HABERLER
Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan: Bu Muhteşem Tesis Kocaeli Halkının!

04.06.2012Lastik-İş Kocaeli Sosyal Tesisleri ile ilgili basında çıkan haberler...

LASTİK-İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI ABDULLAH KARACAN BU MUHTEŞEM TESİS KOCAELİ HALKININ

Özgür Kocaeli/İLKER AKŞİT/04.06.2012

Hafta Başı Röportajları’na konuk olan Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan, yeni sosyal tesislerine herkesi davet etti, “Bu tesis sadece lastik işçilerinin değil, aynı zamanda Kocaeli halkının” dedi.
BÖYLE BİR SOSYAL TESİSİNİZ OLMASI İÇİN ÇOK UĞRAŞTINIZ VE SONUNDA BAŞARDINIZ. EN BÜYÜK HAYALİNİZ BU SOSYAL TESİSLER MİYDİ?
Evet, hep hayal ettik. Ama birkaç yıllık bir hayal değil bu! Böyle bir sosyal tesisi temsilciyken bile hayal ediyordum. İlk aday olduğumda, 50 yıllık bir sendikanın üyeleri için sosyal imkan sağlayan bir alanı yok demiştim. O günlerde kayyuma devredilecek bir sendikaydı Lastik-İş. Ben de adaylık konuşmamda, sosyal tesis yapacağım diyordum. Etrafımdakiler, Ankara ile yazışma yapmak için pul parası alacak paramız yok derken, benim sosyal tesisten bahsetmem birilerini çok şaşırttı. Amiyane tabirle bu adam ne diyor diyenler vardı. Bugün İstanbul’da 7 katlı merkez binamız var. Bölgemizdeki bütün şube binalarımız bizim. Son olarak Sakarya’daki binamızı bitirdik. Şimdi 15 dönümlük bir sosyal tesisimiz var. Bundan sonra okul yapacağız, hastane ve otel açacağız diyoruz. Buna inanmayan var mı şimdi? Bundan sonra yeni hayallerimiz var, daha büyük hayaller…
LASTİK-İŞ SOSYAL TESİSLERİNDEN BİZE BİRAZ BAHSEDER MİSİNİZ?
Kocaeli halkının ve lastik işçisinin sosyal tesisi olacak burası. Herkesin hayran kalacağı, memnun kalacağı bir yer inşa ettik. Çok iddialıyız. 700, 500, 360’ar kişilik üç eğitim, toplantı ve kapalı düğün salonu var. Tesis; 400 kişilik nikah salonu, bir restoran, iki kafe, 3000 kişiye kadar kır düğünü yapılabilecek 4 adet alana sahip. 400 kişilik, muhteşem manzarası olan bir teras kafemiz mevcut. Kahvaltı ve yemek organizasyonları yapılabilecek burada. Cumartesi ve Pazar günleri açık büfe kahvaltımız var.
SİZİNLE BİRLİKTE GEZDİK, GERÇEKTEN GÜZEL BİR TESİS OLMUŞ. HATTA BEN BU KADAR KALİTELİ BİR TESİS BEKLEMİYORDUM.
Her şeyin en iyisini düşündük. Örnek veriyorum, buradaki sandalyeyi bile en güzelinden, en kalitelisinden aldık. Niye? Benim işçi kardeşim en kaliteli sandalyede otursun diye. Buradaki sosyal tesisler lastik içsinin evidir.
FİYATLAR UYGUN OLACAK MI?
Emsal verecek olursak, kentin en güzel, en iddialı restoranlarıyla, düğün salonlarıyla aynı servisi, aynı sunumu, aynı kaliteyi sunacağız. Bunun karşılığında çok daha düşük ücretler talep edeceğiz. Bu restoranda yemek yemeye gelen bir aile, burada ne kadar hesap ödeyeceğim korkusu yaşamayacak. Gönül rahatlığıyla boğazına dizilmeden yemeğini yiyecek.
SİYASETE GİRECEK Mİ?
BİR YIL ÖNCE YAPTIĞIMIZ RÖPORTAJDA YORGUNUM DİYORDUNUZ. ŞİMDİ KENDİNİZİ NASIL HİSSEDİYORSUNUZ?
Yorgun değilim diyemem. Ben işimi seviyorum. Ancak bu sosyal tesis işi de beni biraz yordu. Günlerden beri hep buradayım. Bu koşturmanın ve hengamenin şu anda sıkıntısını görmüyorum ama ilerleyen zamanlarda göreceğimi düşünüyorum.
GÖREVE DEVAM MI?
11 yıldır Genel Başkan olarak arkadaşlarıma hizmet ediyorum. Devam edecek miyim? Bunun kararımı arkadaşlarım verecek. Benim için olmazsa olmaz değil. Genel Başkanlık görevini bir gün bırakırsam çok da kafama takmam. Geçen dönem de bırakırım demiştim. Arkadaşlarım izin vermedi. Ben üyelerim için okul, hastane ve otel yapma hayallerim var. Ege’de, Akdeniz’de işçi kardeşlerimizin bir oteli olmalı. Arkadaşlarım bana enerji verirse, göreve devam ederim.
ABDULLAH KARACAN, BİR GÜN SİYASETE GİRER Mİ?
Hayır, düşünmedim. Düşünmek de istemiyorum. Bir görev üstleneceksem, genel başkanlığa devam edip, işçi arkadaşlarıma, kardeşlerime hizmet etmeye devam ederim.
HERŞEYİ GÜLEREK SÖYLEMEM, LİGHT DEĞİLİM!
ABDULLAH KARACAN, KORKULAN, ÇEKİNİLEN BİR ADAM MI?
Light bir adam değilim. Çalıştığım arkadaşlarım disiplinli olduğumu bilir. Bunun dışında başka bir şey yok. Elbette çalışma arkadaşlarımla daha iyisini başarmak adına tartışabilirim. Bu da iş içindir. Daha fazlası, daha ötesi olmaz. Ben Genel Başkanım, işlerin düzgün olması, düzgün yürümesi için elimden geleni yaparım. Her şeyi de gülerek söylemem. Bir yerde tartışma olmuyorsa, hiç ses yükselmiyorsa orada işler doğru gidiyor diyemeyiz. Bir gün bir çalışma arkadaşıma sesimi yükseltmiş olabilirim. Ama sesimi yükselttiğim o adam en zor, en sıkıntılı anında bana ulaşabileceğini bilir. Bütün çalışma arkadaşlarımı çok severim, onlar da beni sever.
İŞÇİ SİZE KOLAYLIKLA ULAŞABİLİR Mİ?
Evet, ben hep çok kolay ulaşılan bir genel başkan oldum. Bana bir işçinin, üyenin ulaşması çok ama çok kolaydır. Telefonum her zaman açıktır. Evim İzmit’te… Ben neredeyse bütün işçi arkadaşlarımın, kardeşlerimin isimlerini biliyorum. Çoğu benim arkadaşlarımın, kentimizin çocuklarıdır.
ELEŞTİRİYE AÇIK MISINIZ?
Ben eleştiriye her zaman açık bir insanım. Ancak bizi eleştirenler, 63 yıllık sendikanın 53 yılında neler yapıldığına baksınlar. Bir de bizim zamanımızda yapılanlara baksınlar. Art niyetli olanlara, belirli bir bakış açısıyla kötü niyetle, belirli bir seviyenin altına inerek bize yaklaşanlara tek bir cümleyle yanıt veriyorum; it ürür, kervan yürür!
SÖZLEŞMEYLE İLGİLİ ÇOK ŞEY YAZILDI, ÇOK ŞEY KONUŞULDU. BU SOHBETİMİZDE SÖYLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİRŞEY VAR MI?
Maliyet düzeyimiz çok yüksek olmasına rağmen yüzlerde 11.5’larda bir zam aldık. Biz genel maliyetimizin üzerine bu rakamı aldık. Lastik sektöründe ortalama toplam maliyet 8 bin TL’yi buluyor. Yeni sözleşmede kazanılmış hiçbir hakkımızı da kaybetmedik. Yeni işe giriş ücreti noktasında tek koruyan biziz. Her toplu sözleşmede karşımıza çıkıyor bu madde. Ancak yine de koruyoruz. Bireysel Emeklilik Sistemi’ni de getirdik. Bu da üyelerimiz için büyük bir kazanım oldu.
LASTİK İŞÇİLERİNİN BİR BÖLÜMÜ, ÜCRETLERİNİ VE SOSYAL HAKLARINI, UZUN BİR SÜRE BÖYLE KORUYAMAYACAĞINI DÜŞÜNÜYOR, KORKUYOR. KORKMAKTA HAKLILAR MI?
Bu hem Türkiye’nin hem dünyanın ekonomisiyle ilgili bir şey. Küresel ekonomik kriz, Amerika’da konut kredileriyle başladı. Daha sonra Avrupa’ya yayıldı. Yunanistan, İspanya, Fransa ve Almanya’nın durumu ortada. Ben arkadaşlarıma gecikmeden bu sözleşmeyi bitirmeliyiz dedim.Yarın ne olacağı belli değil. Şimdi durum sıkıntılı, duruşlar var. Biz işçi arkadaşlarımızın, kardeşlerimizin hakkını bugüne kadar nasıl savunduysak, bundan sonra da savunmaya devam edeceğiz. Bundan kimsenin bir şüphesi olmasın.
-FABRİKALARDA ÜRETİM DÜŞÜŞÜ VAR MI?
Evet. Fabrikalarda imalat düşükleri başladı. Şu anda üretim düştü. İzin programlarıyla falan hallederek gidiyoruz. Sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada lastik sektörü sıkıntılı bir süreç var. Birçok ülkede fabrikalar kapanıyor, yer değiştiriyorlar. Sermaye artık maliyete göre kendini konumlandırıyor.
KISA VADEDE BİR TOPARLANMA BEKLİYOR MUSUNUZ? İŞÇİLERE TAVSİYELERİNİZ OLACAK MI?
Bir toparlanma bekliyorum. Ancak ne zaman olacağına ilişkin bir şey söylemek çok doğru olmaz. Küresel konjonktür çok hareketli, çok değişken. Ben hiçbir zaman klasik sendikal söylemi benimsemem. Bir tehlike gördüğüm anda arkadaşlarımı uyarırım. Ancak şu anda bir tehlike yok. İşçi arkadaşlarım ve kardeşlerim biliyor ki; bir şey olsa Abdullah Başkan bizi uyarır. Evet öyle yaparım. Bugünleri de atlatacağız.

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr