HABERLER
Karacan, ''Okul, Otel ve Hastane Yapacağız''

22.04.2012Özgür Kocaeli Gazetesinde 24.04.2012 tarihinde Çetin Gürol imzasılı sendikamız hakkında çıkan yazı aşağıdadır.

KARACAN, "OKUL, OTEL VE HASTANE YAPACAĞIZ"

Bir süre önce lastik iş kolunda başarılı bir toplu iş sözleşmesine imza atan Lastik İş Sendikasının İzmitli Genel Başkanı Abdullah Karacan, Lastik İş Sendikasını çok önemli bir seviyeye taşıdıklarını, hedeflerinin okul, otel ve hastane yapmak olduğunu söyledi.

BİNALAR KENDİMİZİN

Lastik İş Genel Başkanı Abdullah Karacan, lastik sektörünü yakından ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerini yakından takip eden gazetecileri önceki akşam İstanbul’da ağırladı. Lastik İş Genel Merkezinde değerlendirmelerde bulunan Karacan, işçinin isteği dışında kesinlikle hiçbir karara imza atmayacağını ifade etti. Karacan, “Bizler göreve geldiğimizde kayyuma giden bir sendika vardı. Ama şimdi her şube binası ve genel merkez binası kendisine ait, sosyal tesisleri bitmek üzere olan bir sendika var” dedi.

DELİ CESARETİ

Genel Başkan Karacan, “Amatör bir anlayışla yola çıktık. Deli cesaretiyle elimizi taşın altına koyduk. İşçi arkadaşlarımız da bizim arkamızda durdu ve sendikamız bu noktaya geldi. 63 yıllık bir sendikanın bir son 53 yılına bakın, bir de son 10 yılına bakın. Birileri söylemde kalırken, biz icraat yapıyoruz. En keskin söylemlerde bulunanlar mikrofon sendikacılığından öteye gidemiyor, bizim gibi icraat yapamıyorsa, başarısız oluyorlar” diye konuştu.

Lastik işkolunda toplu sözleşme pazarlığı öncesinde tüm üyelere anket formları dağıttıklarını, ne istediklerini sorduklarını belirten Karacan, “Biz işçimize sormadan bir çalışma yapmayız. Benim de kafamda özel emeklilik konusu vardı. Hangi sendikanın sözleşmesinde böyle bir madde vardır? Eşit işe eşit ücret felsefemizin yanında bu sözleşmede yeni bir madde olarak eklettik. Mevcutlardan geri verenlere karşı bizler her toplu sözleşmede üstüne koyduk” dedi. Karacan şöyle devam etti:

HAYALLERİMİZ VAR

“-Hangi sendika, toplu sözleşme görüşmelerine şube başkanlarını, temsilcilerini götürüyor. Diğer sendikaların şube başkanları, toplu sözleşmenin imzalandığını televizyondan öğrenir. Bizde ise arkadaşlarımız çalışmanın tam ortasında olur ve kararı yine işçiye sorarak alırız. Bizim sendika aidatımız işçiden kesilmez. Biz aidatı işverenden alırız. Biz işçimizin emeğine ne kadar fazla katarız diye düşünürüz. Fabrikalarımızda özel havlularımızdan şampuanına kadar, yemeğinde İskender kebabına kadar her şey vardır. Doymadı mı, doyana kadar yeme hakkı vardır. Bizim hayallerimiz var ve bir bir gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Sosyal tesis projemiz tamamlandıktan sonra okul projemiz var, otel projemiz var, hastane projemiz var. Benim evimde bir oylama olsa eşim ve 4 kızım benim sendikacılığı bırakmam yönünde oy kullanırlar. Ancak bizim hayallerimizi gerçekleştirmek için kararlılığımız var ve buna ailem de saygı duyuyor.”

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr