HABERLER
Karacan'dan Önemli Öneri

22.05.2012Genel Başkanımız Abdullah Karacan ile ilgili Erkan Nigiz imzalı köşe yazısı.

KARACAN'DAN ÖNEMLİ ÖNERİ

Demokrat Kocaeli Gazetesi/22 Mayıs 2012

Erkan NİGİZ

Sendikalar; çalışanların, çalışma yaşamına ilişkin sorunlarını çözmek, ortak çıkarlarını ve haklarını korumak ve geliştirmek için kurdukları meslek örgütleridir.
 
Bu tanımdan da anlaşılacağı gibi sendikaların görevleri arasında çalışan kesime iş güvencesi sağlamak, bunun yanında da çalışanların eğitimine, sosyal ve kültürel gelişimine katkıda bulunmak da vardır.
 
Ancak bize özgü sendikacılık, sorumluluk ve görev alanına giren bu konularla pek ilgilenmez. Önemli olan toplu sözleşmelerde en fazla zammı istemek ve de bu isteğe paralel bir rakamı gerçekleştirmektir. İş güvencesine, çalışanın eğitimine, sosyal ve kültürel gelişimine katkıda bulunmayı dikkate alan da yoktur, özen gösterende. Hal böyle olduğu içinde çalışanlar bir sendikaları olduğunu, ancak toplu sözleşme dönemlerinde anımsarlar, bir de kendilerini işyerinin kapısında bulduklarında sendikanın şemsiyesinin altına girmeyi akıl ederler.
 
Anlattıklarımız, Lastik-İş Sendikası tarafından kentimizde gerçekleştirilen “5 yıldızlı sosyal tesis”in açılışından kaynaklanan düşüncelerin özetidir.
 
Lastik-İş’in temsil ettiği üyeleri için gerçekleştirdiği bu tesis, yarım asırdır “sanayi başkenti” ve de “sendikacılığın kalelerinden biri” olarak tanımlanan Kocaeli’de bir ilktir. Yıllarca bu ilde faaliyet gösteren, Lastik-İş’ten de geniş tabana sahip sendikaların bile gerçekleştirmek bir yana, düşünemedikleri bir olaydı.
 
Olaya bu yönüyle baktığımızda, Lastik-İş Sendikası’nı ve Genel Başkanı Abdullah Karacan’ı ne kadar övsek ve kutlasam azdır.
 
Bu kutlama faslıyla bir görevi yerine getirdikten sonra, şimdi de asıl anlatmak istediğimiz konuya gelelim.
 
Dünkü gazetemizin manşetinde de okudunuz; Lastik-İş Genel Başkanı Karacan, sosyal tesislerin açılış töreninde yaptığı konuşmada önemli bur duyuru da bulundu.
 
Karacan, “Yer göstersinler, tüm çalışanların yararlanacağı bir işçi hastanesi yapalım” diyor. Üstelik de bu hastanenin, “Meslek Hastalıkları Hastanesi” olacağını sözlerine ekliyor. Bu öneriyi yaptıktan sonra da Vali Ercan Topaca ile Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’ndan yardım ve destek istiyor.
 
Başkan Karacan’ın bu önerisi çok önemli.
 
Çünkü son yıllarda sağlık alanında çağ atlayan Kocaeli’de, sağlık zincirinin eksik kalan bir halkasını tamamlamak istiyor Karacan.
 
Kocaeli’de çalışanların sağlığı açısından iki konunun eksikliğini yaşadık yıllarca.
 
Biri “Yanık Tedavi Ünitesi”, diğeri ise “Meslek Hastalıkları Hastanesi”…
 
Artık bir “Yanık Tedavi Ünitesi”ne sahibiz; “Meslek Hastalıkları Hastanesi” konusunda ise Karacan’ın attığı adım var.
 
Bu öneriyi önemsediğimiz için yazı konusu yaptık.
 
Dileriz ki başta Vali Topaca ve Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu olmak üzere bu ilin sorumluluğunu taşıyanlar da Karacan’ı önemserler.
 
Çünkü Kocaeli’nin, bir “Meslek Hastalıkları Hastanesi”ne gereksinmesi var…
 
 
     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr