını ifade eden Karacan, “İşe giriş ücreti dünya da tek bizim sendikamızda olduğu için çok büyük dayatmalarla karşı karşıya kalıyoruz. Bizi zorluyorlar. İşçiler de sözleşmenin bu kadar sıkıntılı geçmesi nedeni ile zor zamanlar yaşıyor. Ama biz her şeye rağmen bu sözleşmenin masada bitmesi için elimizden geleni yapacağız” dedi. 

 

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr