HABERLER
Yunanistan’da ERT İsyanı

12.06.2013Ekonomik kriz içinde olan Yunanistan’da Hükümet devlet kanalı ERT’yi kapatmaya karar verdi. ERT’nin kapatılması ile 2500 televizyoncu işinden oldu. Hükümetin ERT’yi kapatma gerekçesi ise kamu harcamalarındaki önemli yeri. ERT’nin bütçesi elektrik faturalarındaki kesintilerden sağlanıyordu.  AB yönetimi ise bu yönde ekonomik bir taleplerinin olmadığını bildirdi.  Taslakta 1000-1200 kişilik bir ekip ile yeni bir televizyon kanalı kurulacağını bildiren hükümete karşı sendikalar, siyasal partiler ve televizyoncular genel grevle cevap verdiler. ERT binasını işgal eden televizyonculara hükümet uyarı verdi. İşten çıkarılan televizyoncuların internetten korsan yayın yaptığı belirtildi. 

Yunanistan’da ERT’deki sendika tarafından açılan dava sonucu mahkeme ERT’nin yeniden yayına geçmesi yönünde karar verdi. Bu karar ile Yunanistan Hükümeti üstünde baskıyı artırırdı. Başbakan Samaras ve ortakları arasında çatlaklar olduğu belirtiliyor.

     
Site içi arama:

Dünya'dan HaberlerAdres: Bulgurlu Mah. Üçpınarlar Cad. Enver Sok. No:1 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr