HABERLER
Bangladeş’te Büyük Facia

24.04.2013Bangladeş’in Dhaka bölgesinin 30 km. dışında Savar’da bulunan sekiz katlı Rana Plaza binası 24 Nisan 2013 tarihinde sabah saatlerinde çöktü. Yasadışı yapılan binada, dünyaca ünlü giyim firmalarına üretim yapan Ether Tex, New Wave bottoms, New Wave Style, Phantom-TAC ve Phantom Apparels olmak üzere beş giyim fabrikası bulunuyordu. 2500 kişinin çalıştığı binada meydana gelen facianın bilançosu; 254 ölü, çoğu ağır yaralı 2000 işçi. İşçilerin büyük çoğunluğunun göçük altında olduğu açıklanırken ölü sayısının 1000’i bulacağı tahmin ediliyor.

Olayda yaralananlar için büyük bir seferberlik yapıldı. Bangladeş’in her yerinden kan bağışları geliyor. İşçiler protesto ve gösteriler yapmaya başladı. Karayollarını trafiğe kapatan işçiler daha sonra Bangladeş Giyim Üreticileri ve İhracatçılar Birliği’nin binasını hedef alarak yürüdü.

Sendikal Örgütlerin hepsi IndustriALL başta olmak üzere birlik ve destek çağrısı yaptılar. Bangladeş’te meydana gelen bu facianın ardından iş yasalarının acil bir reforma ihtiyacı olduğu belirtildi. Az bir ücret ile güvencesiz çalışanların daha iyi bir çalışma kanunu ve çalışma koşullarını hak ettiği belirtilirken daha iyi bir çalışma hayatı için baskı yapılmaya başlandı.

     
Site içi arama:

Dünya'dan HaberlerAdres: Bulgurlu Mah. Üçpınarlar Cad. Enver Sok. No:1 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr