HABERLER
Lastikte Anlaşma Sağlandı

17.04.2012Sendikamızın örgütlü olduğu Goodyear, Brisa ve Pirelli toplu iş sözleşmesi görüşmeleri 17 Nisan 2012 tarihinde anlaşmayla sonuçlandı. Bağıtlanan toplu iş sözleşmesiyle üyelerimizin satın alma gücü korunarak yeni haklar elde edildi. İşe giriş ücreti başta olmak üzere kazanılmış haklarımızın korunduğu toplu sözleşmede 4857 Sayılı İş Yasasının esneklik hükümlerine yer verilmedi. Üyelerimizin özel emeklilik sistemine işverenin %3 katkısıyla girmesi sağlandı. Toplu sözleşmede ayrıca geçici işçilerinde sendika üyesi olarak ücret zammı elde etmesi hükümü getirildi.Bağıtlanan toplu iş sözleşmesiyle ilgili olarak 17.04.2012 tarihinde Bizim Kocaeli Gazetesi'nde çıkan haber aşağıdadır.


Bizim Kocaeli Gazetesi/17.04.2012

Pirelli, Good Year ve Brisa’da çalışan 4 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri grev kararının asılmasına saatler kala masada bitti. İşveren bir yıl için yüzde 11,5 zam vermeyi kabul etti
         
GREV KAPIDAYDI
İşçiler adına Lastik-İş Sendikası ile Pirelli, Good Year ve Brisa işvereni arasında 10 Ocak`tan bu yana süren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tamamlandı. İşçilerin haklarından kesinlikle taviz vermeyeceklerini belirten sendika son görüşmede masadan kalkmış ve greve gitme kararı almıştı. İşveren ise geri adım atmış ve sendikayı bir kez daha görüşmeye çağırmıştı.

ÖNCE GERİLDİLER
Geçen haftaki görüşmede de uzlaşma sağlanamayınca sendika yöneticileri bugün fabrikalara grev yazısı asma kararı almıştı. İşçinin restini gören işveren grev öncesinde son bir adım daha attı ve sendikayla sıkı bir pazarlığa oturdu. Derbent Uygulama Oteli`nde saatler süren görüşmede zaman zaman sinirler gerildi ancak görüşmeler işçi lehinde sonuçlandı.

YÜZDE 14,5 ZAM
Sendika ‘eşit işe, eşit ücret`, ilk 6 ayda ücretlere yüzde 14, sonraki 6 aylarda enflasyon oranında zam istemişti. İşveren ise önce yüzde 3,4, sonra da yüzde 4,5 zam vermişti. Sendika ise yüze 12`ye düşmüştü. Taraflar yıllık yüzde 11,5 ve bireysel emeklilikte yüzde 3 olmak üzere toplamda yüzde 14,5 zamda anlaştı.

BAYRAM ETTİLER
Ocak ayından bu yana süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde işçilerin zaman zaman morali bozuldu. Kararlılıklarını koruyan işçiler pes etmedi ve bugün gülen taraf oldu. Grev kararının asılmasına saatler kala aldıkları yüzde 11,5 zamlık anlaşma haberiyle fabrikanın önünü bayram yerine çevirdi.
 
İŞÇİLER KAZANDI
10 Ocak tarihinde başlayan görüşmelerden sonra ücret maddesinde sendika %14 zam talebinde bulunmuş buna karşılık işveren enflasyon oranının yarısı olan %3,4 oranında zam vermişti. Anlaşma sağlanamayınca taraflar masadan kalkmıştı. İkinci oturumda işveren zam oranını %4,5'e çıkarttı. Sendika %12'ye çekti. Taraflar bu kez de eşit işe eşit ücret konusunda anlaşamayınca sendika grev kararı aldı. Dün yapılan oturum işçinin zaferiyle sonuçlandı. Sendikayla işveren ücretlere %11,5 zam, %3 oranında bireysel emeklilikle birlikte toplamda %14,5 oranında zamla anlaştı.

İŞE GİRİŞ ÜCRETİ KORUNDU
Dünki oturumda görüşmeleri uzatan madde, eşit işe eşit ücret politikası oldu. İşverenin ise yeni aldığı çalışanı düşük ücretle başlatma talebine karşı sendika yeni alınan bir çalışan ile 30 yıllık bir çalışanın eşit ücret alması konusunda ısrar etti. 4 saat süren görüşmelere tam 8 kez ara verildi. İşveren adına görüşmelere katılan Pirelli temsilcisi Muhittin Kızıler, Goodyear temsilcisi Tolga Görgülü, Brisa temsilcisi Uğurtan Doğan toplantıdan sık sık çıkarak işverene bilgi aktardı. Son oturumda işveren işe giriş konusunda pes etti ve eskisi gibi korunması yönünde karar verdi.

KARACAN TEŞEKKÜR ETTİ
Sendika adına Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan 10 Ocak'tan bu yana bütün sözleşmelere katılan Kocaeli Şube Başkanı İsmail Kandaz, Sakarya Şube Başkanı Suat Güzel, Pirelli, Goodyear ve Brisa işyeri temsilcilerine ortaya koydukları özveriden dolayı teşekkür etti. Karacan ayrıca görüşmelerde ortaya koydukları olgunluktan dolayı işveren temsilcilerine ve basın mensuplarına da teşekkür etti. Lastikte tarihi bir anlaşma imzaladıklarını söyleyen Karacan, bireysel emeklilik konusunu ilk kez bir toplu sözleşme görüşmelerine kendilerini getirdiği ve başardıklarını söyledi. Yeni toplu sözleşmeyle birlikte bir işçinin aylık brüt maaşı da 5700.-TL'ye çıktı.

FABRİKA ÖNÜNDE BAYRAM
Karacan, görüşmelerin anlaşmayla sonuçlanmasının ardından dün akşam saatlerinde vardiya çıkışında işçilere seslendi ve alınan başarılı sonucu çalışanlarla paylaştı. Goodyear önünde düzenlenen törenle işçiler kazanılan başarı nedeniyle Genel Başkan Karacan ve diğer yöneticileri kutladı. Davul zurnanın çaldığı halayların çekildiği fabrika önünde işçilere seslenen Karacan eşit işe eşit ücret konusunda ortaya koydukları kararlılığın ödülünü aldıklarını söyledi ve taşeronlaşmanın önüne geçtiklerini belirtti.
     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr