HABERLER
“Ulusal İstihdam Stratejisi” Belgesi İle Kazanılmış Haklarımız Geriletiliyor; Güvencesizlik Yasal Hale Getiriliyor!

20.02.2012Hükümet çalışma hayatını baştan sona değiştiren düzenlemeleri öngören, emekçilerin kazanımlarını yok ettiği için sert tepki gösterdikleri “ ulusal istihdam stratejisini” kısa bir süre içerisinde hayata geçirmek için çalışmalarına hız verdi.Kıdem tazminatı, özel istihdam büroları, bölgesel asgari ücret ve esnek çalışma modellerinin yaygınlaştırılması gibi düzenlemeleri içeren taslağı konfederasyonlara sunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 23 Şubat’a kadar görüş istedi.

AKP , İlk olarak 8 Haziran 2010 tarihinde yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında, konfederasyonlara uygulamaya geçirmek istediği “ Ulusal İstihdam Stratejisi” ile ilgili sunum yapmıştı fakat öngörülen bu düzenleme emek dünyasında büyük tepki çekmişti.Tepkiler üzerine hükümet, 12 Haziran 2011 seçimleri öncesinde strateji üzerindeki çalışmalara ara vermişti. Hükümet yeni yılla birlikte stratejiyi uygulamaya geçirmek için çalışmalarını hızlandırdı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işçi, işveren konfederasyonlarının katılımı ile hafta içi yapılan üçlü danışma kurulu toplantısında stratejiyi yeniden gündeme getirdi. Taslakta, esnek çalışma modellerinin yaygınlaştırılması, kıdem tazminatı, özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi, asgari ücrette değişiklik gibi sendikaların tepki gösterdikleri düzenlemelere yer verildi.

 

     
Site içi arama:

Türkiye'den HaberlerAdres: Bulgurlu Mah. Üçpınarlar Cad. Enver Sok. No:1 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr