HABERLER
Lastik'te Zafer İşçinin

17.04.2012Sendikamızın örgütlü olduğu Goodyear, Brisa ve Pirelli toplu iş sözleşmesi görüşmeleri 17 Nisan 2012 tarihinde anlaşmayla sonuçlandı. Bağıtlanan toplu iş sözleşmesiyle üyelerimizin satın alma gücü korunarak yeni haklar elde edildi. İşe giriş ücreti başta olmak üzere kazanılmış haklarımızın korunduğu toplu sözleşmede 4857 Sayılı İş Yasasının esneklik hükümlerine yer verilmedi. Üyelerimizin özel emeklilik sistemine işverenin %3 katkısıyla girmesi sağlandı. Toplu sözleşmede ayrıca geçici işçilerinde sendika üyesi olarak ücret zammı elde etmesi hükümü getirildi.Bağıtlanan toplu iş sözleşmesiyle ilgili olarak 17.04.2012 tarihinde Kocaeli Gazetesi'nde çıkan haber aşağıdadır.Kocaeli Gazetesi/17.04.2012

Görüşmelerde anlaşma sağlanamayınca grev kararı alan Lastik-İş Sendikası işverenin talebi üzerine dün bir kez daha masaya oturdu. Görüşme işçilerin lehine sonuçlandı.

MASAYA OTURDU

Lastik-İş Sendikası ile Goodyear, Brisa, Pirelli işverenleri arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamış ve grev kararı alınmıştı. Taraflar dün Derbent Uygulama Otelinde son kez masaya oturdu. İki tarafında tekliflerini sunduğu toplantıda anlaşma sağlandı.

YÜZDE 11,5 ZAM

İşveren daha önce teklif ettiği %4,5'luk artışı %5'e çıkardı. Lastik-İş Sendikası ise %12'lik artış talebini %10'a çekti. Uzun süren pazarlıklar sonucunda anlaşma sağlandı. 4 bin lastik işçisini ilgilendiren toplantıdan %11,5'lik zam kararı çıktı. Emeklilik payı ise %3 olarak belirlendi.


LASTİK-İŞ'TE İŞÇİNİN DEDİĞİ OLDU

Pirelli, Good Year ve Brisa’da çalışan 4 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri grev kararının asılmasına saatler kala masada bitti. İşveren bir yıl için yüzde 11,5 zam vermeyi kabul etti. 10 Ocak tarihinde başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde Lastik-İş Sendikası ile işveren arasında anlaşmazlık sonrasında grev bekleniyordu. Yapılan son görüşmede taraflar arasında anlaşmaya varıldı. İşçiler adına Lastik-İş Sendikası ile Pirelli, Good Year ve Brisa işvereni arasında 10 Ocak`tan bu yana süren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tamamlandı. İşçilerin haklarından kesinlikle taviz vermeyeceklerini belirten sendika son görüşmede masadan kalkmış ve greve gitme kararı almıştı. İşveren ise geri adım atmış ve sendikayı bir kez daha görüşmeye çağırmıştı.

ÖNCE GERİLDİLER
Geçen haftaki görüşmede de uzlaşma sağlanamayınca sendika yöneticileri bugün fabrikalara grev yazısı asma kararı almıştı. İşçinin restini gören işveren grev öncesinde son bir adım daha attı ve sendikayla sıkı bir pazarlığa oturdu. Derbent Uygulama Oteli`nde saatler süren görüşmede zaman zaman sinirler gerildi ancak görüşmeler işçi lehinde sonuçlandı.

YÜZDE 14,5 ZAM
Sendika ‘eşit işe, eşit ücret, ilk 6 ayda ücretlere yüzde 14, sonraki 6 aylarda enflasyon oranında zam istemişti. İşveren ise önce yüzde 3,4, sonra da yüzde 4,5 zam vermişti. Sendika ise yüze 12`ye düşmüştü. Taraflar yıllık yüzde 11,5 ve bireysel emeklilikte yüzde 3 olmak üzere toplamda yüzde 14,5 zamda anlaştı.

GÜCÜMÜZÜ GÖSTERDİK
Goodyear fabrikası önünde toplanan yüzlerce işçi konfetilerle Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karaca açıklama yaptı. Karaca “Karşılıklı görüşmeler yapılmıştır. Lastik-İş Sendikası’nın 63 yıllık sendikadır. Değişim yaşamadan bu zamana geldik. Burada ki topluluk sendikanın gücünü gösteriyor. İşçilerin gücüyle herkes karşılaşmıştır. Türkiye’de önemli olan yapılan toplu sözleşmeler farklılığıyla ortaya çıkar. Lastik-İş Sendikasının sözleşmesi herkese öncülük yapmaktadır. Herkesin beklediği sözleşmelerden bir tanesini yapıyoruz. Dünya genelinde eşit işe eşit ücreti taşıyan tek sendika sizsiniz. Kıskançlıkla sürdüreceğimiz bizim için çok önemli bir noktadır. Sizinle birlikte bizlere her dönem gelen bu teklifin altında ezilmeyeceğiz.

AMACIMIZA ULAŞTIK
Toplu sözleşme de bir ilk yaşandı. 15 yıl önce özel sağlık sigortası yapılmıştır. Bugün ülkemizde tartışılıyor. Özel emeklilik sisteminin içerisine sendika olarak girdik, başlatıldı. Türkiye genelinde sendikalı sendikasız ücret bazında küçülmeler varken, bugün yerini koruyarak üzerine zam talep eden tek sendikayız. Burada birlikteliği korumalıyız. Bizleri birbirimize düşman haline getirebilirler buna dikkat etmeliyiz. Kölelik yasasını toplu sözleşmeye sokmayan tek sendika bizleriz. Tabanından onay alan tek sendika bizleriz. Yüzde 11.5 zam kabul edilmiştir. Özel emeklilik sigortası yüzde 3 zam onaylanmıştır. Sosyal haklarda yüzde 11 artış olmuştur. Geçici işçilerin kadroya alınması kabul edilmiştir. Ücretlerine yüzde 20 zam yapılmıştır.

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr