HABERLER
Brezilya'da İsyan

19.06.2013Brezilya’da toplu taşıma ücretlerine yapılan 10 centlik zam nedeniyle Sao Paulo’da başlayan olaylar genişleyerek Brezilya’nın diğer şehirlerine yayıldı. Önce toplu taşıma zammı nedeniyle başlayan hareket Konfederasyon Kupası için yapılan milyonlarca dolar harcama ve demokratik hak arama hareketine dönüştü. Gösterilerde “aşk bitti, burası Türkiye” diye slogan atan göstericiler Gezi Parkı direnişçilerine destek oluyorlar. Göstericiler Türkiye’de Brezilya malı biber gazı kullanılmasını protesto etmek için Türk Bayrağı da açtılar. Brezilya’da toplum, futbola milyonlarca dolar yatırım yerine sağlık ve eğitim sistemine yatırım yapılması, güvenlik konusunu iyileştirme ve vergilerin azaltılması gibi taleplerini açıklıyor.  

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, yaptığı açıklamada toplu taşıma zammının geri alındığını bildirdi ve şu ifadeleri kullandı; Bu protestolar gençlere çok yakışıyor ve bu görüntüler demokrasimizin zenginliğini gösteriyor.

     
Site içi arama:

Dünya'dan HaberlerAdres: Bulgurlu Mah. Üçpınarlar Cad. Enver Sok. No:1 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr