HABERLER
Ocak'ta En Az 125 İşçi Öldü

03.02.2015İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’ne göre, Ocak’ta en az 125 işçi yaşamını yitirdi. En fazla işçi ölümü Antalya ve İstanbul’da yaşandı. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) verilerine göre, Ocak 2015’te en az 125 işçi yaşamını yitirdi. Raporda, Ocak ayında yaşamını yitiren 125 emekçinin 115’i işçi, memur statüsünde çalışan ücretlilerden; altısı iftçilerden/küçük toprak sahiplerinden ve dördü esnaftan olmak üzere 10’u kendi hesabına çalışanlardan oluşuyor.
Kadın işçiler
Ocak ayında 5 kadın işçi yaşamını yitirdi. Mevsimlik tarım işçisi Kezban Alkan ve C.G.; gıda işçisi Ayşe Aslı Uğraş, tekstil işçisi Songül Uygur ve tercüman Takaya Kazumi.
Çocuk işçiler
Ocak ayında 3 çocuk işçi yaşamını yitirdi. Ocak ayında Siirt’te 15 yaşındaki çoban İbrahim Oturan hayvanları otlatırken kayalıklardan düştü, Antalya Gazipaşa’da mevsimlik tarım işçilerini taşıyan otobüsün 17 yaşındaki muavini Kubilayhan Altınışık da otobüsün devrilmesi sonucu yaşamını yitirdi. 
İş kollarına göre
İşçi ölümleri en çok inşaat, taşımacılık, tarım ve enerji işkollarında yaşandı. İnşaat, yol işkolunda 29 işçi; taşımacılık işkolunda 23 işçi; tarım, orman işkolunda 13 emekçi; enerji işkolunda 10 işçi; belediye, genel işler işkolunda 7 işçi; ticaret, büro, eğitim, sinema işkolunda 6 emekçi; madencilik işkolunda 5 işçi; metal işkolunda 5 emekçi; çalıştığı işkolunu belirlenemediği 5 işçi; tekstil, deri işkolunda 4 işçi; ağaç, kağıt işkolunda 4 işçi; savunma, güvenlik işkolunda 3 işçi; gıda, şeker işkolunda 2 işçi; petro-kimya, lastik işkolunda 2 işçi; iletişim işkolunda 2 işçi; basın, gazetecilik işkolunda 1 işçi; banka, finans, sigorta işkolunda 1 işçi; çimento, toprak, cam işkolunda 1 işçi; sağlık, sosyal hizmetler işkolunda 1 işçi; konaklama, eğlence işkolunda 1 işçi yaşamını yitirdi.
İllere göre Ölümlü İş Kazalarında Birincilik Antalya’da
İşçi ölümleri en çok Antalya, İstanbul, Kocaeli, Adana, Antep ve Konya’da yaşandı. 12’şer ölüm Antalya ve İstanbul’da , 9 ölüm Kocaeli’nde; 8 ölüm Adana’da; 6’şar ölüm Gaziantep ve Konya’da; 5’er ölüm Bursa, Kayseri ve Trabzon’da; 4 ölüm Mersin’de; 3’er ölüm Denizli, İzmir ve Sakarya’da; 2’şer ölüm Adıyaman, Balıkesir, Bolu, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Malatya, Mardin, Samsun, Sinop, Sivas ve Uşak’ta; 1’er ölüm ise Ankara, Bartın, Bitlis, Burdur, Çanakkale, Hatay, Karabük, Karaman, Kırklareli, Manisa, Muğla, Niğde, Ordu, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Zonguldak, Ermenistan ve Sırbistan’da yaşandı.

 

     
Site içi arama:

Türkiye'den HaberlerAdres: Bulgurlu Mah. Üçpınarlar Cad. Enver Sok. No:1 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr