HABERLER
Lastikte Anlaşma Yok, Grev Var

12.04.201212.04.2012/Demokrat Kocaeli Gazetesi

Lastik-İş’te grev kararının fabrikalara asılmasından önce yapılan görüşmede sonuç çıkmadı ve işveren masayı terk etti. Sendika ise grev kararını Salı günü fabrikalara asacaklarını, en kısa zamanda greve çıkacaklarını belirtti

LASTİK-İş Sendikası ve Pirelli, Brisa ve Goodyear fabrikalarının işverenleri arasında ocak ayında başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde grev kararı fabrikalara asılmadan dün Derbent Uygulama Oteli’nde toplantı yapıldı. Saat 10.00’da başlayan toplantıda işveren yüzde 3,4 oranında verdiği zam teklifini yüzde 4,5’e çıkarttığını ve sosyal haklara ise yüzde 5,23 yerine yüzde 7 zam yapacağını söylemesinin ardından ara verdi. İşveren tarafları işçilerin eşit işe eşit ücret hakkı olan işe giriş ücretini yarıya düşürmek istemesi ve bireysel emekliliği sözleşmeye koymayacağını söylemesi ile sendika ücret pazarlığına dahi girmedi. Yaşanan gelişmenin ardından işveren tarafı masayı terk etti. 

İŞE GİRİŞ ÜCRETİ YARIYA İNSİN
İşverenin masadan kalkmasının ardından açıklama yapan Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah Karacan, ocak ayından bu yana sorunlu bir sözleşme dönemi yaşadıklarını kaydetti. Eşit işe eşit ücret maddesini kıskançlıkla koruduklarını ve asla geri vermek gibi bir niyetlerinin olmadığını ifade eden Karacan, işverenin görüşmede işe giriş ücretinin kendileri için olmazsa olmaz olduğunu söylediğini belirtti. Kendileri için grev maddesi olan işe giriş ücretini işverenin yarıya düşürmek istediğini ifade eden Karacan, “Bunun kabul edilebilir olmadığını kaydetti” dedi.
 
ÜCRET TEKLİFİ YKSELTİLDİ
İşverenin bireysel emekliliğin sözleşmeye girmesine uzak olduğunu ifade ettiğini belirten Karacan, sözleşmenin ise üç yıla çıkartılmak istendiğini vurguladı. İşverenin yüzde 3,4’lük zam teklifini yüzde 4,5’e çıkarttığını, sosyal yardım paketini ise yüzde 5,23’ten yüzde 7’ye çıkarttığını söyleyen Karacan, “İşverenin bizden haklarımızı istemesi üzerine biz zam pazarlığı yapmadık. Bunun üzerine işveren masadan kalktı. Yapılan teklif bizim için anlamlı değil” dedi.
 
GREV KARARI ASILACAK
Yapılan görüşmenin seyrinin grev uygulamasının zamanı açısından büyük önem taşıdığını ifade eden Karacan, Salı günü fabrikalara grev kararlarını asacaklarını kaydetti. Grev uygulaması noktasında ise 60 günlük yasal sürecin dolmasını beklemeyeceklerini ifade eden Karacan, “İşçileri ve bizi tatmin eden, haklarımızı istemeyen bir teklif gelirse elbette buna olumlu bakarız. Ancak böyle bir teklif gelmezse biz grev uygulamasını en kısa zamanda yaparız” dedi.
     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr