HABERLER
Lastik İşçisi Greve Çıkıyor

12.04.2012Bizim Kocaeli Gazetesi, 11 Nisan 2012

Lastik işçisinden taviz isteyen işveren görüşme masasını terk etti. Bunun üzerine Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan resti çekti, 'Grev uygulaması kararını salı günü fabrikalara asıyoruz' dedi.Ocak ayından itibaren yeni dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerine başlayan Lastik-İş Sendikası ve işveren arasındaki görüşmeler kördüğüm oldu. Hatırlayacağınız gibi 4 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde taraflar 59 maddelik sözleşmenin 22 maddede mutabakata varmış ancak ücretleri kapsayan 27 maddede bir türlü anlaşamamıştı. Sendika Ücretlerde ilk 6 ayda yüzde 14 sonraki 6 aylarda ise enflasyon oranında zam istemişti.
 
ARABULUCU UZLAŞTIRAMADI
Sendikanın tavrına karşı işveren yüzde 3,4 oranında zam teklif etmiş ve işe giriş ücretlerini değiştirme talebinde bulunmuştu. Ücretler noktasında bir türlü anlaşamayan taraflar anlaşmazlık zaptı tutmuş bunun üzerine Kocaeli Üniversitesi (KOÜ)`den Prof. Kuvvet Lordoğlu tarafsız arabulucu olarak atanmıştı. Arabulucu ile yapılan görüşmeler de sonuç vermemişti. Uzun süredir görüşmeyen taraflar KOÜ Derbent Uygulama Oteli`nde bir kez daha bir araya geldi.
 
MASAYI TERK ETTİ
İşverenin çağrısı üzerine yapılan görüşmeye arabulucu sürecinde toplantılara katılmayan ve işverene rest çeken sendika genel başkanı Abdullah Karacan da katıldı. İşçi temsilcileri, sendika yetkilileri ve işveren temsilcilerinin hazır bulunduğu görüşmede gerginlik had safhadaydı. Karacan, daha görüşme başlamadan anlaşma olacağından umutlu olmadığını basın mensuplarıyla paylaştı. Nitekim de öyle oldu. İşveren temsilcileri ile işçi temsilciler yaklaşık 20 dakikalık bir görüşme yaptı.
 
İŞE GİRİŞ ÜCRETİ
Bu görüşme boyunca 1 kez kendi arasında özel olarak görüşen işveren temsilcileri 2. kez görüşmeye girdikten sonra 10 dakika içinde masayı terk etti. Daha sonra görüşmeyle ilgili açıklama yapan sendika genel başkanı Abdullah Karacan, “görüşmenin olumlu sonuçlanmasından umudumuz yoktu. Lakin sektör adına masaya oturduk. Beklediğimiz teklif verilmedi. Bizim için grev nedeni olan eşit işe eşit ücret ilkemizi yani işe giriş ücretlerini değiştirmek istediler.
 
ÜCRETE YÜZDE 4.5
Bu madde bizim için ne kadar önemliyse onlar içinde o kadar önemliymiş. İşe giriş ücretlerinde verilen maaşın yüzde 50`sini vermek istiyorlar. Bunu 4 yılda yüzde 5 artırarak yüzde 70 seviyesine getirmeyi teklif ettiler. Ayrıca bireysel emeklilik noktasına kesinlikle uzaklar. 3.4 olan ücret zammı teklifini yüzde 4.5`e yükselttiler. Sosyal haklarda ise ilk aşamada verdikleri 5.23`lük teklifi yüzde 7`ye çıkardılar. Ayrıca 3 yıllık sözleşme istiyorlar. Bunu kabul etmemiz mümkün değil.
 
GREV KARARI ASILACAK
Teklifi kabul etmeyince müzakere etmeyeceklerini söyleyip masadan ayrıldılar. Bizlerin talepleri doğrultusunda bir teklif gelmedi. Grev uygulamasını salı günü fabrikalara asacağız. Ve 60 iş günü içerisinde greve çıkacağız. Ancak bu kez son güne kadar beklemeyeceğiz. Haziran ayından önce greve çıkacağız. Bizi tatmin eden teklif değil bu. Kararlıyız. Elde ettiğimiz haklara sahip çıkacağız. Toplamda 2 yıl boyunca yüzde 35 zam istiyoruz. Bu işin masada bitmesinden yanayız. Beklentilerimize uygun bir teklif gelirse uzlaşmaya hazırız” diyerek rest çekti.
 
 
     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr