HABERLER
Düşünüp, hedeflemek bile güzel

24.04.2012Özgür Kocaeli Gazetesi Köşe Yazarı Nahit Çiğit’in 24.04.2012 tarihinde sendikamız ile ilgili yazdığı köşe yazısı aşağıdadır.

DÜŞÜNÜP, HEDEFLEMEK BİLE GÜZEL

Nahit Çiğit

Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah Karacan, geçen hafta sonu toplu sözleşme pazarlığı sürecini takip eden yerel basın muhabirlerini İstanbul'da akşam yemeğinde ağırlamış. Karacan, Lastik-İş Sendikasının gelişip, büyüme sürecini anlattıktan sonra, yeni hedeflerini de şu sözlerle açıklamış: “Okul, otel, hastane yapacağız.”
Lastik-İş, üyeleri adına toplu sözleşme masasında ülkemizdeki hiçbir sendikanın düşünemediği, gündeme getiremediği hakları aldı. Diğer yandan da üyeleri ve aileleri için sosyal tesisler yapıyor. Bundan sonraki hedef de, hastane, okul ve otel yapmak. Özellikle hastane ve okul çok önemli hedefler. Dünyada bunun örnekleri var. Sendikalar, üyelerinden aldıkları aidatları lüks yaşam içinde harcamak yerine, yine üyelerine ve ailelerine yönelik hizmetlerde kullanıyorlar.
Lastik-İş şimdi bu yolda ilerliyor. En azından Genel Başkanının ağzından hedefler koyuyor. Düşünün ki, lastik işçilerinin bir özel hastanesi olmuş. Yine düşünün ki, lastik işçilerinin çocuklarına en iyi eğitimi verecek bir özel okul kurulmuş. Ayda 2-3 bin TL fazla maaş almaktan çok daha faydalı değil mi?..
Şimdilik uzak hayal gibi görünse de, Karacan bunları kafasına koyduysa yapar diye düşünüyorum. Lastik-İş Sendikası hastane, okul ve otel de yaparsa, Türkiye'deki diğer sendikalar ve sendika ağaları çok zor durumda kalacaktır. Diğer sendikaların üyeleri, “Bakın Lastik-İş yaptı, siz niye yapmıyorsunuz?” diye sendikalarının yöneticilerini sıkıştıracaktır.
Burdur modelini aynen alıp, uygulamalı
Üniversite sınav sonuçları açıklandı. İlk aşamada sadece ilk 10 ve son üç il açıklandı, tam liste açıklandığında Kocaeli'nin sıralaması belli olacak. Ama ilimizin bu yıl da ciddi başarı gösteremediği şimdiden belli.
İlimizde eğitim her geçen yıl biraz daha “Para ile alınıp satılan” bir meta hâline geliyor. Sürekli yeni özel okullar, dersaneler açılıyor. Bizim ilimizde aileler eğitim adına büyük paralar harcıyor. Ama sonuç hep hüsran.
Şimdi yetkililer kötü sonuçlara çeşitli gerekçeler gösterecek. Gebze bölgesinin il ortalamasını düşürdüğünü, ilimizdeki öğrencilerin büyük bölümünün meslek liselerinden geldiğini söyleyecekler. Yıllardır gerçeği kabul edemedik: Bu kent, eğitimde pek çok şeyi yanlış yapıyor. Bu nedenle de büyük sınavlarda öğrenciler dökülüyor.
Oysa önümüzde bir Burdur örneği var. Burdur küçücük bir vilayet. Son yıllarda Burdur bütün sınavlarda Türkiye birincisi oluyor. Bu yıl açıklanan YGS sonuçlarına göre de, 6 farklı alanın tamamında Burdur ili ilk 10 içinde yer almış. Üç alanda Burdurlu öğrenciler Türkiye birincisi. Üç alanda Türkiye ikincisi. Yine son yıllarda bu tür sınavlarda Yalova çok başarılı. Hep ilk 10 il içinde yer alıyor. Karabük, Kilis, Kırşehir, Eskişehir de hep başarılı. Belli ki bizim ilimizde bazı şeyler yanlış yapılırken, bu illerde doğru yapılıyor.
Başarıyı yakalamak için, başarılı olanları örnek almak gerekir. Kocaeli hep sonlarda. Bir yanlış var. Gidelim, bakalım; Burdur'da, Yalova'da neler yapılıyor. Bu küçücük iki il, böylesi büyük başarıyı hangi yöntemle yakalıyor. Getirelim, ilimizde de bu yöntemleri uygulayalım. Şimdiden başlarsak, belki beş yıl sonra bir miktar başarıya ulaşabiliriz. Aksi hâlde bu gidişle, Kocaeli'de orta öğretimi tamamlayan öğrenciler, üniversite kapılarında yığılıp, kalacaklar.
Bu akşamki maçın farklı heyecanı olacak
Futbolseverler, çok heyecanlı günler yaşıyorlar. Geçen hafta sonu Trabzon-Beşiktaş, Barcelona-Real Madrid, Galatasaray-Fenerbahçe maçları, futbolseverleri televizyon başına adeta hapsetti.
Şimdi hafta içinde Şampiyonlar Ligi'nin yarı final rövanş maçları oynanıyor. Bu akşam Barcelona-Chelsea maçı var. Yarın akşam Real Madrid-Bayern Münih karşı karşıya gelecekler.
İngiltere'deki ilk maçı Chelsea 1-0 kazanmıştı. Bu akşam Bercolana'daki maç çok gergin geçecek. UEFA, bu çok zor maça Türk hakemlerini görevlendirdi. Avrupa hakemliğinin yükselen yıldızı Cüneyt Çakır, bu akşam bütün dünyanın izleyeceği Barcelona-Chelsea maçını yönetecek. Yardımcılıklarını Bahattin Duran ve Tarık Ongun yapacak. Fırat Aydınus 4 ncü hakem, Bülent Yıldırım ve Hüseyin Göçek ilave yardımcı hakemler olarak Nou Camp'a çıkacaklar.
Bu akşam 21.45'de başlayacak Barcelona-Chelsea maçı, Star-TV'den canlı yayınlanacak. Elbette maç önemli, takımlar çok büyük. Ama Türk futbolseverleri için, bu maçı izlemenin başka bir anlamı da olacak. İki takımın başarısından çok, maçı yönetecek hakemlerin başarısını isteyeceğiz. Cüneyt Çakır bu maçtan da yüz akıyla çıkarsa, önümüzdeki yaz Avrupa Şampiyonası finallerinde de çok önemli maçlar yönetecek demektir. Yine bu maçta ve Euro-2012 de göstereceği performansla aday listede yer aldığı Brezilya-2014 Dünya Kupası için ana listeye girebilir.

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr