HABERLER
ILO'nun 2012 Yılı Dünya Konferansı Cenevre'de Toplandı

16.06.2012Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (UÇÖ) (International Labour Organisation-ILO) 2012 yılı yıllık konferansı Haziran ayının ilk yarısı içinde İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleştirildi. Konferansa ILO’ya üye ülkelerin işçi ve işveren örgütleriyle devlet temsilcileri katıldı. Türkiye’den de konferansta işçi ve memur sendikalarının yöneticileri, işveren temsilcileri ve Çalışma Bakanı Başkanlığında devlet temsilcileri yer aldılar.

Sendikamız LASTİK-İŞ, ILO konferansına Genel Başkanımız Abdullah Karacan’ın Başkanlığında bir heyetle katıldı. DİSK Genel Başkanı Erol Ekici ile birlikte 17 Haziran 2012 günü Cenevre’ye giden sendikamız heyeti temas ve çalışmalarını tamamlayarak, 20 Haziran 2012 tarihinde ülkemize geri döndü. Sendikamızın ILO temsilcileri grubunda Genel Başkanımız Abdullah Karacan ile birlikte Genel Sekreterimiz Alaaddin Sarı, Mali İşler Daire Başkanımız İhsan Malkoç ve Toplu Sözleşme ve Eğitim Dairesi Müdürü Üzeyir Ataman yer aldılar.

Konferans kapsamında yer alan çeşitli etkinliklere katılan ve görüşlerini dile getiren sendikamız heyeti Çalışma Bakanı Faruk Çelik ile TÜRK-İŞ ve TİSK Başkanlarının yaptığı konuşmaları da izledi. Konferansta ayrıca Genel Başkanımız Karacan Uluslar arası İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Sekreteri Sharan Burrow, ICEM Genel Sekreteri Manfred Warda ile özel görüşmelerde bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı. Görüşmelerde dünyada ve Türkiye’de işçiler ile sendikal hareketin karşı karşıya bulunduğu durum ele alınarak yeni kurulan ve kurulacak olan uluslararası sendikalar konusundaki gelişmeler değerlendirildi. Genel Başkanımız Abdullah Karacan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile de bir görüşme yaptı. Sendikamız ve DİSK heyeti ayrıca merkezi Cenevre’de olan ve sendikamızın üyesi bulunduğu ICEM’i de ziyaret ederek Genel Sekreter Warda ile ICEM Kimya ve Lastik işkolları sorumlusu Kemal Özkan’ın katıldığı bir toplantıyla temaslarını tamamladı.

Bilindiği gibi ILO dünya ülkelerinin çoğunluğunun üye olduğu, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin yer aldığı üçlü bir yapı olarak faaliyet gösteriyor. ILO’nun faaliyetleri Genel Kurul ve konferanslar yanında çeşitli komisyonlar aracılığıyla sürdürülüyor. Ancak 2012 yılı yıllık konferansında sendikal hak ihlallerini belirlemek amacıyla toplanan komisyonlar işveren gurubunun olumsuz tutumu ve çalışmalara katılmaması nedeniyle gerekli faaliyetlerini gerçekleştiremedi. Bu durum ILO tarihinde kurumun geleceğini ve işlevlerini tehlikeye atacak bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr