HABERLER
Yastayız

15.05.2014Manisa’nın Soma ilçesindeki Soma Holding’e ait Soma Kömür İşletmeleri A.Ş Kömür Ocağında 13 Mayıs 2014 tarihinde yangın çıktı. Madende çıkan trafo yangını sonucu elektrikler kesildi ve zehirli gazın galeriyi kaplamasının önlenemediği açıklandı. Ayrıca facianın vardiya değişimine denk gelmesi nedeniyle olması gerekenden iki katı daha fazla madencinin yeraltında olduğu açıklandı. Bir işçinin ifadesine göre bu sayı yaklaşık 800. Açıklanan kayıp sayısı her geçen saat artıyor. Öyle ki şimdiye kadar Türkiye’de meydana gelmiş en büyük maden ocağı kazası olan Kozlu faciasındaki 263 sayısını da geçerek can kaybı 280’lere dayandı ve bu sayının da artacağı öngörülüyor.

Bölgede devletin tüm kurmayları ve muhalefet partilerinin başkanları da çalışmaları yerinden izliyor. İlgili bakanlıklar ve kurumlar faciada ihmal olup olmadığını araştırmak için önce kurtarma çalışmalarının bitmesini bekliyor.

Türkiye’de yaşanan maden ocağı kazalarının ardı arkası kesilmiyor. Bir gün sonra da Zonguldak’ta kaçak bir maden ocağında yaşanan göçükte bir madenci hayatını kaybetti. TKİ(Türkiye Kömür İşletmeleri) bir ton kömürü 130-140 dolara mal ederken, Soma Kömür İşletmeleri bu maliyeti 23.80 dolara çektiğini belirtmişti. Ayrıca madende 15 yaşında işçi çalıştırıldığı iddia edildi. Daha fazla kar adına gerekli güvenlik ve sağlık tedbirlerinin alınmadığı ve denetimlerin yeterince sıkı olmadığı anlaşılıyor. Madenciler daha fazla çalışma baskısı ile tehlikeye daha fazla yaklaştırılıyorlar. Birçok madencinin yeterli sosyal güvencesi olmadığı bilinirken İş Sağlığı ve Güvenliği düzenlemelerinin yeterli bir şekilde uygulanmadığı da açık bir gerçek. Türkiye maden kazaları kategorisinde Avrupa birincisi ve dünya üçüncüsü durumundadır.

Madencilerin aileleri ise Soma’da yakınlarından iyi bir haber alabilmek için umutlarını sürdürüyor. Hastaneler önünde insanlar yakınları hakkında haber bekliyor.

Bu facia nedeniyle Türkiye’de 3 günlük milli yas ilan edildi ve bayraklar yarıya indi. Bütün programlar iptal edildi. Uluslar arası toplum taziye mesajları ile ülkemize bu facia için en derin saygılarını yolluyor.

     
Site içi arama:

Türkiye'den HaberlerAdres: Bulgurlu Mah. Üçpınarlar Cad. Enver Sok. No:1 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr