HABERLER
Lastik Anlaştı: Artık İşçinin Özel Emeklilik Sigortası Var

17.04.2012Sendikamızın örgütlü olduğu Goodyear, Brisa ve Pirelli toplu iş sözleşmesi görüşmeleri 17 Nisan 2012 tarihinde anlaşmayla sonuçlandı. Bağıtlanan toplu iş sözleşmesiyle üyelerimizin satın alma gücü korunarak yeni haklar elde edildi. İşe giriş ücreti başta olmak üzere kazanılmış haklarımızın korunduğu toplu sözleşmede 4857 Sayılı İş Yasasının esneklik hükümlerine yer verilmedi. Üyelerimizin özel emeklilik sistemine işverenin %3 katkısıyla girmesi sağlandı. Toplu sözleşmede ayrıca geçici işçilerinde sendika üyesi olarak ücret zammı elde etmesi hükümü getirildi.Bağıtlanan toplu iş sözleşmesiyle ilgili olarak 17.04.2012 tarihinde Özgür Gazetesi'nde çıkan haber aşağıdadır.

Özgür Kocaeli/17.04.2012

İlimizdeki lastik fabrikalarında çalışan 4 bin civarında işçi adına aylardır devam eden ve kent kamuoyu ile birlikte ülke genelinde de sendika ve sanayi çevrelerinde merakla izlenen toplu sözleşme pazarlığı dün anlaşmayla sonuçlandı.

YILLIK ZAM YÜZDE 11. 5

Lastik işçilerinin 1 Ocak 2012 tarihinden geçerli olacak yeni toplu sözleşmesinde yıllık bazda zam oranı yüzde 11. 5’i buluyor. Toplu sözleşmenin ilk altı aylık dönemi önümüzdeki haziran ayında dolacak. Bu nedenle, 2 nci altı aylık dilimin başından itibaren lastik işçilerinin maaşlarına yüzde 11. 5 zam yapılacak. Lastik-İş Sendikası Türkiye’de ilk kez bir toplu sözleşmeye “Özel Emeklilik Sigortası” maddesini de koydurmayı başardı. İşverenin bu sigorta için ödeyeceği prim de düşünüldüğünde, zam oranı yüzde 15’i buluyor. Lastik işçisi 2013 yılının altışar aylık iki diliminde de enflasyon oranında zam alacak.

İŞE GİRİŞ ÜCRETİ KALDI

Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah Karacan için, bu sözleşme döneminde de en önemli konu, “İşe giriş ücreti” maddesinin korunmasıydı. Dün varılan anlaşma ile, bu kazanılmış hak, bu dönem de korundu. Sendika yetkilileri ve işveren temsilcileri Uğurtan Doğan (Brisa), Tolga Görgülü (Goodyear) ve Muhittin Kızıler (Pirelli) dün sabah saat 10. 00 sıralarında KOÜ Derbent Oteli’nde son görüşme için masaya oturdular. Saat 14. 00 sıralarında el sıkışıldı.

GREV KARARI YOK

Dünkü son görüşmede anlaşma sağlanamasaydı, Lastik-İş bugün Brisa, Goodyear ve Pirelli’de grev kararlarını asacak, en geç 10 gün içinde de grevin uygulaması başlayacaktı. Dün toplu sözleşme pazarlığının anlaşmaysa sonuçlanması üzerine, grev kararı da ortadan kalkmış oldu. Bir kez daha üyeleri adına Türkiye’ye örnek olacak önemli bir toplu sözleşmeye imza atan Genel Başkan Karacan, “Yeni toplu sözleşme her iki taraf için de hayırlı olsun. Özellikle bu dönem özel emeklilik sigortasını toplu sözleşmeye koydurmuş olmamız, Türkiye’deki bütün çalışanlar adına atılmış büyük bir adımdır. İşverene teşekkür ediyoruz” dedi. Lastik işçileri, birinci altı aylık zam oranı üzerinden beş aylık da fark alacaklar. Bu arada, işçilerin özel sağlık sigortası hakkı da eskiden olduğu gibi devam ediyor. Lastik fabrikalarının bu farkları da makul bir süre içinde ödemesi bekleniyor.

KARACAN OMUZLARDA

Lastik-İş Başkanı Abdullah Karacan dün sözleşmeyle ilgili sonucu lastik fabrikalarını dolaşarak işçiye anlattı. Grev kararının asılması hazırlığı yapılırken varılan anlaşma ve alınan zam oranı işçiyi memnun etti. Goodyear çalışanı dün 16:00 vardiyası çıkışında kararı davul zurna ile kutladı. Meşale yakıp konfeti atarak karşıladıkları Karacan'ı işçi omuzlara aldı.

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr