HABERLER
Gazeteci: Ahmet Kurt / Karacan, Lastik-İş Sendikası İçin Şanstır

29.03.2012 

Karacan, Lastik-İş Sendikası İçin Şanstır

 

Disk’e bağlı Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan ile Gölcük Yolundaki Sefa Sirmen Bulvarı üzerinde Emex oteli yanında yapımı sürmekte olan Lastik-İş Sendikası Sosyal Tesisleri gezdik. Şu anda Büyük bir yapımı sürmekte olan Lastik-İş Sosyal Tesislerinin bir ay sonra hizmete girebileceğini bekliyorum.

 
Gazetecilik Mesleğinde yaklaşık 40 yıldır uğraş veriyorum.Bu gazetecilik mesleği içersinde daha çok “Çalışma Hayatı” ile yani bir bakıma işçi sendikaları ile yakın ilişkiler içersinde bulundum. Kocaeli , sanayi kenti olduğu kadar halkının çoğunluğu da işçiydi. Gazetecilik uğraşı içersinde haberlerimin çoğunluğu da işçi-sendika ve işveren ilişkileri ağırlıkta idi. Tabiiki bu arada ilimizde sanayi denilince ilk akla gelen Seka ve çalışanlarının sendikası Selüloz-İş Sendikasıydı. Kocaeli’de de sadece Selüloz-İş Sendikası’nın Genel Merkezi İzmit’teydi. Selüloz-İş Sendikası Genel Başkanı Mithat sarı’dan başlayan ve Davut Bozkan’la süren ve daha sonra Ergin Alşan’la devam eden süreçte bu üç Genel Başkanın Basın Danışmanlığını yapmaktan gurur duydum. Birlikte her zaman saygı ve sevgi ile çalıştık. Seka kapanınca benim de görevim bitmişti.
 

İzmit’te Seka fabrikası’nın yanı sıra Lastik Fabrikalarının da özel önemi vardır. Bu sektörde yaklaşık 4 bin dolayında arkadaşımız çalışmaktadır. Eski bir gazeteci olarak Lastik-İş Sendikası’nın 1978 yıllarından sonrasını çok iyi bilirim. Vahdettin Karabay’ın dönemlerinde de gazetecilik yapıyordum.Allah ömür ve sağlık verdikçe de bu konuda çalışmalarım sürecektir. Şu andaki Genel Başkan Abdullah Karacan’ı Goodyear İzmit tesislerindeki temsilcilik yıllarından tanırım.Daha sonra Lastik-İş Sendikası Kocaeli Şubesi İdari Sekreterliğine seçildiğinde çok daha iyi tanımıştım. Karacan , çok düşünen fakat sonunda en doğru kararı veren bir kişiliğe sahipti. Çok değişik bir sendikacılık anlayışı vardı. Kendisinin siyasi görüşünü uzun yıllar anlayamadım. Genel Başkan Karacan çok dürüsttü.Her şeyden önemlisi sözünün eriydi.Yani esnek değildi. Hala da aynı.

 
Karacan varlıklı bir aileye sahipti.Hatta ben ona o zamanlar takılırdım “Sen niye çalışıyorsun ki ? Karacan’da, “Sevgili Anneciğim, ‘ Başı boş olmayayım, devlete millete faydalı bir insan olarak yetişsin’diyerek benim Goodyear Lastik fabrikası’na işbaşı yapmamı sağladı” şeklinde yanıtlamıştı.Karacan, Şube İdari Sekreteri olduğu günden itibaren hedefini belirlemişti. “Lastik-İş Sendikası iyi yönetilmiyor” diyerek hedefini Genel Başkanlık olarak belirlemişti. O zamanlar kendisi sakallıydı. Bu düşüncesine bende hep katkı verdim ve destekledim .Ama birden Şube Genel sekreterliğinden Genel Başkanlığa gelmek kolay iş değildi.Oturmuş kadroyu devirmek hiç kolay değildi. Ama Karacan , çok çalıştı. Çelik gibi çekirdek kadrosunu oluşturdu.Durumun farkına varan o zamanın Genel Başkanı Karabay’da Karacan’a Genel Sekreterlik teklifi getirdi. Karacan, çok düşündü ve daha sonra bu teklifi kabul etti. Lastik-İş’te Genel Sekreter oldu. Ama sonra Karacan, istediklerini daha rahat yapabilmek için Lastik-İş’te Olağanüstü kongreye giderek, Genel Başkanlık hedefini yakaladı.Ama bu çok kolay olmadı. Bunu da ancak Karacan başarabilirdi.
 

Karacan’ın Genel Başkanlığı’ndaki Lastik-İş Sendikası’nda yeni bir devir başlamıştı. Birden değişen Lastik-İş’te Karacan , çok önemli risklere girerek, sendikaya çok ama çok dikkatli bir ekonomik bir program uyguladı.Geçen 12 yıl içersinde Başta Genel Merkez binası olmak üzere , tüm şube binalarını yaptı. Lastik-İş Sendikasını Türkiye’nin en güçlü sendikaları arasına soktu.Adeta Lastik-İş Sendikası’na bir çağ atlattı. Geçtiğimiz hafta içersinde Sendikasının Sakarya Şubesi için Adapazarı Merkezi’nde büyük bir bina satın aldı . İzmit’te ise geçtiğimiz yıl Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden Sefa Sirmen bulvarında aldığı alanda yapımının başladığı Lastik-İş sosyal tesisleri büyük bir hızla ilerliyor. Bir ay sonra Türkiye’nin en güzel tesislerine Lastik-İş Sendikası sahip olacak. Tesisleri bizlere gezdiren Karacan, çok gururluydu. Tüm olumsuz eleştirilere karşın Karacan hızını kesmiyor. Karacan, bundan sonraki hedefini ise “Hastane” olarak yorumluyor. Karacan, Lastik toplu sözleşmelerini de sadece parasal olarak görmüyor. Şu an grev aşamasında olan sözleşmeye “Bireysel Emeklilik” maddesini koyarak, üyelerinin değil bugünlerini geleceklerini dahi düşünüyor. Onun için diyorum ki , Karacan , Lastik-İş Sendikası için bir şanstır.”

                                                                                                                       

  Ahmet Kurt/www.kocaeliolay.com
     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr