HABERLER
İşçi İstediğini Aldı

17.04.2012Sendikamızın örgütlü olduğu Goodyear, Brisa ve Pirelli toplu iş sözleşmesi görüşmeleri 17 Nisan 2012 tarihinde anlaşmayla sonuçlandı. Bağıtlanan toplu iş sözleşmesiyle üyelerimizin satın alma gücü korunarak yeni haklar elde edildi. İşe giriş ücreti başta olmak üzere kazanılmış haklarımızın korunduğu toplu sözleşmede 4857 Sayılı İş Yasasının esneklik hükümlerine yer verilmedi. Üyelerimizin özel emeklilik sistemine işverenin %3 katkısıyla girmesi sağlandı. Toplu sözleşmede ayrıca geçici işçilerinde sendika üyesi olarak ücret zammı elde etmesi hükümü getirildi.Bağıtlanan toplu iş sözleşmesiyle ilgili olarak 17.04.2012 tarihinde Demokrat Kocaeli Gazetesi'nde çıkan haber aşağıdadır.


LASTİK İŞÇİSİNE %11,5 ZAM

Sendika ile Pirelli, Brisa ve Goodyear işverenleri arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri bitti. Bireysel emekliliği sözleşmeye koyan sendika, eşit işe eşit ücreti koruyarak toplam yüzde 14.5 zam aldı. LASTİK-İş Sendikası ile Pirelli, Goodyear ve Brisa işverenleri arasında 10 Ocak’ta başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, grev kararının asılmasına saatler kala anlaşma sağlandı. Dün Derbent Uygulama Oteli’nde 4 saat süren görüşmelerde işçilere yıllık yüzde 11,5 zam yapılırken, bireysel emeklilik ilk kez sözleşmeye girdi. İşverenin olmazsa olmaz dediği işe giriş ücretinde ise geri adım atılmadı. Görüşmelerin ardından saat 16.00’da vardiyalardan çıkan işçilerle sözleşmenin detaylarını paylaşan Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah Karacan, ilk kez grev kararı asılmadan sözleşme bitirdiklerini belirtti.
 

UYARI İŞE YARADI
 
Sözleşmenin bitmesinde sendikanın 10 gün içinde greve çıkacağı açıklaması etkili oldu. Normal 60 günlük yasal süreç ve arabulucu sürecinde anlaşmaya varmayan taraflar, sendikanın grev uygulamasına 10 gün içinde geçeceğini açıklaması ile işveren tarafından yeniden masaya oturdu. İşverenlerin yeterli stokları yapmaması ve fabrikanın bakım duruşlarını haziran ve temmuz ayına almasına bir de ani grev kararı eklenince, büyük kayıplar yaşayacaklarını düşünerek sendika ile masaya oturdu ve sendikanın en önemli taleplerini kabul etti.
 
Görüşmede işçi ücretlerine yıllık yüzde 11,5 zam yapılmasına karar verildi. Bireysel emekliliğin yüzde 3 olarak sözleşmeye yansımasına karar verilirken, ilk kez bir sendika bireysel emekliliği sözleşmeye koydu. İşverenin sözleşmenin başından itibaren işe giriş ücretini istemesi nedeni ile anlaşma grev aşamasına kadar geldi. Sendikanın geri adım atmayacağını hatta yüzde 20 oranında zam verilse dahi eşit işe eşit ücretten vazgeçmeyeceklerini açıklamasıyla işveren geri adım attı. Ücretlere yapılan yüzde 11,5 zam ve yüzde 3’lük bireysel emeklilik ücreti ile işçilerin ücretlerine toplam yüzde 14,5 zam yapıldı.

İŞÇİLER ÇOK MUTLU

Abdullah Karacan toplantıdan sonra sözleşme görüşmelerinin sonucunu aktarmak üzere Goodyear önündeki işçilerle bir araya geldi. Burada işçilere hitaben bir konuşma yapan Karacan, "Üyelerimizin hepsi özel sigortayla girdi. Haklarını koruyan tek sendikayız. Biz işçimizin yemeğinden suyuna kadar çalışma koşullarından haklarına kadar herşeyini koruyoruz. Bu sözleşmeye kölelik yasasını koymadık. Biz tabanına sözleşme soran tek sendikayız. Eşit işe eşit ücreti koruyoruz. Gelecek nesiller için çok önemli olan bireysel emeklilik artık sözleşmemizde. Geçici işçileri de sendikalı yapıp ücretlerini %20 arttıracağız. Bunu da sözleşmeye koyduk" dedikten sonra "bu sözleşmeyi kabul ediyormusunuz" diye sordu. İşçiler de hep birlikte "evet" dedi.
     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr