HABERLER
Lastik-İş Sosyal Tesisleri

27.05.2012Lastik-İş Kocaeli Tesisleriyle İlgili Basında Çıkan İsmet Çiğit İmzalı Köşeyazısı...

Lastik-İş Sosyal Tesisleri

İsmet ÇİĞİT/Özgür Kocaeli/27.05.2012


Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah Karacan fikri ortaya attığı günden beri, bu projeyi heyecanla desteklemiştim.  Kocaeli'de ilk kez, bir işçi sendikası üyeleri için bir sosyal tesis yapacaktı.
 
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da bu çok iyi niyetli girişim ve süper proje için babalık yaptı. Zaten pek fazla kullanılmayan, boş duran Eski Gölcük Yolu kenarındaki eski Vinsan Şantiyesi alanının bir bölümünü 8 yıllık süre için Lastik-İş Sendikasına tahsis etti.
 
Lastik-İş Sendikası'nın tesis alanı Emex Otel ile Büyükşehir Belediyesi'ne ait spor tesislerinin arasında kalıyor. Açılış günü törene gitmek istemiş, çok şiddetli yağış nedeniyle, geri dönmek zorunda kalmıştım. Önceki gün AKP il yönetiminin öğlen yemeği daveti nedeniyle tesislere gittim. Beklediğimden çok daha mükemmel, İzmit için çok önemli bir kazanım niteliği taşıyan tesisle karşılaştım.
 
Bütün okurlarıma, aileleri ile birlikte Lastik-İş Sosyal tesislerine gitmelerini tavsiye ederim. Öncelikle belirteyim, önemli bir eksik var. Böyle bir tesiste alkollü içki servisi bulunmuyor. Ama dönem bu dönem.. Lastik-İş yöneticileri, bu konuda ısrarcı olamazlardı. Büyükşehir Belediyesi'nin de kendisini inkar edip, “Çocuklar siz isterseniz burada alkollü içki de verebilirsiniz” demesini kimse bekleyemezdi.
 
Tesis çok geniş bir alana yayılmış durumda. Zaten “Kıyı kenar çizgisi” sorunu olduğu için, yüksek ve yeni bina yapılması mümkün değildi. Vinsan Şantiyesi döneminde kalan tek katlı büyük yapılar güçlendirilmiş, yeniden dekore edilmiş. Üzerlerinde teras yapılmış. Üç tane büyük kapalı mekan var. Aynı anda, her biri 1000'er kişilik 3 büyük düğün ya da cemiyet yapılabiliyor. Bir de tesisin tamamını kaplayan, pırıl pırıl yeşil çimenlerle kaplı, denize sıfır açık alan bulunuyor. Tesisin tamamında, bir gecede 6-7 bin konuklu bir cemiyet düzenlemek mümkün. Zaten, 14 Temmuz günü akşamı, Başkan Karaosmanoğlu'nun oğlunun düğününde böyle bir kalabalık da test edilmiş olacak.
 
AKP'nin daveti nedeniyle gittiğimiz tesiste, Çağdaş Kocaeli Genel Yayın Müdürü, değerli ağabey Sadun Çetin ile birlikteydik. Biz tesisi gezerken, tesadüfen bir toplantı için orada bulunan Lastik-İş Genel Başkanı Sayın Karacan da yanımıza geldi. Böyle bir tesisi İzmit'e, daha önemlisi Lastik-İş üyelerine kazandırmanın haklı gururunu yaşıyor. Karacan, “Bu tesiste tavuk menülü, yemekli bir düğünü isteyenler kişi başına 18 TL'ye yapabilecekler. Et menülü yemekli düğünün kişi başına ücreti de 25 TL seviyesinde olacak. Kar amacımız yok. Tesis kendisini kurtarsın bizim için yeterli. En iyi ustalar, en iyi malzeme ile çalışıyoruz. Bu ayarda,  bu kalitede bir tesis için fiyatlarımız benzerlerinin yarısı düzeyinde olacak. Üstelik Lastik-İş üyelerine bu fiyatlar üzerinden de yüzde 20 indirim uygulanacak” dedi.
 
Öğlen yemeğine geçtik. Terastayız. Önümüz deniz. Denizin arkası İzmit.. Hele gece ışıklar yanınca, İzmit'in ışıkları Körfez'in üzerine düşünce o manzaranın eminim tadına doyulmaz. O manzaraya, fiyat da biçilemez.
 
Önümüze menü geldi. Salatalar 3-5 TL. Günün çorbası 3.80 TL yazıyor. Mezeler, ara sıcaklar var.  Et yemekleri, (pirzola, bonfile, fajita, fesleğen soslu bonfile) 18 TL. Yanında pirinç pilavı, elma dilim patates, sebze garnitür. Izgara köfte 11,  karışık ızgara 19, çoban kavurma 15 TL.  Tavuk yemekleri 10-11 TL. Makarna çeşitleri 8-11 TL, mantı 10 TL.
 
Tesis daha çok yeni olduğundan sanırım, servis çok hızlı değildi. Ama makul sürede yemeklerimiz geldi ve gerçekten lezzetli, kaliteliydi.
 
Hafta içi her gün, sabah saatlerinde kişi başına 15 TL'ye çok zengin kahvaltı var. Cumartesi-Pazar günleri açık büfe çok daha zengin kahvaltı hazırlanıyormuş.  Öyle bir tesiste içkisiz akşam yemeği yemem diyorsanız, hiç değilse sabah kahvaltısına gidin. İzmit böyle bir tesis kazandığı için çok sevineceksiniz.
 
Önümüzdeki yaz mevsimi için ailenizden birinin, ya da bir yakınınızın cemiyeti düğün, nişan, sünnet türü bir organizasyonu varsa, mutlaka gidip Lastik-İş tesislerinden fiyat alın, fikir alın. Size uyan tarihte tesis boşsa, cemiyetiniz için en uygun mekanın burası olacağını göreceksiniz. Tesiste yaklaşık 70 kişi çalışıyormuş. Her taraf pırıl pırıl. Bizim yemeğe gittiğimiz gün, rüzgar vardı, deniz dalgalıydı. Eminim rüzgarsız, denizin sakin olduğu günlerde daha da güzel olacaktır.
 
Yanımızdaki Büyükşehir Belediyesi yetkilisi arkadaşlara sordum. “Yazın buralarda sivrisinek sorunu olur. Gerekli önlemleri aldınız mı?” Geçtiğimiz yıllarda bir-iki kez Emex Otel'in
 
(o zamanlar Yükseliş Otel'di) bahçesinde düğünlere gitmiş, sonra bir hafta sivrisinek sokuklarını kaşımaktan iş yapamaz hale gelmiştim. Bütün sahilin zamanında ilaçlandığını, sinek sorunu olmayacağını söylediler.
 
Tesisin önünde, deniz kenarında bir yandan Büyükşehir Belediyesi'nin Bisiklet Yolu Projesi devam ediyor. Hatta şimdi bile, eğer kendinize güveniyorsanız ve zamanınız bolsa, Lastik-İş tesislerine İzmit'ten yürüyerek de gidebilirsiniz. Çok değil, 2-3 yıl içinde bu tesisin önünde çok güzel bir plajın oluşacağına ve insanların Lastik-İş sosyal tesisi önünden denize de girebileceklerine inanıyorum.
 
Öncelikle Lastik-İş Sendikası üyelerinin ve elbette bütün İzmit halkının bu güzel tesisi sahiplenmesi lazım. Fırsat bulduğunuzda, ama kahvaltı, ama öğlen, ama akşam yemeği için mutlaka gidin. İsterseniz ailenizle, isterseniz dostlarınızla gidin. Güzel bir mekanda kaliteli yemek yiyeceğinize ve çok uygun hesap ödeyeceğinize ben kefilim.
 
İzmit'in ve lastik işçilerinin bu tesisi yaşatması lazım. Bu tesisi yaratan Karacan ile, bu tesisin önünü açan Karaosmanoğlu'nu da bir kez daha kutlamak isterim.
 
     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr