HABERLER
Karacan'a Önemli Görev

23.06.2012Genel Başkanımız Abdullah Karacan ile ilgili basında çıkan haberler.
Özgür Kocaeli/23.06.2012

Karacan'a Önemli Görev

Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan’a büyük onur ve önemli görev. Karacan, Danimarka’da yapılan genel kurulda, Küresel Sanayi İşçileri Sendikası Yönetim Kurulu’na seçildi.

Yurt dışı temaslarını sürdüren Karacan, Damirka’nın dışında İsviçre’de yapılan toplantılara da katıldı. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (UÇÖ) (International Labour Organisation-ILO) 2012 yılı yıllık konferansı, geçtiğimiz günlerde İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleştirildi. Konferansa ILO’ya üye ülkelerin işçi ve işveren örgütleriyle devlet temsilcileri katıldı. Türkiye’den de konferansta işçi ve memur sendikalarının yöneticileri, işveren temsilcileri ve Çalışma Bakanı başkanlığında devlet temsilcileri yer aldılar.

LASTİK-İŞ DE ORADA
LASTİK-İş, ILO konferansına LASTİK-İş Genel Başkan Abdullah Karacan’ın başkanlığında bir heyetle katıldı. DİSK Genel Başkanı Erol Ekici ile birlikte Cenevre’ye giden LASTİK-İŞ heyeti, temas ve çalışmalarını tamamlayarak, ülkeye geri döndü. Sendikanın ILO temsilcileri grubunda Genel Başkan Abdullah Karacan ile birlikte Genel Sekreter Alaaddin Sarı, Mali İşler Daire Başkanı İhsan Malkoç ve Toplu Sözleşme ve Eğitim Dairesi Müdürü Üzeyir Ataman da yer aldılar.

DURUM DEĞERLENDİRMESİ
Konferans kapsamında yer alan çeşitli etkinliklere katılan ve görüşlerini dile getiren LASTİK- İş heyeti, Çalışma Bakanı Faruk Çelik ile TÜRK-İŞ ve TİSK Başkanlarının yaptığı konuşmaları da izledi. Konferansta ayrıca Genel Başkan Karacan Uluslar arası İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Sekreteri Sharan Burrow, ICEM Genel Sekreteri Manfred Warda ile özel görüşmelerde bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı. Karacan’ın Çalışma Bakanı Faruk Çelik ile samimiyeti de dikkat çekti.

İSVİÇRE TEMASLARI
Görüşmelerde dünyada ve Türkiye’de işçiler ile sendikal hareketin karşı karşıya bulunduğu durum ele alınarak yeni kurulan ve kurulacak olan uluslararası sendikalar konusundaki gelişmeler değerlendirildi. Genel Başkan Abdullah Karacan, Bakan Faruk Çelik ile baş başa bir görüşme yaptı. DİSK heyeti, ayrıca merkezi Cenevre’de olan ve sendikanın üyesi bulunduğu ICEM’i de ziyaret ederek Genel Sekreter Warda ile ICEM Kimya ve Lastik işkolları sorumlusu Kemal Özkan’ın katıldığı bir toplantıyla temaslarını tamamladı.

ILO’NUN GELECEĞİ NE OLACAK?
Bilindiği gibi ILO dünya ülkelerinin çoğunluğunun üye olduğu, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin yer aldığı üçlü bir yapı olarak faaliyet gösteriyor. ILO’nun faaliyetleri Genel Kurul ve konferanslar yanında çeşitli komisyonlar aracılığıyla sürdürülüyor. Ancak 2012 yılı yıllık konferansında sendikal hak ihlallerini belirlemek amacıyla toplanan komisyonlar işveren gurubunun olumsuz tutumu ve çalışmalara katılmaması nedeniyle gerekli faaliyetlerini gerçekleştiremedi. Bu durum ILO tarihinde kurumun geleceğini ve işlevlerini tehlikeye atacak bir gelişme olarak değerlendiriliyor.


KÜRESEL ORGANİZASYONDA BİR İZMİTLİ- Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan, dünyadaki önemli organziasyonlardan biri olan Küresel Sanayti İşçileri Sendikası'nda Yönetim Kuruluna seçildi. Bu büyük ve küresel organizasyonun yönetim fotoğrafında artık bir İzmitli de vardı.BAKAN ÇELİK İLE BAŞ BAŞA- Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile baş başa görüntülendi.CENEVRE HATIRASI-Karacan ve beraberindekiler, Cenevre'de hatıra fotoğrafı çektirdi.
     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr