HABERLER
Türkiye ILO’da Yeniden Gündeme Alınıyor

20.06.2013Türkiye ILO konferansında “görüşülecek ülkeler” arasına alındı. Daha önce hükümetin uyguladığı baskı ,sendikal yasalarda reform olmaması ve temel haklarda yaşanan sıkıntılar nedeniyle bekleyen ILO bu kez de 1 Mayıs ve  Gezi Parkı olaylarında hükümetin sergilediği tavır nedeniyle Türkiye’nin sınıfta kaldığını belirtti. Türkiye’nin daha demokratik ve yapıcı politikalar uygulaması gerektiğini belirten ILO yönetimi hükümetin tavrını da eleştirdi. Tutuklu olan sendikacılar da ILO’nun dikkatinden kaçmadı, ayrıca güvenlik kuvvetlerinin kullandığı orantısız güç için de Türkiye’yi eleştiren ILO yönetimi Türkiye’ye sözleşmeye uyması çağrı yaptı. Örgütlenme ve Toplu Pazarlık konusunda daha fazla çalışmanın gerektiği belirtildi.

1 Mayıs’ta Türkiye’de olan ITUC Genel Sekreteri Sharan Burrow izlenimlerini aktardı. Gördüğü görüntünün demokrasiden çok diktatörlük olduğunu belirtti. Ayrıca inşaat alanı diye 1 Mayıs’a izin verilmeyen Taksim için süregelen gösterileri örnek göstererek durumu özetledi.

     
Site içi arama:

Dünya'dan HaberlerAdres: Bulgurlu Mah. Üçpınarlar Cad. Enver Sok. No:1 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr